آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۴۹

 • دو سناریوی خروج بورس از حبس بازه‌ای

  دنیای‌اقتصاد- علی صالحی: شاخص کل بورس تهران روز گذشته با ثبت رشد ۱۱۴۸ واحدی (معادل ۳۸/ ۰ درصد) به عدد ۳۰۳ هزار و ۹۴۳ واحد رسید. جلوه احتیاط و عدم ورود پول‌های بزرگ به معاملات روزانه بازار سهام این روزها به بزرگ‌ترین عامل کم‌نوسانی شاخص کل در محدوده ۳۰۰ هزار واحدی تبدیل شده‌است. امری که این بار نه از طریق کنترل معاملات توسط سهامداران بزرگ و بازارگردانان که از طریق کنترل ذهنی سرمایه‌گذاران درخصوص قرار گرفتن در تعادل فعلی به دست آمده، اما با کاهش نوسان‌های روزانه در مسیر فرسایشی قرار گرفته‌است.
 • پازل واگذاری‌ها در «وبانک»

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) در حال حاضر ۱۰ درصد سهم بازار شوینده‌ها، ۱۰ درصد سیمان و ۱۰ درصد سهم بازار روغن را در اختیار دارد؛ امری که باعث شده این هلدینگ با تنوع بالایی در پرتفوی خود همراه شود. این در حالی است که مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید مبنی‌بر خروج بانک‌ها از بنگاهداری به «وبانک» تسری پیدا کرده است و به گفته مدیرعامل این شرکت، تعیین تکلیف واگذاری بنگاه‌ها از استراتژی‌های مهم گروه است.
 • رفتار مواج شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران طی روز گذشته در پی روند پر افت و خیزی که از ابتدای ماه جاری آغاز کرده به مدار مثبت معاملات بازگشت و با ثبت رشد ۱۱۴۸ واحدی به آستانه کانال ۳۰۴ هزار واحدی نزدیک شد. به نظر می‌رسد در روزهای اخیر بورس‌بازان محتاط‌تر شده و از خرید بدون تحلیل سهام تا حدی خودداری می‌کنند. البته طی روز گذشته باز هم محور معاملات سهم‌هایی بودند که خبرهایی مبنی بر افزایش سرمایه آنها به گوش می‌رسد.
 • چرا فهم صورت‌های مالی مهم است؟

  رضا داغانی دکترای حسابداری
  همواره سوالی که از سوی معامله‌گران مطرح می‌شود این است که قبل از اقدام به خرید سهم و معامله در بورس، بدانیم چه چیز را خریداری می‌کنیم؟ درخصوص سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار، بهترین شیوه برای بررسی وضعیت سهام شرکت، فهم و شناخت صورت‌های مالی آن است.
 • انتصاب دبیرکل جامعه حسابداران رسمی

  دنیای اقتصاد: دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران بنا به تشخیص شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران انتخاب شد. طبق مصوبه مورخ ۱۴ آبان سال ۹۸ شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، سید محمد علوی به اتفاق آرا برای مدت سه سال به‌عنوان دبیرکل و رئیس هیات‌مدیره جامعه حسابداران رسمی ایران ابقا شد. در سوابق کاری وی، قبولی اولین دوره آزمون انتخاب حسابداررسمی، مدیر فنی موسسه حسابرسی مفید راهبر، دو دوره عضویت در هیات‌مدیره جامعه، یک دوره دبیرکل و رئیس هیات‌مدیره، دکترای حسابداری از واحد علوم و تحقیقات تهران،استاد حسابداری دانشگاه، کارشناس رسمی دادگستری در رشته حسابداری و حسابرسی، نایب رئیس کانون مشاوران مدیریت و مهندسی ایران، عضویت در کارگروه انتخاب حسابرس برای شرکت‌های دولتی و کارگروه نظارت بر اجرای قانون مبارزه با فساد و هیات تحریریه نشریه حسابداررسمی وجود دارد. همچنین طبق مصوبه شورای‌عالی مهدی بیرانوند به‌عنوان عضو هیات‌مدیره ابقا و بابک پور بهرامی نیز به سمت عضوجدید هیات‌مدیره جامعه منصوب شدند و از خدمات ناصر رزاق عضو پیشین هیات‌مدیره قدردانی شد.
 • ۳هزار میلیارد ریال اوراق صکوک دربورس کیش عرضه شد

  گروه بنگاه‌ها: روز گذشته نخستین اوراق بدهی (صکوک) در مناطق آزاد به ارزش ۳ هزار میلیارد ریال در بورس کیش عرضه و با باز شدن نماد ۳ هزار میلیارد ریال اوراق صکوک شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش درکمتر از ۳۰ ثانیه به فروش رفت. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، این اوراق ۴ ساله و با نرخ اجاره بهای ۱۸ درصد است که این اجاره بها هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌شود. دارایی مبنای انتشار این اوراق یک باب ملک ویلایی با کاربری مسکونی است که توسط شرکت واسط مالی دی سوم از شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش خریداری شده و سپس به‌صورت اجاره به شرط تملیک به آن شرکت واگذار می‌شود. ناشر این اوراق شرکت واسط مالی دی سوم (بامسوولیت محدود) بوده و عرضه آن از طریق شرکت فرابورس ایران انجام شد. ضامن این اوراق بانک مسکن بوده و بازارگردان و متعهد پذیره‌نویس آن شرکت تامین سرمایه بانک مسکن و عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری بانک مسکن است. از دهه قبل جهت‌گیری بازارهای مالی اسلامی به سمت انتشار اوراق اسلامی به ویژه انتشار اوراق صکوک پیش رفت و تمایل به بهره‌مندی از آن در دنیا هر لحظه بیشتر شد زیرا اوراق بدهی صکوک تاثیر مستقیمی بر مدیریت نقدینگی دارد. این درحالی است که انتشار صکوک برای بانی آن دستیابی آنی به نقدینگی به دنبال دارد. در این عرضه مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و غلامحسین مظفری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش حضور داشتند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر