آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۸۱۶

 • ارتش بورس میلیونی شد

  دنیای‌اقتصاد- سلیمان کرمی: صعود پرشتاب بازار سهام در هفته گذشته نیز ادامه یافت و شاخص کل توانست با جهش ۹/ ۳ درصدی در ارتفاع جدید ۴۲۷ هزار واحد بایستد. همچنان هجوم پرقدرت نقدینگی سهامداران تازه‌وارد مهم‌ترین محرک رونق بورس تهران است. در این میان، سرانجام پس از ماه‌ها تاخیر، فرابورس میزبان یک عرضه اولیه به ارزش ۸۴ میلیارد تومان بود. بیش از یک میلیون و ۱۹۷ هزار کد معاملاتی (نفر) در این عرضه اولیه شرکت کردند. پیش از این رکورد مشارکت ۹۲۸ هزار نفر بود که اکنون جهش قابل توجهی را همگام با اوج‌گیری ارزش معاملات سهام شاهد هستیم. در حالی مشارکت در بورس میلیونی شده است که انعطاف لازم از سوی سیاست‌گذار کلان اقتصاد و همچنین مدیران بورسی برای تطبیق خود با شرایط جدید مشاهده نمی‌شود. سرعت تحولات به حدی زیاد است که هسته معاملاتی را ماه‌ها قبل جا گذاشته و کُندی روند رسیدگی به این سیستم نیز مشهود است. این در شرایطی است که استقبال گسترده از بازار سهام فرصتی استثنایی را نه تنها پیش روی بورس، بلکه برای کل اقتصاد کشور فراهم آورده است. بنابراین در بازاری که توان جذب عرضه‌های اولیه چند هزار میلیارد تومانی را دارد، اقدام روز سه‌شنبه گرچه مثبت است، اما اثر چندانی بر عطش بورس‌بازان نخواهد داشت.
 • سومین هفته یورش حقیقی‌ها به سهام

  دنیای‌اقتصاد: طی هفته گذشته به‌رغم تعطیلی روز چهارشنبه، شاهد رشد حدود ۱۶ هزار واحدی شاخص کل بورس تهران بودیم. پیشرفت ۹/ ۳ درصدی دماسنج اصلی بورس تهران درحالی رقم خورد که در جریان معاملات هفته گذشته در هر چهار جلسه معاملاتی، بورس‌بازان حقیقی در سمت خرید فعال‌تر بودند. به این ترتیب برای سومین هفته پیاپی شاهد خالص خرید بیشتر سهامداران حقیقی بازار بودیم. به‌طوری‌که این دسته از معامله‌گران در جریان معاملات هفته قبل مالکیت خود از سهام بورسی را ۱۳۵۴ میلیارد تومان افزایش دادند.
 • ثبت بازدهی ۹/ ۳درصدی در کارنامه هفتگی بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شاهد تداوم رشد شاخص کل بود. به‌طوری‌که نماگر اصلی بازار سهام در هفته‌ای که گذشت با رشد ۹/ ۳درصدی، بازدهی سرمایه‌گذاران در سال‌جاری را به مرز ۱۴۰درصد رساند.
 • در انتظار عرضه سهام تندگویان

  گروه بنگاه‌ها- مهتاب رحمتعلی: مدیرعامل پتروشیمی تندگویان از عرضه این شرکت در فرابورس تا پایان امسال خبر داد.
 • افزایش سرمایه «سرچشمه»

  گروه بنگاه‌ها: با رای سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در مجمع عمومی فوق‌العاده، افزایش سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه از ۳۴۰ میلیارد تومان به ۵۱۰ میلیارد تومان مصوب شد. مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت، با حضور سهامداران، نمایندگان بورس، حسابرسان، اعضای هیات‌مدیره و نماینده مدیرعامل صندوق بازنشستگی صنایع مس ایران برگزار شد.
 • رشد ارزش سهام عدالت

  فارس: رئیس سازمان خصوصی‌سازی ارزش هر برگه سهام عدالت را درحال‌حاضر ۵میلیون تومان عنوان کرد که نسبت به هر برگه یک میلیونی در چند وقت گذشته، رشد چشمگیری را تجربه کرده است. علیرضا صالح در مورد اینکه درحال‌حاضر چند میلیون نفر سهام عدالت دارند، گفت: ۴۹ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر مشمول سهام عدالت هستند. همچنین ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیربورسی به‌عنوان سرمایه‌پذیران سهام عدالت هستند که روی هم رفته ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت هستند. وی گفت: عده‌ای از افراد ارزش اسمی ۵۳۲ هزار تومان هر ورق سهام عدالت را دارند و ارزش واقعی سهام آنها نیز به همان نسبت حدود ۵ برابر شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر