• سردترین بهار بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد: پرونده بورس تهران در بهار ۱۴۰۰ در حالی بسته شد که شاخص کل سهام با ثبت افت ۶/ ۱۰درصدی عنوان منفی‌ترین بهار تاریخ بورس را در اختیار گرفت. به این ترتیب رشد ۲/ ۱درصد این نماگر در خردادماه نیز نتوانست عقب‌نشینی دو ماه نخست را تلافی کند. در آخرین ماه بهار آنچه سبب شد تا نماگر اصلی بورس بیش از این سقوط نکند، افت قابل‌توجه قیمت سهام در طول ماه‌های گذشته، خوش‌بینی‌های غیراقتصادی، فرارسیدن فصل مجامع و در کنار آن ثبات نرخ ارز بود.
 • خیز سهام در آخرین روز بهار

  دنیای اقتصاد: آخرین روز خرداد ماه با خیز ۴۲/ ۰ درصدی شاخص بورس خاتمه یافت. به این ترتیب پرونده اولین فصل از سال جدید بسته شد و بازار سهام فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرد. حال که بیش از ۱۰ ماه از روزهای اوج آن می‌گذرد بهار بورس در سال جدید برآیند منفی ۶/ ۱۰ درصدی شاخص کل را در کارنامه خود به ثبت رساند. شاخص هم وزن نیز ۹/ ۱۵ درصد افت سه ماهه را تجربه کرد.آخرین روز معاملات خرداد ماه در حالی پایان یافت که بازار سهام به علت فشار عرضه از روز قبل، با افت قیمت‌ها معاملات خود را آغاز کرد. شاخص کل پس از افت ۳ هزار واحدی رفته رفته توان خود را بازیافت و با چرخش به مسیر صعودی خود گام برداشت. در نهایت بیش از ۴۸۰۰ واحد به ارتفاع خود افزود و به رقم یک میلیون و ۱۶۸ هزار واحد رسید.
 • انتظارات سهامداران عدالت از رئیس‌جمهور جدید

  مهدی حاجی‌وند کارشناس بازار سرمایه
  سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز ۲۸خرداد امسال برگزار و رئیس‌جمهور جدید مشخص شد؛ رئیس‌جمهوری که دست‌کم در حوزه اقتصاد کار آسانی ندارد و شنیدن انتظارات مردم و فعالان بازارهای مختلف در کنار بررسی و تامل درخصوص راهکارهای حل مشکلات، می‌تواند در برنامه‌هایش راهگشا باشد. در این راستا یکی از حوزه‌هایی که رئیس‌جمهور جدید و تیم اقتصادی‌اش باید به آن توجه کنند، موضوعات مرتبط با سهام عدالت و جامعه ۵۰میلیون نفری آن است.براساس طرح توزیع سهام عدالت که سال ۸۵ در کشور کلید خورد، یک‌میلیون تومان از سهام شرکت‌های مختلف به‌شرطی به مشمولان داده شد که به مدت ۱۰سال سود آن بابت اقساط به‌جای حساب سهامداران، به خزانه دولت واریز شود و پس از آن سازوکار و شرایط آزادسازی و خریدوفروش این سهام فراهم شود.
 • اظهارات رئیس‌دولت سیزدهم درباره بورس

  دنیای‌اقتصاد: گمانه‌زنی درباره کابینه دولت سیزدهم، مذاکرات بین‌المللی برجام، سرنوشت FATF، وام اجاره مسکن، نزولی‌شدن قیمت بیت‌کوین و ... از جمله موضوعاتی بود که دیروز در توییتر بورسی‌ها درباره آن صحبت می‌شد و توجه‌ها را به خود جلب کرده بود. در اوایل روز، صحبت درباره افزایش شاخص‌بورس مدنظر کاربران توییتر فارسی بود. آنها درباره ادامه‌دار بودن یا نبودن رشد شاخص‌بورس‌نوشتند و گمانه‌زنی‌ها بیشتر در این حوزه بود. موضوع دیگری که در فضای توییتر فارسی و در گعده بورسی‌ها جلب‌توجه می‌کرد، گمانه‌زنی درباره کابینه دولت سیزدهم بود.
 • صدای سهامدار - ۱۴۰۰/۰۴/۰۱

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در بازار سرمایه در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.
 • دو سیگنال کاهشی به بورس

  دنیای‌اقتصاد: بازار سهام در روز یکشنبه که دومین روز روشن‌شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بود، رویکرد متعادل‌تری داشت و متناسب با کاهش قیمت دلار از روند رو به رشد تقاضا در این بازار کاسته شد. دیروز ورود خودرو به بورس کالا در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و سبب شد عرضه‌ها در صنعت یادشده به‌شدت افزایش یابد؛ این در حالی است که پیش از این، بازار در مورد ورود خودرو به بورس کالا و رهایی آن از مضرات قیمت‌گذاری دستوری خاطرجمع شده بود.
 • راهنمای بورسی برای دولت سیزدهم

  دنیای‌اقتصاد- حمیده قاسمی: انتخابات پایان یافت و دولت جدید در دو ماه آینده سکان اقتصاد کشور را در دست می‌گیرد. اقتصادی تحریم‌زده که دلالی و سفته‌بازی در آن رشد بسیاری کرده و دولت نیز برای جبران کسری‌بودجه خود به هر ریسمانی چنگ زده است. در این میان تجربه‌های درست و غلط در دو بازار مهم پول و سرمایه کشور نیز افق جدیدی را پیش‌روی سیاستگذاران اقتصادی قرار داده است. اکنون بازیگر اصلی سیاسی و اقتصادی ۴ سال آینده کشور مشخص شده است و چنانچه بخواهیم فضای اقتصادی کشور بار دیگر به صحنه آزمون و خطاهای بسیار تبدیل نشود باید با نگاه به گذشته طرحی برای فردا ترسیم کنیم. طرحی که در آن دو بازار پول و سرمایه به‌عنوان نقش‌آفرینان اصلی اقتصاد کشور در مسیر درست خود قرار گرفته باشند و از کج‌‌روی و افت و خیزهای بی دلیل مصون بمانند.
 • شناخت درآمد بانک‌ها محافظه‌کاری معکوس

  عباس محمدی، حسابدار رسمی
  شناخت درآمد بانک‌ها طی یک دهه گذشته با توجه به ضعف در زیرساخت سیستم‌های اطلاعاتی، طبقه‌بندی ناصحیح مطالبات، عدم رعایت دستورالعمل‌های امهال، لحاظ نکردن محافظه‌کاری در شناخت درآمد تسهیلات امهالی، نبود رویه ثابت و مورد پذیرش همگان درخصوص محاسبه درآمد وجه التزام تسهیلات غیرجاری (شامل عدم‌النفع مطالبات از دولت) همواره با ابهام‌های فراوان درخصوص زمان‌بندی شناسایی، توقف شناخت و شناسایی مجدد انواع درآمد مواجه بوده است.
 • گمانه‌زنی درباره نگاه رئیس‌جمهور منتخب به بازار سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: بعد از تعیین تکلیف نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری، گمانه‌زنی‌ها درباره رویکرد دولت سیزدهم به بورس در فضای مجازی شدت گرفته است. کاربران زیادی در صفحه‌های خود و در بحث‌هایی به این مساله می‌پردازند که تکلیف سازمان بورس، وزارت اقتصاد و سیاست اقتصادی دولت در قبال بازار سرمایه به چه سمتی می‌رود. افرادی درباره این مساله می‌نوشتند که ابراهیم رئیسی در دوره تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری آن‌طور که انتظار می‌رفت و پیش‌بینی می‌شد به صورت مستقیم درباره بازار سرمایه صحبت نکرد.
 • الگوی پساانتخاباتی بورس

  دنیای‌اقتصاد-محمدامین خدابخش: همزمانی اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با برخی خبرهای اثرگذار بر روند سوددهی شرکت‌ها سبب شد تا شاهد رشد ۲۵/ ۱ درصدی میانگین وزنی قیمت سهام باشیم. به این ترتیب مطابق با سنتی دیرینه، این بار نیز روز بعد از مهم‌ترین رویداد سیاسی کشور با سبزپوشی نماگرهای تالار شیشه‌ای همراه شد. حالا فعالان بازار که از دست تغییرات پی‌درپی در قوانین و محدودیت‌های معاملاتی به تنگ آمده‌اند، منتظرند تا ببینند آیا با روی کار آمدن دولت جدید در یک و نیم ماه آینده به فاز آرامش نزدیک می‌شوند یا خیر؟

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر