• بازدهی بورس در ۶ دولت

  دنياي اقتصاد: طی ۲۴ سال گذشته، ۶ دولت تغییر کرده و سه فرد، ریاست‌جمهوری را بر عهده گرفته‌اند. در این سال‌ها بر اساس آنچه آمار و ارقام نشان می‌دهد دولت دوازدهم هم از نظر رشد اسمی و هم واقعی رکورد بیشترین میزان بازدهی شاخص کل بورس را در میان ۶ دولت اخیر، به خود اختصاص داده است. دوره‌ای که شاهد فرازوفرود چندباره همه بازارهای دارایی بودیم و سرانجام با ثبت بازده اسمی ۱۵۷۱درصدی و بازده واقعی ۴۴۴درصدی پرونده بورسی دولت دوازدهم نیز بسته شد. اما آنچه باعث ثبت این رکورد شد، نه رشد بخش واقعی اقتصاد و انعکاس آن بر بازار سهام، بلکه افزایش انتظارات تورمی به دلایل مختلفی همچون خروج آمریکا از برجام، تحریم‌های جدید اقتصادی، جهش‌های پی در پی ارزی، افزایش تورم و هر آن چیزی بود که سرمایه‌گذاران را در تکاپوی حفظ ارزش ریالی سرمایه‌شان انداخت و با افزایش ضریب نفوذ بورس میان عامه مردم و روانه شدن سیل نقدینگی به تالار شیشه‌ای، سبب بروز ابرنوسان‌های متعدد در این بازار شد.
 • شروط آزادسازی سهام عدالت

  دنياي اقتصاد: در حالی که بازار سهام در تابستان ۹۹ حال و هوای داغ و رو به رشدی داشت خبر آزاد‌سازی سهام عدالت منجر به توجه بیشتر اذهان عمومی به بازار سرمایه و در نتیجه افزایش قابل‌توجه کدهای معاملاتی شد. اما این همه داستان نبود. آزاد‌سازی با ریزش بازار بورس همزمان شده بود و یکی از دلایل اصلی روند نزولی بازار عرضه‌های سنگین سهام عدالت از سوی بانک‌ها و کارگزاری‌ها عنوان شد.
 • فرابورس ایران و توسعه دانشگاه‌های نسل سوم در کشور

  حجت اسماعيل‌زاده معاون پذيرش فرابورس ايران
  دانشگاه‌ها همان‌گونه که خود در شکل‌گیری نیازها و چارچوب‌های جوامع تاثیرگذار هستند از سویی دیگر به مثابه تمام نهادهای فعال در جامعه برای بقا به انطباق خود با نیازهای جامعه نیز می‌پردازند. این انطباق دانشگاه‌ها با شرایط جوامع در واقع همان تغییر ماموریت و رسالت دانشگاه‌هاست که در ادبیات علمی با عنوان نسل‌بندی دانشگاه‌ها یاد می‌شود. بر اساس ادبیات موجود، دانشگاه‌ها در دنیا در ۵ نسل تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارتند از: دانشگاه‌های نسل اول که متمرکز بر آموزش‌های تخصصی بوده‌اند، دانشگاه‌های نسل دوم که دانشگاه‌های تحقیقاتی هم گفته می‌شوند و مسیر آموزش و پژوهش را سرلوحه کار خود قرار دادند، دانشگاه‌های نسل سوم که محصول نظام‌های نوآوری هستند و بین سه بخش صنعت، دولت و دانشگاه گفتمان ایجاد می‌کنند. در این دانشگاه‌ها، اکوسیستم نوآوری به دنبال اقتصاد دانش‌بنیان است و در آخر ‌دانشگاه‌های نسل چهار و پنج که جامعه مدنی-انسان و محیط‌زیست را به این گفتمان اضافه می‌کنند.
 • بورس و بی‌اعتمادی میراث دولت دوازدهم

  دنياي اقتصاد: طرح صیانت که کاربران، آن را محدودسازی اینترنت می‌خوانند، پایان دولت دوازدهم و کمبود دارو و سرم در داروخانه‌ها از جمله موضوعات روزی بود که کاربران توییتر فارسی درباره آن اظهارنظر ‌کردند. صحبت درباره کارنامه حسن روحانی و اعضای دولت او یکی از سوژه‌های روز گذشته کاربران توییتر فارسی بود. تمام گروه‌ها و کاربران از طیف‌های مختلف درباره این صحبت‌ها اظهارنظر ‌کردند.
 • صدای سهامدار - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد بازار سرمایه را در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴ پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.
 • بورس‌بازی با درس‌های ۹۹

  دنياي اقتصاد: در آستانه یکساله شدن استارت ریزش ۱۰ ماهه شاخص سهام، شواهد حکایت از تغییر رفتار بورس‌بازان دارد. گویا معامله‌گران از تجربه ناخوشایند سال پیش درس گرفته و این‌بار نمی‌خواهند بی‌گدار به آب بزنند تا همانند روزهای نزولی ۹۹، هر روز را به امید نقد کردن سهام خود در صف‌های سنگین فروش سپری کنند. معامله‌گران این روزها به دنبال شناسایی سهام مستعد رشد هستند.
 • رشد بورس روی خط کدال

  احسان رضاپور نيكرو/ كارشناس بازار سرمايه
  طی هفته‌های اخیر گزارش‌هایی از عملکرد بهار و تیرماه شرکت‌ها روی سامانه کدال نشست. در واقع صورت‌های مالی سه‌ماه نخست سال شرکت‌‌ها که حاوی اطلاعاتی نظیر تولید، فروش و وضعیت سودآوری بنگاه‌ها بود، به معامله‌گران بازار رسید. از طرفی شاهد برگزاری مجامع سالانه شرکت‌های بورسی در تیرماه بودیم که طی آن، مدیران بنگاه‌های اقتصادی از برنامه‌ها، چالش‌ها و راه‌حل‌های خود پرده‌برداری کردند.
 • اثر ترس بر معاملات سهام

  حامد ستاك/ تحليلگر بازار سرمايه
  نوسانات فعلی بازار سهام منطقی است. به‌طور معمول زمانی که بازار اتفاق ناگواری را (ریزش شدید شاخص‌کل طی یک‌سا‌ل اخیر) تجربه می‌کند، به دلیل اینکه اندکی هیجان همچنان در جریان معاملاتی دیده می‌شود، سرمایه‌گذارانی که تجربه و اعتماد چندانی به بازار ندارند با کوچک‌ترین منفی به سمت فروش سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری خود حرکت می‌کنند. این قشر از سهامداران با این ترس مواجهند که مجددا روند ریزشی قیمت سهام شرکت‌ها تداوم پیدا کند، با این‌حال به دلیل اینکه قیمت سهام صنایع و شرکت‌ها در محدوده ارزندگی قرار گرفته‌اند، همین فروشندگان با مشاهده تغییر روند و گرایش قیمت‌ها به سمت و سوی مثبت سریعا اقدام به خرید سهام در بازار خواهند کرد. هر چند چنین رفتاری از سوی معامله‌گران در برهه فعلی منطقی ارزیابی می‌شود اما نباید به طول بینجامد.
 • سایه سنگین طرح صیانت بر سر اقتصاد

  دنیای اقتصاد: گسترش ویروس دلتای کرونا در کشور و طرح صیانت از فضای مجازی که کاربران آن را محدودسازی اینترنت می‌خوانند، از جمله سوژه‌های داغ روز گذشته در فضای توییتر و اینستاگرام بود. با وجود اینکه دیروز آخرین جلسه هیات‌دولت دوازدهم برگزار شد و حسن روحانی در آن به‌عنوان رئیس دولت بیان کرد که «ما معصوم نیستیم، اگر عیب یا نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی می‌کنیم و از آنها طلب عفو و رحمت می‌کنیم»، این موضوع کمتر مورد توجه کاربران توییتر قرار گرفت.
 • سکوی دلاری پرش بورس

  دنياي اقتصاد : شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر رشد نرخ دلار، نخستین روز معاملاتی هفته را با پرش ۶۶/ ۲درصدی آغاز کرد و با ثبت دومین رکورد رشد درصدی در سال جاری، تا محدوده یک‌میلیون و ۳۵۱هزار واحد پیشروی کرد. در این شرایط سهامداران خرد نیز پنجمین خرید پرمقدار خود در سال ۱۴۰۰ را رقم زدند. سهم ۶۰درصدی صنایع صادرات‌محور از کل ارزش بازار سهام سبب شده است تا تغییرات نرخ دلار و البته قیمت جهانی کالاها، نقش پررنگی در روند سودسازی این شرکت‌ها ایفا کند.
 • طرح اینترنتی صدای بورسی‌ها را هم درآورد

  دنیای‌اقتصاد: فضای توییتر فارسی دیروز هم مانند روزهای گذشته تحت‌تاثیر موضوع‌هایی مثل بی‌آبی و شروع قطع آب مشترکان پر‌مصرف در تهران، اعتراض‌های مردم در خوزستان و کشاورزان در اصفهان، گرانی کالاها، قطعی برق در برخی از شهرهای اطراف تهران، المپیک و دستاوردهای اندک تیم ایران در مسابقات و موضوعاتی از این دست بود. برای همین هم مثل ماه‌های گذشته در گعده بورسی‌ها در توییتر خیلی خبری از تحلیل‌ها و پیش‌بینی درباره روند بورس و سهام نبود. اگر چه برخی اوقات خبرها و اظهارنظرهایی باعث می‌شود که کاربران فعال در این شبکه اجتماعی نسبت به موضوعات مطرح‌شده موضع بگیرند اما در کل فضا، فضای پرداختن به موضوعات روز و دغدغه‌های عمومی است. نکته دیگری که در اینجا باید به آن پرداخته شود و قابل تامل است، تفاوت گعده بورسی‌ها در توییتر با فضای کلی توییتر است؛ طی یکی دو سال گذشته اکثر کاربران بورسی‌، هیچ وقت مانند این روزها نسبت به مسائل روز واکنش نشان نداده بودند. در اوج دغدغه‌های عمومی و روز، فضای کلی توییتر پر از انتقاد و گلایه و اظهارنظر درباره موضوعات روز بود، اما در توییتر بورسی‌ها نوشته‌ها و خبرها درباره تحولات بورس و روزهای پیش رو بود و چند وقتی است که این فضا تبدیل به همراهی با فضای کلی توییتر فارسی شده است. حالا کاربران فعال در حوزه بورس، بیشتر از هر زمان دیگری درباره دغدغه‌های عمومی و موضوعات روز که این چند وقت به شدت در فضای مجازی دیده می‌شود، می‌نویسند و بعضا موضع‌های انتقادی هم نسبت به این اتفاق‌ها می‌گیرند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر