• شروع گرم تابستان بورس

  دنیای‌اقتصاد: اولین روز از تابستان برای سهامداران با رشد ۵۶/ ۱درصدی شاخص کل بورس تهران پایان یافت که بیشترین رشد درصدی این نماگر از ۸ خردادماه بود. با ثبت این رشد، پس از ۲۴ روز کاری شاخص کل از حبس در بازه ۱۰۰/ ۱تا ۱۷۰/ ۱ میلیون واحد رهایی پیدا کرد و بازیگران حقیقی مجددا در سمت خرید بازار فعال شدند. رشد نرخ دلار، افزایش خوش‌بینی‌های برجامی و کاهش هراس از دستوری ماندن قیمت‌گذاری خودرو از مهم‌ترین دلایلی بود که روز گذشته سبب تحریک تقاضا در بازار سهام شد.
 • زشت و زیبای سودسنجی بورسی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در حالی کارشناسان تغییرات مکرر قوانین بورسی را یک آسیب جدی برای این بازار عنوان می‌کنند که بازار سهام با فضای نسبی متعادل شدن فاصله معناداری دارد. گرچه سازمان بورس بارها با بهانه افزایش شفافیت دست به اقداماتی زده اما برخی از آنها نتیجه مورد نظر که همان افزایش شفافیت در معاملات است را در پی نداشته است. اخیرا نیز مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، سازوکار جدیدی درخصوص انتشار گزارش پیش‌بینی سود و زیان شرکت‌ها منتشر کرده؛ مصوبه‌ای که واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشته است. به اعتقاد برخی تحلیلگران در صورتی که مصوبه جدید در اجرا منجر به شفافیت بیشتر گزارش‌ها شود مثبت ارزیابی می‌شود هرچند با روی کار آمدن دولت جدید در چند ماه آینده احتمال تغییرات مجدد دور از انتظار نیست.
 • انتظارات سهامداران عدالت از رئیس‌جمهور جدید

  مهدی حاجی‌وند/ کارشناس بازار سهام
  یکی از مشکلات چند سال گذشته سهام عدالت، موارد مرتبط با شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی شهرستانی سهام عدالت است که همزمان با آغاز طرح توزیع سهام عدالت تاسیس شدند؛ که البته با پایان یافتن ثبت‌نام سهام عدالت، سال‌ها است که شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در بلاتکلیفی به سر می‌برند. این در شرایطی است که می‌شد از ظرفیت و توان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در راستای فرهنگ‌سازی و شناساندن حقوق مشمولان و سهامداران عدالت در این سال‌ها استفاده کرد؛ اما نه تنها این اتفاق نیفتاده است، بلکه حالا این شرکت‌ها خود به مشکلی در زمینه سهام عدالت تبدیل شده‌اند. از این رو باید در دولت جدید اقدام به تعیین تکلیف و انحلال شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کند.
 • بورس و کابینه دولت سیزدهم

  دنیای‌اقتصاد: ادامه‌دار بودن رشد شاخص بورس، کاهش قیمت بیت‌‌کوین به پایین‌ترین سطح خود در دو هفته‌ گذشته و در مرحله نهایی بودن تولید و تست سامانه معاملات ایرانی بورس از جمله موضوعاتی بود که دیروز در فضای توییتر فارسی و گروه‌های تلگرام درباره آن صحبت می‌شد. در ادامه نگاهی داشته‌ایم به چند موضوعی که توجه‌های بیشتری را در فضای مجازی به خود جلب کرده و بحث‌هایی پیرامون آنها شکل گرفته بود.
 • استقرار سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال

  روح‌الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران: سامانه ایرانی معاملات بورس طراحی شده و تا پایان سال مرحله استقرار فرآیند را طی می‌کند. ظرفیت پاسخگویی بازارها در سامانه معاملات به گونه‌ای طراحی شده که بتواند معاملاتی مانند استقبال سال ۹۹ مردم از بورس را به راحتی پاسخ دهد و این سامانه ظرفیت ۱۰۰‌میلیون سهامدار را دارد که به همه تراکنش‌ها پاسخ دهد و طراحی نرم‌افزار کاملا تولید داخلی بوده و به همین خاطر مزایایی مانند بومی بودن دارد. از طرفی، به سامانه‌های خارجی به دلیل تحریم دسترسی نداشتیم/ فارس
 • شفاف‌سازی در بورس به زبان وزیر کار

  محمد شریعتمداری،‌ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: گواه اقدامات ما در زمینه مبارزه با فساد و شفاف‌سازی، کسب رتبه نخست شفافیت در دو دوره متوالی میان دستگاه‌های اجرایی است که باتوجه به حجم بالای کار و تخصصی بودن حوزه‌های فعالیت، بی‌نظیر و درخور توجه است. یکی از نمونه‌های شفافیت همین شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است که با استقرار ۹ سامانه شفاف‌ساز شرایطی را فراهم کرده که امروز مجامع قانونی در وقت قانونی خود برگزار می‌شود و ترازنامه‌های شرکت‌های مختلف وزارتخانه در بورس قرار گرفته و بورسی شدند و قیمت آنها هر روز روی تابلو مقابل مردم قرار دارد/ ایسنا
 • گلایه مجلس از مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس

  روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع مجلس: صحبت‌های وزیر صمت مبنی بر عدم عرضه خودرو در بورس اجحاف در حق مجلس است. کمیسیون صنایع و معادن مجلس صدها ساعت، طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو را مورد بررسی قرار داد و در تمامی جلسات از دستگاه‌های متولی، خودروسازان، قطعه‌سازان و کارشناسان مختلف دعوت به عمل آورد و نظر آنها را جویا شد. وزارت صمت بدون اینکه پیشنهاد و راهکار خاص و جدیدی برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو ارائه دهد، صرفا با عرضه خودرو در بورس مخالفت کرده و به طرح موضوع آزادسازی قیمت خودرو اکتفا می‌کند/ خانه ملت
 • رشد پایدار بورس در نیمه دوم ۱۴۰۰

  سهیل کلاهچی، کارشناس بازار سرمایه: سهام حاضر در بازار ریزش زیادی را تجربه کرده‌اند که اکنون زمان رشد این سهام فرا رسیده است و نوسان و حرکتی رو به صعود را در بازار تجربه خواهند کرد. بسیاری از سهام بازار به مرور حرکت صعودی خود را از چند وقت گذشته در بازار در پیش گرفتند که امیدواریم این حرکت‌ها در بازار ادامه داشته باشد تا بتوانیم در کوتاه‌مدت، صعود چشمگیر شاخص بورس را شاهد باشیم. اگر قرار باشد اتفاقی در بازار رخ دهد و روند پایدارتری را در بازار شاهد باشیم، به نظر می‌رسد در ٦ ماه دوم سال، تحرکات مثبتی را در بازار داشته باشیم و در آن زمان اتفاقات بهتری در معاملات بورس رخ دهد/ ایرنا
 • سردترین بهار بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد: پرونده بورس تهران در بهار ۱۴۰۰ در حالی بسته شد که شاخص کل سهام با ثبت افت ۶/ ۱۰درصدی عنوان منفی‌ترین بهار تاریخ بورس را در اختیار گرفت. به این ترتیب رشد ۲/ ۱درصد این نماگر در خردادماه نیز نتوانست عقب‌نشینی دو ماه نخست را تلافی کند. در آخرین ماه بهار آنچه سبب شد تا نماگر اصلی بورس بیش از این سقوط نکند، افت قابل‌توجه قیمت سهام در طول ماه‌های گذشته، خوش‌بینی‌های غیراقتصادی، فرارسیدن فصل مجامع و در کنار آن ثبات نرخ ارز بود.
 • خیز سهام در آخرین روز بهار

  دنیای اقتصاد: آخرین روز خرداد ماه با خیز ۴۲/ ۰ درصدی شاخص بورس خاتمه یافت. به این ترتیب پرونده اولین فصل از سال جدید بسته شد و بازار سهام فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرد. حال که بیش از ۱۰ ماه از روزهای اوج آن می‌گذرد بهار بورس در سال جدید برآیند منفی ۶/ ۱۰ درصدی شاخص کل را در کارنامه خود به ثبت رساند. شاخص هم وزن نیز ۹/ ۱۵ درصد افت سه ماهه را تجربه کرد.آخرین روز معاملات خرداد ماه در حالی پایان یافت که بازار سهام به علت فشار عرضه از روز قبل، با افت قیمت‌ها معاملات خود را آغاز کرد. شاخص کل پس از افت ۳ هزار واحدی رفته رفته توان خود را بازیافت و با چرخش به مسیر صعودی خود گام برداشت. در نهایت بیش از ۴۸۰۰ واحد به ارتفاع خود افزود و به رقم یک میلیون و ۱۶۸ هزار واحد رسید.
 • انتظارات سهامداران عدالت از رئیس‌جمهور جدید

  مهدی حاجی‌وند کارشناس بازار سرمایه
  سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز ۲۸خرداد امسال برگزار و رئیس‌جمهور جدید مشخص شد؛ رئیس‌جمهوری که دست‌کم در حوزه اقتصاد کار آسانی ندارد و شنیدن انتظارات مردم و فعالان بازارهای مختلف در کنار بررسی و تامل درخصوص راهکارهای حل مشکلات، می‌تواند در برنامه‌هایش راهگشا باشد. در این راستا یکی از حوزه‌هایی که رئیس‌جمهور جدید و تیم اقتصادی‌اش باید به آن توجه کنند، موضوعات مرتبط با سهام عدالت و جامعه ۵۰میلیون نفری آن است.براساس طرح توزیع سهام عدالت که سال ۸۵ در کشور کلید خورد، یک‌میلیون تومان از سهام شرکت‌های مختلف به‌شرطی به مشمولان داده شد که به مدت ۱۰سال سود آن بابت اقساط به‌جای حساب سهامداران، به خزانه دولت واریز شود و پس از آن سازوکار و شرایط آزادسازی و خریدوفروش این سهام فراهم شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر