آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۸۶

  • هواشناسی بورس در قله جدید

    دنیای اقتصاد: روز گذشته دماسنج اصلی بورس تهران با رشد ۲/ ۱ درصدی رکورد تاریخی را شکست؛ در حالی که نماگر هم‌وزن با ۴/ ۲ درصد رشد همچنان در بازدهی پیشتاز بود. بررسی بازدهی صنایع مختلف بورسی از ابتدای سال جاری و طی هفته گذشته نگرانی از ورود به مناطق حباب‌خیز در رابطه با برخی از گروه‌های سهامی را تشدید کرده است. به حاشیه‌ رفتن مبانی بنیادی سودآوری، در پی چیره شدن نگرانی‌ها از وقوع رکود در اقتصاد جهانی، سبب شده تا این گروه‌ها همچنان در کانون توجه بورس‌بازان باشند.
  • تداوم خرید «حقیقی»‌ها در بازار سهام

    دنیای اقتصاد: بورس تهران در حالی معاملات روز چهارشنبه را با رشد بیش از ۳هزار واحدی شاخص کل سپری کرد که به این ترتیب بازدهی هفتگی این بازار به ۷/ ۱درصد رسید. در این میان تغییر مالکیت‌های صورت گرفته در بازار سهام نیز مطابق با روال هفته‌های اخیر، با خریدهای قابل‌توجه از سوی بازیگران خرد همراه شد به‌طوری‌که در این هفته بیش از ۲۱۱میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی منتقل شد.
  • پایان هفته ۸/ ۱ درصدی فرابورس

    دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران آخرین روز معاملاتی مردادماه را با رشد ۸/ ۴۴ واحدی (معادل ۳/ ۱ درصد) پشت‌سر گذاشت تا نماگر این بازار با ثبت رکوردی دیگر در ارتفاع تاریخی ۳۵۷۹ واحدی قرار گیرد. با احتساب این رشد، بازدهی شاخص کل فرابورس در هفته منتهی به ۳۰ مرداد به ۸/ ۱ درصد و از ابتدای سال تاکنون از ۵/ ۵۸ درصد فراتر رفت. رشد تقاضا در معاملات روز گذشته این بازار کاملا محسوس بود به‌طوری که بیش از ۹۲ درصد نمادهای فرابورسی با رشد قیمت پایانی همراه شدند و ۳۴ درصد سهام معامله شده در این روز نیز شاهد صف خرید به میزان ۱۳۸ میلیارد تومان بودند. طی معاملات این روز از یکسو همچنان موضوع افزایش سرمایه شرکت‌ها اعم از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و همچنین سود انباشته مورد توجه فعالان بازار قرار داشت و از طرف دیگر در بازار جهانی نیز با دریافت سیگنال‌های موافق از جبهه‌های نبرد تجاری آرامشی نسبی را شاهد هستیم. علاوه بر این با پایان مردادماه، معامله‌گران در انتظار انتشار عملکرد ماهانه شرکت‌ها نشسته‌اند. گزارش‌هایی که می‌تواند بار دیگر به تقویت انگیزه‌های خرید در بازار سهام بینجامد. در مجموع طی معاملات دیروز فرابورس، بیشترین بار رشد شاخص بر دوش سهام شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند، فولاد هرمزگان جنوب، تولید برق عسلویه مپنا و پالایش نفت لاوان بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر