آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۱۷

 • ترمز بورس با عطسه چینی

  دنیای‌اقتصاد- امیرهوشنگ نوائی: شاخص کل بورس تهران، اولین جلسه معاملاتی هفته را با رشد ۳۶۰۰ واحدی آغاز کرد، اما نهایتا با افت ۹۵۵ واحدی به کار خود پایان داد. ترکیبی از فشار بازارهای جهانی و عرضه‌های پرحجم سهامداران حقوقی زمینه را برای عقب‌نشینی ملایم شاخص کل مهیا کرد. بعد از دو هفته فشار ویروس جدید کرونا بر بازار جهانی، بورس تهران نیز به تغییر قیمت‌ها در بازارهای مرجع واکنش نشان داد و بعد از ۵ جلسه سبزپوشی نهایتا با افت جزئی همراه شد.
 • یک مجوز به ۱۱ متقاضی افزایش سرمایه

  دنیای‌اقتصاد - علیرضا توکلی: در هفته گذشته با وجود آنکه ۱۱ شرکت بازار سرمایه، ۱۲ فقره مستندات درباره «پیشنهاد هیات‌مدیره» یا «اظهارنظر حسابرس» را روی سامانه کدال قرار دادند، تنها یک مجوز افزایش سرمایه به میزان ۱۰ میلیارد تومان از سوی سازمان بورس صادر شد. گرچه شاید این مقایسه کاملا استاندارد نباشد اما خوب است بدانیم میزان افزایش سرمایه‌های درخواست شده در هفته گذشته نزدیک به ۱۵ هزارمیلیارد تومان بود. قراردادن این آمار در کنار آمار هفته‌های قبل، چشم‌انداز چندان امیدوار‌کننده‌ای را نشان نمی‌دهد.
 • روز منفی سهام در آغاز هفته

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران اولین روز کاری هفته را با نوسان و افت‌وخیزهای شاخص آغاز کرد. درحالی شاخص کل بورس در ابتدای ساعات معاملاتی جهش بیش از ۳۵۰۰ واحدی و رسیدن به سقف جدید ۴۳۰هزار واحدی را تجربه کرد که این روند تداوم چندانی نداشت. به‌طوری‌که با تشدید عرضه‌ها، بازار به مدار نزولی بازگشت و در نهایت افت ۹۵۵ واحدی (معادل ۲۲/ ۰ درصد) در کارنامه روز گذشته نماگر اصلی بازار سهام ثبت شد. به این ترتیب شاخص کل بورس در پایان معاملات دیروز در محدوده ۴۲۶ هزار و ۱۸۴ واحدی متوقف شد.
 • چادرملو مشمول حقوق دولتی نیست

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال انتشار مفاد بودجه سال ۹۹ در آذر ماه امسال، کارشناسان بازار سرمایه نیز به بررسی و پیش‌بینی اثرات آن بر عملکرد شرکت‌ها می‌پردازند. مباحثی نظیر آزاد‌سازی نرخ حامل‌های انرژی، درآمد‌های دولت از محل انواع مالیات‌ها و تعیین حقوق و عوارض دولتی بر معادن از موارد اثرگذار بر وضعیت شرکت‌ها است. در شرکت‌های معدنی نیز به لحاظ نوع و سختی کار و فعالیت موضوع حقوق دولتی و بهره مالکانه علاوه بر سایر پارامترها مطرح است.
 • رشد ۱۲ درصدی فروش «پسهند»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت صنایع لاستیکی سهند در دوره ۱۰ ماهه منتهی به پایان دی معادل یک هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال از فروش محصولات خود درآمد کسب کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، این شرکت از ابتدای سال‌جاری تاکنون موفق به تولید ۲ هزار و ۱۴۴ تن تسمه نقاله شده که از این میزان معادل ۲ هزار و ۶۲ تن آن را به فروش رسانده است. نرخ فروش هر تن تسمه نقاله معادل ۵۴۲ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۲۶۳ ریال است که درآمد شناسایی شده از بابت این محصول در شرکت مزبور بیش از یک هزار و ۱۱۸ میلیارد ریال اعلام شده است. این شرکت همچنین ۱۴۳تن قطعات فنی تا پایان دی ماه امسال به تولید رسانده که قیمت هر تن از این محصولات معادل ۱۵۱میلیون و ۲۳۷هزار ریال اعلام شده است. فروش این بخش از محصولات درآمدی بالغ بر ۴۰ میلیارد و ۸۳۴ میلیون ریال برای سهند داشته است. فروش ۱۰ ماهه «پسهند» بیش از یک هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با فروش ۹ ماهه معادل ۱۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر