آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۴۱

 • دو چهره متفاوت کرونا در بورس

  دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: شاخص کل بورس تهران دیروز با رشد نزدیک به ۹۸۰۰ واحدی همراه شد. در‌حالی‌که شنبه ریزش سنگین قیمت‌ها را شاهد بودیم، اما رشد معاملات دیروز نشان داد که بازار سهام برای شیوع تصاعدی کرونا در داخل اهمیت چندانی قائل نیست. در عین حال برخی نمادهای کالایی به‌خصوص در گروه فلزات پس از اثر محسوس این ویروس چینی بر قیمت جهانی کامودیتی‌ها، همچنان در انتظار بازگشایی امروز بازارها با فشار فروش، معاملات دیروز سهام را به پایان رساندند.
 • نبرد در زمین کشف قیمت سهام

  دنیای اقتصاد - علیرضا توکلی: بازگشایی نماد شرکت «گلوکوزان» (غگل) پس از افزایش سرمایه سنگین از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دو روز گذشته صحنه دیگری از جدال بین خریداران و ناظر را به نمایش گذاشت. با یادآوری موارد مشابه در گذشته به‌نظر می‌رسد این‌بار نیز ناظر حرف خود را بر کرسی خواهد نشاند. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.
 • بازگشت شاخص سهام به مسیر صعودی

  دنیای اقتصاد: پس از رشدهای بی‌محابای بورس تهران طی هفته گذشته، اولین روز هفته با افتی شدید همراه شد. این عقب‌نشینی فراگیر و گسترده در بازار سهام همزمان با فشار عرضه و افت‌های شدید در بازارهای طلا و ارز اتفاق افتاد. چنان که اغلب فعالان بازار عنوان کردند این جریان کاهشی عمدتا بر اثر شیوع ویروس کرونای جدید و متعاقبا کاهش کم‌سابقه شاخص‌ها و سهام و مواد خام در بازارهای جهانی و ایجاد حس ترس در بورس تهران رقم خورد.
 • چرخش فرابورس به سمت قله

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران بخشی از افت سهمگین ابتدای هفته را طی معاملات روز گذشته جبران کرد. شاخص کل فرابورس در پایان دادوستدهای یکشنبه ۱/ ۲ درصد افزایش یافت و در ارتفاع ۶ هزار و ۶۷۵ واحدی قرار گرفت و به این ترتیب، فاصله فرابورس از اوج تاریخی به حدود یک درصد محدود شد.
 • نحوه محاسبه حجم مبنا ﺩ‌ر بورس تهران

  مدیریت عملیات بازار بورس تهران جدیدترین شیوه محاسبه حجم مبنا را اعلام کرد. مدیر عملیات بازار بورس تهران در تازه‌ترین اعلامیه‌ای اظهار کرد: شیوه محاسبه حجم مبنا مطابق اطلاعیه شماره ۷۲۱۷۶ر۱۸۱ مورخ هشتم اسفندماه ۹۸ به شرح ذیل اعمال خواهد شد: حجم مبنای کلیه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران براساس فرمول قبلی (ماده واحده مصوب ۲۸ بهمن‌ماه ۹۳ هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) ۴ در ۱۰ هزار سهام شرکت است؛ به شرطی که حداقل ارزش مبنا برای تمام شرکت‌ها برابر با ۵۰ میلیارد ریال و حداکثر ارزش مبنا برای شرکت‌های با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال و بالاتر ،۱۲۰ میلیارد ریال و برای شرکت‌های با سرمایه کمتر از ۲۰ هزار میلیارد ریال ،۱۰۰ میلیارد ریال تعیین شد. به این ترتیب، تعداد حجم مبنای هر سهم براساس قیمت پایانی سهم در آخرین روز معاملاتی هر هفته محاسبه و از اولین روز معاملاتی هفته بعد اعمال می‌شود. همچنین در صورت اقدامات شرکتی تغییرات حجم مبنا براساس مقررات و با رعایت نصاب‌های این مصوبه محاسبه و اعمال می‌شوند.
 • اختصاص بخشی از سهام عرضه‌های اولیه به صنﺩ‌وق‌های سرمایه‌گذاری

  مدیریت ارتباطات ایران: براساس تبصره چهار این دستورالعمل، ۲۰ دﺭﺻﺪ ﻣﺎﺯﺍد ﺑﺮ ﺗﻌﺪﺍد ﺍﻭﺭﺍﻕ ﺑﻬﺎدﺍﺭ ﻗﺎﺑﻞ ﻋﺮﺿﻪ دﺭ ﺭﻭﺯ ﻋﺮﺿﻪ ﺍﻭﻟﯿﻪ ﺳﻬﺎﻡ، ﺑﺎ ﻗﯿﻤﺖ ﺛﺎﺑﺖ ﮐﺸﻒ ﺷﺪﻩ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻓﺮآﯾﻨﺪ ﻋﺮﺿﻪ ﺍﻭﻟﯿﻪ باید ﺑﻪ ﺻﻨﺪﻭﻕﻫﺎﯼ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬﺍﺭﯼ (ﺑﺎدﺭﺁﻣﺪ ﺛﺎﺑﺖ، دﺭ ﺳﻬﺎﻡ ﻭ ﻣﺨﺘﻠﻂ) ﺍﺧﺘﺼﺎﺹ دﺍد‌ﻩ شود.

بیشتر

بیشتر