آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۹۱

 • چرخش بورس در دقیقه ۹۰

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران طی روز گذشته در ادامه روند رو به رشد خود بیش از ۳/ ۱ درصد افزایش یافت و متعاقبا رکورد تازه‌ای بر جا گذاشت. باز هم به سیاق روزهای قبل، این قدرت فراگیر نقدینگی بود که موجب تداوم رشد همه‌جانبه تقاضا در قریب به اتفاق سهم‌ها شد و زمینه را برای دستیابی نماگر اصلی بازار به سطح بی‌سابقه ۲۷۸ هزار واحدی فراهم کرد. البته معاملات دیروز یک ویژگی نسبت به روزهای قبل داشت و آن هم فشار عرضه‌هایی بود که قیمت‌ها را در آخرین معاملات شدیدا تحت فشار گذاشت. اختلاف فاز بازار از نیمه پایانی معاملات دیروز به حدی بود که قیمت ۸۵ درصد از کل نمادهای بورسی از رکوردهای روزانه عقب‌نشینی داشت. چرخش بازار در دقایق پایانی معاملات را می‌توان به همان عللی نسبت داد که طی این چند روز به طور دسته‌جمعی رشد سهام را باعث شده بودند. به‌نظر می‌رسد در کنار نیم‌نگاه بازار به گزارش‌های ماهانه شاید مهم‌ترین عاملی که منجر به رشدهای چشمگیر در حدود ۹۰ درصد از کل سهم‌ها شده بود را بتوان در خوش‌بینی اهالی بازارها به بهبود روابط سیاسی کشور با غرب جست‌وجو کرد. در این میان، پخش شایعات مختلفی نظیر افزایش رسمی بهای شکر تا افزایش سرمایه در برخی شرکت‌ها و همچنین دریافت نشانه‌‌هایی از کاهش تنش تجاری بین چین و آمریکا هم به این رشد دامن زد.
 • برگ برنده در اصلاح قوانین بازارپایه

  علیرضا توکلی
  دنیای‌اقتصاد : بعدازظهر دوشنبه پس از دو، سه هفته انتظار، مقررات جدید بازارپایه ابلاغ شد تا ظرف دو هفته آینده حداقل یکی از تابلوهای رنگی (احتمال زیاد قرمز) در فرابورس شروع به کار کند. یکی از تغییراتی که به نظر می‌رسد در آخرین بازنگری‌ها ایجاد شد، برقراری «محدودیت نوسان» در حراج‌های هفتگی بازارپایه بود. همان‌گونه که پیش از این گفته شد، درصورتی که حراج‌های بازار پایه «بدون محدودیت نوسان» صورت بگیرد، اوضاع بازارپایه با قوانین جدید فرق چندانی با وضعیت فعلی نمی‌کرد، زیرا همین موضوع، باز هم می‌توانست بستری برای رشد حباب‌گونه برخی از نمادها به‌وجود بیاورد.
 • زیر پوست سهام

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد : سهام در شرایط کنونی مسیر پرتلاطمی را در پیش گرفته است. شاخص کل بورس تهران و همچنین شاخص کل‌ هم‌وزن به خوبی حال و روز این روزهای سهام را مشخص می‌کنند. با این حال همچنان حق مطلب و آنچه در دالان تودرتوی بازار سهام رخ می‌دهد را به‌صورت کامل بیان نمی‌کنند. بر این اساس لازم به‌نظر می‌رسد نیم‌نگاهی به وضعیت برخی از سهم‌ها داشته باشیم.
 • معرفی نمایندگان حقوقی هیات مدیره «کگل»

  گروه بنگاه‌ها: نمایندگان حقوقی هیات‌مدیره گل‌گهر معرفی شدند.روز گذشته نخستین جلسه هیات‌مدیره گل‌گهر با اعضای جدید پس از مجمع عمومی به‌طور فوق‌العاده برگزار شد. این جلسه با ترکیب جدید نمایندگان سهامداران برگزار شد و ضمن تقدیر از اعضای قبلی، محمدرضا کرمی شاهرخی و جمشید ملارحمن به‌عنوان رئیس و نایب‌رئیس هیات‌مدیره انتخاب شدند.همچنین ایمان عتیقی، محمود مصری‌نژاد و یاسر طیب‌نیا نیز به‌عنوان سایر اعضای هیات‌مدیره معرفی شدند.
 • تلاش ایرانول برای بهبود کیفی محصولات

  گروه بنگاه‌ها: مدیرکل استاندارد استان تهران در بازدید پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول کیفیت محصولات این مجموعه را تایید کرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر