آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۸۹

 • نخستین التهاب بورس ۹۹

  دنیای اقتصاد- شروین شهریاری: بازار سهام در هفته جاری با جدی‌ترین افت در دو روز متوالی در سال ۹۹ مواجه شد تا سرمایه‌گذاران به‌ویژه تازه‌واردان به این حوزه، شمه‌ای از روی دیگر سکه فعالیت در بورس را تجربه کنند؛ اتفاقی که البته مانع از رشد ۴ درصدی شاخص بورس در مقیاس هفتگی نشد. تا پیش از این، به دلیل رشدهای متوالی و ممتد، این تصور در بخشی از فعالان بازار ایجاد شده بود که سرمایه‌گذاری در سهام از یک شیب صعودی تند و دائمی پیروی می‌کند که این تصور در دو روز گذشته با خدشه روبه‌رو شد. همزمان، با اوج‌گیری شدید برخورد عرضه و تقاضا، ارزش معاملات نیز در دو روز گذشته به محدوده قابل‌توجه ۲۴ هزار میلیارد تومان (۴/ ۱ میلیارد دلار) رسید که یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود.
 • استقبال بورس بازان خرد از بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران در حالی معاملات هفته گذشته را با ثبت بازدهی ۱/ ۴درصدی شاخص کل سپری کرد که بررسی عملکرد بازیگران بورسی نیز نشان از تداوم ورود نقدینگی از سمت سهامداران خرد دارد به‌طوری‌که در این هفته نیز خودنمایی معامله‌گران خرد سهام در سمت خرید سبب شد تا خالص تغییر مالکیت سهام برای هجدهمین هفته متوالی به نام این دسته از معامله‌گران ثبت شود. به این ترتیب در جریان معاملات هفته منتهی به ۲۴اردیبهشت ماه، در مجموع بیش از ۴هزار و ۳۳ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.
 • اصلاح سهام ادامه خواهد یافت؟

  دنیای اقتصاد - همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته پس از ثبت رکوردی تاریخی در رقم یک میلیون و ۴۳هزار واحد، وارد فاز استراحت شد. این در حالی است که با وجود افت شاخص کل بورس در دو روز پایانی هفته، بازدهی هفتگی این بازار همچنان مثبت و در محدوده ۴درصد قرار گرفت. از این‌رو در پایان هفته گذشته شاخص کل به سطح یک میلیون و ۱۷هزار واحد رسید که حکایت از کاهش ۴/ ۲ درصدی این نماگر نسبت به اوج آن داشت. این افت که هنوز منجر به تغییر روند نشده، نشان‌دهنده یک مرحله استراحت است که در این‌خصوص اکثر معامله‌گران امیدوارند در روزهای ابتدای هفته جاری، روند مزبور به پایان برسد. به‌ویژه آنکه نشانه‌های تقویت‌کننده بازار از جمله ورود نقدینگی، افزایش ارزش دلار در برابر ریال و همچنین حمایت دولتی از بازار ادامه دارد.
 • بیم‌ها و امیدهای برگزاری مجامع عمومی‌

  سید محمد علوی - دبیر کل جامعه حسابداران رسمی‌ایران
  براساس مفاد ماده ۷۲ قانون تجارت، مجمع عمومی ‌شرکت‌های سهامی ‌از اجتماع صاحبان سهام تشکیل شده و شامل مجمع عمومی‌ موسس، مجمع عمومی‌عادی و مجمع عمومی‌فوق‌العاده است. وظایف و اختیارات مجامع عمومی‌شرکت‌ها براساس مفاد مندرج در قانون تجارت و اساسنامه آنها تعیین شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر