آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۹۵

 • نوبت توسعه در‌ بازار سرمایه

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : نشست هم‌اندیشی فعالان بازار سرمایه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و جمعی از سیاست‌گذاران و مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد. کاهش موانع توسعه‌ای در راه بازار سرمایه از جمله رفع مشکلات مالیاتی نهادها و ابزارهای مالی، مشکل عوارض کسب و پیشه، مالیات ارزش افزوده معاملات اعتباری، رفع محدودیت‌های بانک مرکزی برای شرکت‌های تامین سرمایه و تعیین مالیات یک دهم‌درصدی برای نقل و انتقال سهام از موارد مطرح شده از سوی فعالان بازار سرمایه در این نشست بود. در این راستا وزیر اقتصاد با اشاره به اهمیت بازار سرمایه در اقتصاد ملی، به افزایش نقش این بازار در اقتصاد تاکید کرد. همچنین در حالی یکی از دغدغه‌های مطرح شده اهالی بازار سرمایه موضوع مالیات‌ها بود که عنوان شد رویکرد مجموعه وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی در این خصوص مثبت است، ولی مالیات باید از طریق مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف شود.
 • ذائقه جدید در رونق بورس

  دنیای‌اقتصاد: شاخص کل بورس تهران سیر صعودی خود را طی روز یکشنبه تداوم بخشید و ضمن فتح قله جدید، بازدهی خود از ابتدای سال را به بیش از ۶۰ درصد رساند. تداوم حرکت مثبت گروه‌های کالایی با جذب بخش عمده جریان نقدینگی در بازار نشان از تغییر ذائقه اهالی سهام طی روزهای اخیر داشت. در عین حال، هجوم معامله‌گران خرد برای خرید سهام صنعت خودرو به‌عنوان دماسنج بورسی برجام از توجه و تاثیر اخبار و گفتارهای سیاسی روزهای اخیر و تقویت جبهه تازه ورود نقدینگی پرده برداشت.
 • واسطه‌ها؛ برندگان بزرگ

  گروه بنگاه‌ها: فعالان بازار سرمایه بعد از افزایش نرخ تیرماه محصولات سیمانی، در انتظار تغییر عملکرد و سودآوری در صنعت خاکستری بازار سرمایه بودند، امری که در عملکرد مردادماه محقق نشد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، به‌نظر می‌رسد با وجود افزایش نرخ‌ها عملا به‌دلیل شرایط عرضه و تقاضا و رقابت موجود برای حفظ سهم بازار، شرکت‌ها حاضر به ارائه تخفیف‌های مختلفی هستند. این امر در شرایطی است که شرکت‌های سیمانی از مدت‌ها پیش به‌دنبال افزایش قیمت بودند. موضوعی که با وجود اختصاص یارانه‌های انرژی تقریبا به‌نظر می‌رسد بی‌دلیل است. در‌حالی‌که قیمت‌های تمام‌شده در این صنعت انرژی‌بر که در حال‌حاضر مزیت صادراتی چندانی ندارد، با نرخ‌های فروش فاصله بسیاری دارد.
 • شرط لغو مجمع شرکت‌های سهامی

  خبرگزاری مهر: سازمان بورس از افزودن تبصره‌ای به ماده ٨ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌ها مبنی‌‌بر شرط انتشار اطلاعیه لغو مجمع در کدال خبر داد. سعید محمد علیزاده مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در ابلاغیه‌ای به کلیه شرکت‌های سهامی عام ثبت شده و حسابرسان معتمد سازمان از افزودن تبصره‌ای به ماده ۸ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات بر طبق مصوبه ۱۴ مردادماه هیات‌مدیره سازمان بورس خبر داد.
 • اهرم خودرویی-کالایی صعود سهام

  دنیای اقتصاد: روز گذشته دماسنج اصلی بورس تهران با رشد ۱۹۷۵ واحدی به بازدهی بیش از ۶۰ درصدی از ابتدای سال‌جاری دست یافت. رشدهای بالا در بازار سهام در حالی رقم خورده است که در این مدت بازارهای موازی عقب‌نشینی کرده‌اند. تغییر ریسک‌های سیستماتیک بازار سهام و خوش‌بینی سهامداران به مسائل سیاسی موجب تزریق دوباره خون در رگ‌های بورس تهران شده است؛ به‌طوری‌که طی روزهای اخیر شاهد افزایش ارزش معاملات خرد و ورود موج جدیدی از نقدینگی به معاملات سهام هستیم.

بیشتر

بیشتر