آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • توهم بورس «همیشه سبز»

  دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: شاخص کل بورس تهران در ادامه روند متناوب روزهای اخیر خود، دیروز تن به اصلاح داد و این‌بار با عقبگرد یک درصدی مجددا به کانال ۳۰۲ هزار واحد بازگشت. در شرایط فعلی نشانه‌ها حکایت از کاهش اثرگذاری بهانه‌های غیربنیادی دارد که پیش از این به‌عنوان محرکی برای صعود برخی سهام و گروه‌های بورسی عمل می‌کردند. از این رو به نظر می‌رسد بازار سهام برای حرکت پایدار در مسیر صعودی نیازمند دلایل منطقی و محرک‌های تازه و توانمند است. در این میان تکرار روزهای مثبت بورس تهران در نیمه نخست سال جاری سبب شد تا حتی تحلیل‌های خطا نیز با قرارگرفتن در جریان‌های تصادفی، نتیجه‌ای درست به دنبال داشته باشد و انتظار برای بورسی همواره سبز در گوشه ذهن برخی سرمایه‌گذاران حک شود. این در حالی است که نوسان و اصلاح ذات هر بازاری است و در این روزها تنها پذیرش اشتباه است که می‌تواند سرمایه‌گذار را در مسیر صحیح قرار دهد. در غیر این‌صورت چه خروج کامل از گردونه معاملات سهام (در نبود فرصت سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی) و چه ادامه حرکت بر پایه تحلیل‌های خطا به منزله از دست رفتن فرصت‌های جدید بوده و محکوم به شکست است.
 • دو مسیر بورسی پول‌رسانی به SMEها

  دنیای اقتصاد: تامین منابع مالی همواره به‌عنوان یکی از مشکلات اصلی بنگاه‌های اقتصادی مطرح است. اگرچه تامین مالی بنگاه‌ها و عمدتا شرکت‌های کوچک‌ و متوسط (SME) بیشتر از طریق نظام بانکی صورت می‌گیرد، اما بازار سرمایه با در اختیار داشتن ابزارهای مالی گوناگون و روش‌های متنوع می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.بازار سرمایه از سال‌های گذشته با برخورداری از پتانسیل بالا و وجود ابزارهای مالی متنوع، نقش مهمی در تامین مالی شرکت‌ها داشته، ولی به‌دلیل بانک‌محور بودن اقتصاد ایران، فرصت چندانی برای بهره‌گیری از این ظرفیت وجود نداشته است. حال با توجه به شرایط نامساعد اقتصاد، تنگناهای شدید و مشکلات عدیده بانک‌ها، بازار پول قادر نیست به تنهایی پاسخگوی نیاز مالی بنگاه‌ها باشد. به این ترتیب بازار سرمایه به دلیل برخورداری از پتانسیل بالا، مناسب‌‌ترین محل برای تامین نقدینگی مورد نظر خواهد بود.در این راستا دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که توسط سید محمد رضا حسینی و محمد مهدی مومن‌زاده تهیه شده به بررسی تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط پرداخته است. این گزارش که تحت عنوان «موانع و راهکارهای تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط از طریق بازار سرمایه» منتشر شده، به موانع موجود در این زمینه پرداخته است.
 • افت هماهنگ دو نماگر بورس

  دنیای اقتصاد: روند متناوب و پر افت و خیز دماسنج اصلی بورس تهران همچنان حول میانگین ۳۰۵ هزار واحد ادامه دارد. این نماگر روز گذشته پس از دو رشد متوالی تن به اصلاح ۳۰۶۴ واحدی (معادل یک درصد) داد و بار دیگر به کانال ۳۰۲ هزار واحد بازگشت. نکته جالب توجه معاملات دیروز رفتار یکپارچه و یکدست سهام گروه‌های مختلف - اعم از بزرگ و کوچک و کالایی و غیرکالایی - در روز اصلاح قیمت‌ها بود. این موضوع به خوبی در افت یکسان شاخص کل و شاخص هم‌وزن تبلور یافت. هر دوی این نماگر در پایان معاملات دیروز کاهش یک درصدی را به ثبت رساندند. در حالی که در جلسات کاری پیشین غالبا شاهد حرکت ناموزون این دو شاخص اصلی بازار سهام بودیم. سهامداران خرد دیروز با حضور موثر در سمت عرضه ۳۲ میلیارد تومان از سرمایه‌های خود را از بازار خارج کردند.
 • پذیرش «بنو» در بازار دوم فرابورس

  گروه بنگاه‌ها: درخواست پذیرش سهام شرکت بیمه تجارت نو (سهامی عام) در فرابورس ایران در جلسه روز ۱۴ آبان هیات پذیرش فرابورس مطرح و با پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران به صورت مشروط موافقت شد. مقرر شده تا قبل از درج نام شرکت بیمه تجارت نو در فهرست نرخ‌های فرابورس و آغاز معاملات، اطلاعات لازم و تعیین شده ازسوی این شرکت ارائه شود. براساس این گزارش شرکت بیمه تجارت نو با نماد «بنو» و با سرمایه یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال در بازار سرمایه فعالیت خود را شروع خواهد کرد.

بیشتر

بیشتر