آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۹۰

 • عقب‌نشینی بورس از مدار میلیونی

  دنیای اقتصاد: پس از پرسه پنج روزه شاخص کل بورس تهران در محدوده یک میلیون واحدی، روز شنبه این نماگر با ثبت بیشترین افت روزانه از ۲۴ اسفندماه سال گذشته، ضمن عقبگرد ۳۰ کانالی، سطح یک میلیون واحد را ترک گفت. این نماگر روز شنبه در پی بیشترین افت مقداری خود بار دیگر ۶ رقمی شد. مدت‌هاست یکسونگری و تصور بورس همیشه سبز سبب شده تا تحلیل به کل فراموش شود و رفتارهای توده‌ای جای آن را بگیرد. وضعیتی که این بار در مسیر نزولی نمود پیدا کرد و فضای عمومی تالار سهام را احاطه کرد. البته محدودیت‌های ناظر و ضعف سامانه مرکزی معاملات در سفارش‌گیری و اختلال در مسیر ارتباطی بین خریداران و فروشندگان هم منجر به تشدید هیجانات و سنگین شدن صفوف عرضه شد تا مسیر نزولی سهام با سرعت بیشتری ادامه یابد.
 • صفر تا صد آزادسازی سهام عدالت

  دنیای اقتصاد: مشمولان دریافت سهام عدالت در حالی سرانجام پس از ۱۴سال انتظار به موعد دریافت و آزادسازی سهام خود نزدیک می‌شوند که هنوز سوالات زیادی برای این گروه باقی مانده است. در گام نخست حدود ۵۰میلیون نفر مشمول دریافت سهام عدالت تنها تا پایان روز هشتم خردادماه فرصت دارند تا نحوه آزادسازی و مدیریت سهام خود را مشخص کنند. در حالی تعیین مدیریت سهام عدالت مشمولان پس از آزادسازی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم پیش‌روی مشمولان قرار دارد که یکی از مهمترین مباحث این روزها تفاوت این دو روش است.
 • ETF‌ها برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند؟

  ایسنا: عضو هیات مدیره کانون کارگزاران با بیان اینکه طبق برآوردها هم‌اکنون ارزش سهام صندوق واسطه‌گری مالی یکم که هنوز در مرحله پذیره‌نویسی به سر می‌برد به دوبرابر افزایش یافته، گفت: سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF فرصت خوبی برای مردم است تا بخشی از پس‌انداز خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.
 • آزادسازی سهام عدالت، روش مستقیم یا روش غیرمستقیم؟

  شاهین احمدی / خبره آموزش بازار سرمایه
  طرح سهام عدالت، از جمله معدود طرح‌هایی است که بیش از نیمی از جمعیت کل کشور با آن در ارتباط هستند. مشمولان این طرح شامل شش دهک پایین درآمدی جامعه هستند و جمعیتی حدود ۵۰ میلیون نفر را شامل می‌شوند. در این طرح در سال ۱۳۸۵، سهام ۳۶ شرکت پذیرفته شده در بورس و ۱۳ شرکت غیربورسی به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار شد و برگه سهام ده میلیون ریالی در اختیار مشمولان طرح قرار گرفت. مقرر شد تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۵ این سهام آزاد‌سازی شود و سازمان خصوصی‌سازی، سود نقدی این شرکت‌ها را وصول و به میزان قابل‌تخصیص به هر فرد، نسبت به پرداخت سود نقدی به مشمولان طرح اقدام کند.
 • انتشار کتاب ورود به بازی گاوها و خرس‌ها

  دنیای اقتصاد: کتاب «ورود به بازی گاوها و خرس‌ها» که توسط مهدی کنعانی و سهیلا نجف‌پور به رشته تحریر درآمده، منتشر شد. این کتاب که توسط انتشارات بورس منتشر و در ۷ فصل و ۱۱۲صفحه نگارش شده در زمستان سال ۹۸ به چاپ رسیده است. نویسندگان این کتاب هدف از نگارش و تالیف آن را، توسعه فرهنگ بازار سرمایه و آشنایی علاقه‌مندان برای ورود و سرمایه‌گذاری در این بازار جذاب و پر از ریسک عنوان می‌کنند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر