آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۳۷

 • پایان سبز ماه منفی بورس

  دنیای‌اقتصاد: شاخص کل بورس تهران آخرین روز آبان‌ماه را نیز مثبت سپری کرد و این‌بار با ثبت بیشترین درصد رشد از ۵ شهریورماه، مرز حساس ۳/ ۱ میلیون واحد را نیز پشت‌سر گذاشت. به این ترتیب برای ۶ روز متوالی شاهد صعود نماگر اصلی سهام به میزان ۱۱ درصد بودیم تا ماه منفی بورس پایانی سبز را تجربه کند. به این ترتیب افت دماسنج تالار شیشه‌ای در آبان‌ماه به ۷/ ۴ درصد محدود شد. در این میان روز چهارشنبه شاهد جابه‌جایی چند رکورد در این بازار بودیم. از یک طرف رشد ۷/ ۳ درصدی شاخص کل بیشترین رشد روزانه از ۵ شهریورماه بود و از طرف دیگر ۶ روز صعود متوالی با رشد بیش از ۱۱ درصدی در دوره اصلاحی بازار سهام بی‌سابقه بود. ضمن آنکه در هفته جاری تمام روزهای معاملاتی سبز بودند که بعد از ۱۸ تیرماه نظیری برای آن یافت نمی‌شود. در شرایط فعلی تداوم ورود پول‌های حقیقی به گردونه معاملات سهام در کنار رشد ارزش دادوستدها سبب شده است تا امید به تداوم روند صعودی سهام افزایش یابد.
 • سرنوشت خاموشی روبات‌های بورسی

  دنیای‌اقتصاد: حدود دو ماه از ممنوعیت معاملات الگوریتمی می‌گذرد و تاکنون هیچ سیگنال مثبتی از سوی سیاست‌گذار بورسی برای لغو این ممنوعیت ارسال نشده است. هر چند مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید با بازگشت شرایط عادی به بازار، محدودیت معاملات الگوریتمی هم باید برداشته شود. سیاست‌گذار بورسی در حالی تعلل می‌کند که کارشناسان بازار سهام بر لزوم استفاده از معاملات الگوریتمی در بازار سهام تاکید دارند.
 • استحکام فولاد‌سازی

  فائزه رهنی کارشناس بازار سرمایه
  فولاد پس از نفت خام دومین ماده پرمصرف جهان به شمار می‌آید و کاربردهای زیادی از جمله استفاده در صنایع ساختمان، خودروسازی، لوازم خانگی تولید قطعات و ... دارد. رشد مصرف فولاد در کشورهای مختلف را حتی نشان از رشد اقتصادی آن کشور نیز به حساب می‌آورند به این معنا که هر یک درصد رشد مصرف محصولات فولادی در یک کشور، به معنای رشد اقتصادی ۸۵/ ۰ درصدی آن کشور است.
 • فتح کانال ۳/ ۱ میلیونی در پایان آبان

  دنیای اقتصاد: شاخص بورس تهران برای ششمین روز متوالی با افزایش همراه شد و توانست در پنج دقیقه نخست شروع معاملات وارد کانال ۳/ ۱ میلیون واحدی شود. هر چند معامله‌گران سه ماه شاهد نوسان نماگر اصلی بازار سهام در مدار نزولی بودند و دستاورد این مدت بازدهی منفی ۴۱ درصدی برای جامعه سهامداری بود، اما به تازگی همزمان با دستورالعمل‌های حمایتی و رفع سایه ریسک سیستماتیک، رونق نیز به جریان دادوستد‌ها بازگشت.
 • لزوم تصمیم‌گیری بر اساس خردجمعی

  حامد ستاک تحلیلگر بازار سرمایه
  معاملات الگوریتمی خاصیت اهرمی در بازار ایجاد می‌کند به عبارت دیگر باعث می‌شود در شرایط مثبت بازار، شرایط مثبت تشدید شود و در شرایط منفی بازار هم شرایط منفی تشدید شود. اما این سوال که این اهرم‌ها برای بازار سرمایه مفید هستند یا مضر باید گفت که برای بازار مفیدند. چون به هر ترتیب اینها جزئی از بازار هستند و در بازارهای سرمایه پیشرفته دنیا هم وجود دارند و می‌‌توانند به جهت‌دهی بازار در روزهای منفی و مثبت کمک کنند. اما برخی اوقات نهادهای ناظر و تصمیم‌گیر مجبور می‌‌شوند به هر طریق ممکن جلوی روندی را بگیرند، بنابراین دست به تصمیماتی می‌زنند که این تصمیمات مشکل اصلی‌اش این است که در خیلی از موارد خرد جمعی بازار سرمایه در آنها اعمال نمی‌شود.
 • زمان مناسب بازگشت الگوریتم به بورس

  مهدی افنانی تحلیلگر بازار سرمایه
  معاملات الگوریتمی بعد از سال‌ها کش‌وقوس وارد بازار سرمایه ایران شد. دلیل این تاخیر نیز فراهم نبودن زیرساخت‌ها بود که با فراهم شدن آنها این نوع معاملات به بازار ما هم اضافه شد. هدف از اضافه شدن این ابزار به بازار یعنی استفاده از معاملات الگوریتمی این بود که بتوانیم به وسیله این‌گونه معاملات حجم و کیفیت معاملات را افزایش دهیم. اما متاسفانه به بحران خوردیم و در یک دوره‌ای حجم معاملات به شدت کاهش پیدا کرد و سیاست‌گذاران و متولیان بازار به این نتیجه رسیدند که این معاملات برای مدتی تا شرایط بحرانی رفع شود و بازار به شرایط عادی بازگردد متوقف شود. در این میان اما باید برای شرایط بحرانی نیز تعریف درستی داشته باشیم.
 • رابطه بورس و بسته معیشتی معما شد

  دنیای اقتصاد: در پایان معاملات روز گذشته بورس، شاخص کل با رشدی ۷/ ۳ درصدی وارد کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی شد. شاخص کل هم وزن نیز روز گذشته ۸/ ۱ درصد رشد کرد و با این حساب با اطمینان می‌شود گفت که بعد از مدت‌ها سقوط و سرخ‌پوش بودن بورس، هفته‌ای که گذشت، برای بورس هفته‌ای سراسر صعود بود. در این شرایط فضای گعده افراد فعال در حوزه بورس که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، کم و بیش از حالت گلایه و شکایت خارج شد و تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها نیز شدت بیشتری نسبت به روزهای گذشته به خود گرفت.
 • کاهش ریسک معاملات از سوی بازارگردان

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح‌شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد در بازار سرمایه را در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.
 • اصلاح نرخ رشد تایر از ۶۰ به ۵۰ درصد

  از مهم‌ترین اطلاعات بااهمیتی که روز گذشته در ارتباط با تغییر قیمت محصول شرکت‌ها منتشر شد، مربوط به شرکت‌های تایرسازی‌ای می‌شود که پیش از این به اشتباه قیمت محصولات خود را بیش از ۶۰ درصد افزایش داده بودند، درحالی‌که مجوز اخذشده آنها برای این افزایش قیمت تنها ۵۰ درصد بوده است.
 • پیشتازی «تملت» در به‌کارگیری افزایش سرمایه از محلی جدید

  گروه شرکت‌ها: سیاست‌گذاران بازار سرمایه همواره بر ورود و اجرای ابزارهای جدید در بازار سرمایه به‌خصوص روش‌های جدید تامین مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تلاش دارند. یکی از مهم‌ترین و جدیدترین روش‌های تامین مالی و افزایش سرمایه شرکت‌ها، افزایش سرمایه از طرق صرف سهام است.
 • شرکت لیزینگ پارسیان (ولپارس)

  شرکت لیزینگ پارسیان در دوره ۶ ماهه منتهی به تیر ۱۳۹۹ ضمن ثبت افزایش سرمایه ۲۵ درصدی در این دوره به ازای هر سهم ۱۶۶ ریال سود محقق کرده است.«ولپارس» با سرمایه ثبت شده ۲,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال طی عملکرد ۶ ماهه سال مالی منتهی به ۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۹ مبلغ ۳۳۱,۶۱۱ میلیون ریال سود خالص محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش یافته است؛ این تغییر عمدتا ناشی از رشد ۴۰درصد درآمد حاصل از عملیات لیزینگ و افت۱۵ درصد هزینه تامین منابع مالی عملیات لیزینگ بوده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر