آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۹۱

 • ردیابی نقطه اوج بورس

  دنیای اقتصاد: شاخص بورس تهران در معاملات روز گذشته با ثبت رشد ۵۸۱۸ واحدی (معادل ۵۷/ ۱ درصد) از سطح ۳۶۹ هزار واحدی عبور کرد و به عدد تاریخی ۳۷۵ هزار و ۵۴۷ واحد رسید. با این حساب رشد دماسنج اصلی بازار از ابتدای سال جاری از ۱۱۰ درصد گذشت. حضور پررنگ نمادهای بزرگ پالایشی در فهرست اثرگذارترین نمادها بر شاخص کل یکی از نکات مهم داد و ستد‌های دیروز به‌شمار می‌آید. حجم و ارزش بالای معاملات روزانه و تداوم تغییر مالکیت معنادار از حقوقی به حقیقی از جمله مواردی‌ است که رونق بازار سهام را ادامه‌دار کرده‌است و حاکی از ورود پول‌های خرد به تالار شیشه‌ای‌ است.
 • تقلای ناظر برای حباب‌زدایی از بازار پایه

  دنیای اقتصاد- علیرضا توکلی: در چندسالی که از برپایی بازار پایه (توافقی) می‌گذرد یکی از مواردی که هنوز قانون‌مند نشده و تا حدود زیادی براساس سلیقه ناظر عمل می‌شود، آستانه حجم معاملات برای باطل نشدن معاملات آن روز است. ظاهرا چند روزی است که این آستانه دچار تغییراتی شده که البته سهامداران و فعالان از آن بی‌خبر بوده و تنها در تابلوی معاملات اثر آن‌را مشاهده می‌کنند. مجموعه‌ای از سختگیری‌های دلسوزانه مقام ناظر نسبت به بازار پایه ناشی از نگرانی از فروپاشی حباب قیمتی در نمادهای این بازار است که تصمیمات این‌چنینی را به‌دنبال داشته است.
 • سبزپوشی ۸۰ درصد فرابورسی‌ها

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته با رشد ۱۰۸ واحدی به تداوم رکوردشکنی‌های این بازار ادامه داد و در ارتفاع جدید ۴۹۳۱ واحدی قرار گرفت. با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون از ۱۱۸ درصد فراتر رفت. در بازار بدهی اما شاهد ثبات نرخ قیمت‌ها و باقی ماندن میانگین نرخ سود موثر در سطح ۵/ ۲۰ درصد هستیم.
 • جهش ۶ کانالی شاخص سهام

  دنیای‌اقتصاد: طی روز گذشته به واسطه حضور پرقدرت نقدینگی بار دیگر شاهد جهش دماسنج اصلی بورس تهران بودیم. به‌طوری که شاخص کل بازار با رشد ۵ هزار و ۸۱۸ واحدی از میانه کانال ۳۷۵ هزارتایی عبور کرد. رشد روز گذشته بورس تهران به‌طوری بود که از ۳۹ صنعت فعال بازار تنها ۲ گروه با افت نماگر صنعت مواجه شده و در ۳۷ گروه دیگر شاهد رشد متوسط قیمت‌ها بودیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر