آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۸۵

 • ریزموج‌های صعودی در بازار سهام

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز دوشنبه بار دیگر صعودی شد و این‌بار با رشد ۱۹۴۹ واحدی به ارتفاع جدیدی در تاریخ این بازار دست یافت. رشد ۷/ ۰ درصدی شاخص سهام طی معاملات این روز در حالی رقم خورد که همچنان ریسک بازار جهانی سبب شده تا نمادهای کالامحور بورس تهران، معاملات محتاطانه‌ای را از سوی بورس‌بازان تجربه کنند. در این میان از آنجا که در دیگر بازارهای موازی نیز فضایی برای کسب سود مناسب مشاهده نمی‌شود، سرمایه‌ها به دنبال اخباری همچون افزایش سرمایه بنگاه‌های بورسی و دیگر بهانه‌هایی از این دست، گروه‌های کوچک بازار را هدف قرار داده و از گروهی به گروهی دیگر و از سهمی به سهم دیگر کوچ می‌کنند. این مهم سبب شده تا شاخص کل هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، برای چهاردهمین روز متوالی صعودی باشد.
 • اولین تلنگر به سهام بازار پایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : روند اعلام تغییرات در قوانین بازارپایه همچنان ادامه دارد و در یکی، دو هفته گذشته نیز در چند نوبت خبرهایی رسمی یا از طریق شبکه‌های اجتماعی درباره آن منتشر شد. تقریبا هر بار که خبری درباره زمان آغاز اجرا یا موارد دیگر از سوی مدیران سازمان بورس اعلام می‌شود شاهد اثر آن بر کلیت بازارپایه هستیم. از جمله در یکی از روزهای گذشته درحالی‌که نمادهای بورس و فرابورس به رنگ سبز بودند، بیش از سه‌چهارم نمادهای بازارپایه قرمز‌رنگ بودند که فعالان این بازار علت آن را به اعلام زمان اجرای قوانین جدید در روز قبل از آن مربوط می‌دانستند. این نوسانات نشان می‌دهد که بازارپایه گرچه شاید با قوانین جدید هم جذابیت خود را برای برخی از فعالان آن حفظ کند، اما نمی‌توان احتمال اصلاح قیمت‌ها در نمادهای آن و به‌ویژه آنهایی که رشدهای غیرمنطقی داشته‌اند، ضعیف دانست. براساس آخرین خبر نقل شده احتمالا در اواخر شهریور بازارپایه قرمز با چند نماد که کمتر از انگشتان دو دست خواهد بود، شروع به‌کار می‌کند و پس از آن به‌تدریج و با اعلام زمان‌بندی دقیق، تابلوهای نارنجی و زرد برپا می‌‌شوند. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.
 • رصد ردپای حباب در سهام فرابورسی

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بازدهی ۵۷ درصدی شاخص فرابورس در حالی از ابتدای سال جاری تا پایان معاملات روز دوشنبه رقم خورده است که شاخص کل بورس تهران بازدهی ۴۷ درصدی را در این مدت به ثبت رسانده است. از ابتدای سال ۹۷ تاکنون شاخص فرابورس بازدهی ۲۲۲ درصدی را تجربه کرده است. بازدهی چشمگیر فرابورس در مقایسه با بورس و همچنین دیگر بازارهای رقیب مانند دلار و سکه جالب توجه است. دلار آمریکا در این مدت رشد حدود ۱۳۹ درصدی و سکه بازدهی ۱۵۶ درصدی را تجربه کرده است.
 • رکوردشکنی‌های پیاپی در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه شاخص کل بورس تهران با جهش ۷۵/ ۰ درصدی به مرز کانال جدید ۲۶۳ هزار واحدی رسید. رشد دماسنج اصلی بازار سهام در حالی بود که نماگر هموزن با تاثیر یکسان نمادها باز هم رکوردشکنی کرد و با رشد ۶۵/ ۱ درصدی توانست بازدهی ۱۱۴ درصدی از ابتدای سال را به ثبت برساند. در همین راستا ارزش معاملات خرد سه روز ابتدایی هفته، نشان از عطش بالای معامله‌گران برای خرید سهام دارد، به‌طوری‌که روزانه بیش از هزار میلیارد تومان معامله در بورس تهران صورت گرفته است.
 • عرضه «عدالت» در انتظار مصوبه مجلس

  فارس: مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران عرضه سهام عدالت در بورس را منوط به مصوبه مجلس شورای اسلامی دانست. علی صحرایی، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در مورد عرضه سهام عدالت در بورس اوراق بهادار تهران گفت: نمایندگان مجلس در کمیسیون‌های اصل ۴۴ و کمیسیون اقتصادی در حال بررسی هستند و تصمیم‌گیری نهایی با مصوبه مجلس انجام خواهد شد. وی با بیان اینکه عرضه سهام عدالت در بورس نیاز به قانون مجلس دارد، گفت: در حال حاضر مالکیت این سهام در اختیار شرکت‌های تعاونی سهام عدالت استانی قرار دارد و برای عرضه در بورس باید از ساختار قبلی جدا شود.
 • توسعه اقتصاد هوشمند در دستان فین‌تک‌ها

  مدیریت ارتباطات فرابورس ایران: نشست هم‌اندیشی «بررسی چالش‌های صنعت فین‌تک» روز دوشنبه با حضور رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد و فعالان این حوزه در فرابورس برگزار و در آن به نقش مهم فین‌تک‌ها در توسعه اقتصاد هوشمند تاکید شد. به‌طوری‌که فعالان این حوزه عنوان کردند چنانچه تا پیش از این نهادهای حاکمیتی در ایجاد هسته تقویت زیرساخت‌ها نقش اصلی را ایفا می‌کردند، اکنون در حوزه اقتصاد هوشمند این نقش برعهده فین‌تک‌ها است. امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به ضرورت برگزاری جلسات میان مدیران کسب‌و‌کارهای فین‌تک و سیاست‌گذاران اقتصادی گفت: این جلسه برای شنیدن دغدغه‌ها و چالش‌های صاحبان فین‌تک‌ برگزار شده و برای رسیدن به چشم‌اندازی کامل‌تر از مسائل و مشکلات مسیر فعالیت آنها این جلسات تداوم خواهد داشت.
 • شکوفایی بازار سرمایه با توسعه بازار بدهی

  سنا: معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، توسعه بازار بدهی را یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر شکوفایی بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: با توجه به معیارهای جهانی و نقش مهم بازار بدهی در این کشورها، باید توسعه بیشتری در این راستا صورت گیرد.

بیشتر

بیشتر