آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۹۶

 • کُندی مسیر افزایش سرمایه‌ها

  علیرضا توکلی
  دنیای‌اقتصاد : جدا از منفی شدید روز دوشنبه، در ۱۰ روز اخیر جو کلی بازار کماکان مثبت و استقبال از حق‌تقدم‌ها همگام با خود سهم‌ها هم قابل‌توجه بود. البته متاسفانه بخش قابل‌توجهی از انرژی فعالان بازار سرمایه در این روزها صرف بازارپایه شده است. تغییرات ضروری در این بازار پرحاشیه آنقدر کش پیدا کرده و فراز و فرود داشته که ممکن است برخلاف انتظار، اثر نامطلوبی بر بازارهای اصلی بورس و فرابورس داشته باشد. در این میان سازمان بورس تنها مجوز افزایش سرمایه برای دو شرکت فرابورسی را در دو هفته گذشته صادر کرد. شاید هم چندان بی‌ربط نباشد اگر کند شدن روند صدور مجوز افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس را به درگیر بودن بدنه این سازمان در حاشیه‌های ناشی از تغییرات قوانین بازارپایه نسبت دهیم. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.
 • موج‌یابی سیاسی بورس در ۶ سال

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران پس از ۵ روز صعودی، معاملات روز گذشته خود را با کاهش بیش از یک درصدی به پایان رساند تا بیشترین افت این نماگر از ۲۵ تیر ثبت شود. نگاهی به روند شاخص سهام در هفته‌های اخیر از غلبه هیجان بر روند دادوستد‌ها حکایت دارد. هیجانی که گاه در موج‌های صعودی ظهور پیدا می‌کند و گاه در مسیر نزولی. فارغ از روند شاخص، جنس این هیجانات از یک نوع است و عمدتا از اخبار غیراقتصادی نشات می‌گیرد. تحولاتی که نمونه عینی آن در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ یعنی در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای به دفعات دیده شد. با این حال هر چند شکل نوسانات کنونی بورس تهران شباهت بسیار زیادی با تلاطم این نماگر در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ دارد اما به آن معنا نیست که همان اتفاقات تکرار خواهد شد. در آن سال‌ها شاید تصوری از اتفاقی که قرار بود رخ دهد وجود نداشت و تحلیلگران نیز چندان از اثرات احتمالی مذاکرات هسته‌ای مطلع نبودند. در حال حاضر اما اطلاعاتی به حافظه تاریخی معامله‌گران از آن سال‌ها و اتفاقات پس از مذاکرات اضافه شده است تا شاید مسیر درست را نمایان‌تر کند.
 • عقبگرد سه کانالی شاخص بازار سهام

  دنیای اقتصاد: روز گذشته بورس تهران در حالی آغاز به کار کرد که در همان دقایق ابتدایی با رشد هزار واحدی قدم به کانال ۲۸۷ هزار واحدی گذاشت. اما با افزایش فشار فروش به سرعت از این سطح عقب‌نشینی کرد تا جایی که در انتهای ساعت کاری بازار سهام با افت ۳۰۵۱ واحدی مواجه شد. امری که عقبگرد سه کانالی شاخص کل و بازگشت آن به سطح ۲۸۳هزار واحدی را به‌دنبال داشت. در شرایطی که خوش‌بینی‌های سیاسی ایجاد شده در فضای کشور و همچنین شرایط بازار‌های جهانی به ثبات نسبی رسیده، افت قیمتی سهام دلایل بنیادی ندارد. به نظر می‌رسد در حال حاضر رفتار هیجانی بر بورس تهران غالب شده است. روز گذشته شاخص کل بازار سهام با افت ۱/ ۱ درصدی مواجه شد. این در حالی بود که نماگر هموزن با تاثیر یکسان نمادها شاهد افت ۵/ ۱ درصدی بود. با معکوس شدن روند دماسنج اصلی بورس تهران، در پایان روز معاملاتی گذشته ۷۸ درصد نمادها افت قیمتی را تجربه کردند.
 • نقش مهم در تخصیص بهینه منابع

  سنا: رئیس هیات‌مدیره فرابورس ایران یکی از اهداف اصلی بازار سرمایه را تخصیص بهینه منابع و قیمت‌گذاری منصفانه عنوان کرد و افزود باید فضایی مناسب توسط سیاست‌گذاران بازار ایجاد شود تا شرکت‌های تاثیرگذار در اقتصاد نیز بتوانند از این منابع استفاده کنند.
 • پیام ناظر برای بازار پایه چیست؟

  سلیمان کرمی
  دنیای‌اقتصاد : دستورالعمل معاملاتی بازار پایه طی روزهای اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده است. با تمام نقدهایی که باید نسبت به تصمیم‌گیری در این خصوص وارد دانست اما لازم است معامله‌گران این بازار نیز یک بار به واقعیت‌های موجود توجه داشته باشند. پیام اصلی مقام ناظر به معامله‌گران بازار پایه را می‌توان این موضوع عنوان کرد که اگر شرکتی خواسته یا ناخواسته تمایلی به حضور در تابلوهای معاملاتی معتبرتر (بورس و فرابورس) ندارد، قطعا قوانین موجود که در جهت حمایت از سهامداران خرد منعقد شده‌اند را رعایت نکرده و در ادامه نیز رعایت نمی‌کند. این موضوع یعنی ریسک سوءاستفاده از سرمایه سهامداران خرد در بازار پایه بالا است.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر