آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۱۸

 • زمین‌داری در بورس تهران؟

  دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: بورس اوراق بهادار تهران که در دقایق ابتدایی معاملات روز گذشته، روند ابتدای هفته را در پیش گرفته و با افت حدود ۳۶۰۰ واحدی، به میانه کانال ۴۲۲ هزار واحد سقوط کرده بود، در ادامه تغییر مسیر داد و بیش از ۵۶۰۰ واحد از کف روزانه خود فاصله گرفت. شرایطی که سبب شد تا این نماگر با رشد بیش از ۲هزار واحدی، در ارتفاع جدیدی بایستد. به این ترتیب استراحت نماگرهای این بازار بار دیگر بیش از یک جلسه داوم نیاورد.
 • فروش بزرگ سهام به مردم

  دنیای‌اقتصاد – هدیه لطفی: هجوم نقدینگی طی دو سال اخیر رونق بی‌سابقه‌ای را در بورس تهران ایجاد کرده و به نظر می‌رسد توجه سیاست‌گذاران اقتصادی به این فرصت استثنایی جلب شده است؛ به‌طوری‌که رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی از برنامه واگذاری ۲۰ درصد از سهام پنج پالایشگاه کشور خبر داد. در این واگذاری که به روش عرضه‌های اولیه سهام صورت می‌گیرد، همه مردم توان مشارکت دارند. به این ترتیب، هر فرد می‌تواند تا سقف ۲ میلیون تومان از سهام مزبور را خریداری کند و از تخفیف ۱۵ درصدی نسبت به قیمت بازار این شرکت‌ها بهره‌مند شود. طبق شواهد موجود اجرای این طرح، بزرگ‌ترین تامین مالی تاریخ بورس با مشارکت عمومی خواهد بود که البته نیازمند مشارکت بالاست. بر این اساس، طبق هماهنگی‌های صورت‌گرفته با سازمان بورس هر ایرانی می‌تواند با کد ملی به جای کد بورسی در خرید این سهام مشارکت داشته باشد. همچنین به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، این تجربه در صورت توفیق برای صنایع بزرگ دیگر مثل پتروشیمی، فلزات و معادن نیز ادامه می‌یابد. گرچه اقداماتی از این دست برای استفاده از حجم بالای نقدینگی در بازار سهام است، اما با توجه به عدم انتقال مدیریت دولتی و مداخله‌های ساختاری در صنعت پالایشی، به معنای حرکت به سمت اقتصاد آزاد نیست و برای بهره‌مندی دائم از منافع آن باید به سرعت اصلاحات مربوطه انجام شود.
 • کلاف سردرگم خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس

  دنیای‌اقتصاد- سلیمان کرمی: واگذاری یا عرضه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس یکی از مواردی است که سال‌های سال فوتبال کشور را به خود مشغول نگه داشته است. ارزیابی ما از یک بن‌بست خودساخته مطابق با بسیاری از موارد مشابه در کشور خبر می‌دهد که تنها به‌صورت معدود در برخی از کشورها مانند ایران مشاهده می‌شود.
 • تشریح ظرفیت‌های کلر پارس در آستانه عرضه اولیه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل کلرپارس در آستانه عرضه اولیه در فرابورس گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تلاش داریم تا ظرفیت تولید کلر شرکت را از ۵۰ تن در روز به ۱۰۰ تن در روز افزایش دهیم که در دو فاز و تا سال ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.
 • بورس تهران در فهرست برترین‌های دنیا

  روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بورس تهران: رشد شاخص بورس تهران مقام نخست را در میان اعضای WFE در منطقه منا و دومین رتبه را در دنیا به‌دست آورد. پیرو اعلام دبیرخانه فدراسیون جهانی بورس ها (WFE)، بورس تهران از حیث رشد شاخص اصلی از دسامبر ۲۰۱۸ تا دسامبر ۲۰۱۹ با بیش از ۱۳۳ درصد افزایش، پس از بورس جامائیکا رتبه دوم جهانی را به‌دست آورد. براساس این گزارش بورس تهران در منطقه منا (Middle East & North Africa) که شامل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا می‌شود، موفق به کسب رتبه اول شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر