آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۸۴

 • کانون‌های فعال تقاضای سهام

  محمدجواد خواجه‌زاده
  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران معاملات روز گذشته را با فشار عمومی عرضه و عقب‌نشینی قیمت در سهام شرکت‌های بزرگ به پایان رساند. در این روز، شاخص کل ۴۱۴ واحد کاهش یافت و ضمن عقبگرد از قله تاریخی، به سطح ۲۶۰ هزار و ۹۹۲ واحد رسید. تحمل بار ریسک‌های بازار جهانی و وجود انگیزه برای ذخیره سود در طیفی از سهام پربازده اخیر باعث شد تا دماسنج اصلی سهام از اوج تاریخی خود عقب بنشیند.
 • صنایع پیشتاز در افزایش سرمایه

  علیرضا توکلی
  دنیای‌اقتصاد : در بین نمادهایی که در حال‌حاضر پذیره‌نویسی برای افزایش سرمایه دارند، شرکت‌های مربوط به دو صنعت دارو و سیمان بیشترین موارد را به خود اختصاص داده‌اند. اتفاقا یکی از مواردی که درباره شرکت‌های این دو صنعت از سوی فعالان بازار در نظر گرفته می‌شود، کم بودن نسبی سرمایه آنهاست که سبب پایین بودن شناوری آنها نیز می‌شود.
 • سردرگمی مودیان در تسلسل بخشنامه‌های مالیاتی

  وحید خسروی/ حسابدار رسمی حمید خسروی‌زادبند/ عضو انجمن حسابداران خبره
  به جرات می‌توان گفت قوانین مالیاتی پس از قانون اساسی و قانون مدنی دارای بیشترین تاثیر بر جامعه بوده و تقریبا همه شهروندان در طول حیات خود حداقل یک‌بار با آن سروکار داشته و با نام آن آشنا هستند. بیش از ۵۰ سال از تدوین اولین قانون مالیات‌های مستقیم کشور می‌گذرد و آخرین تغییرات اساسی آن مربوط به حدود ۴ سال قبل است. اما قانون یادشده به همان میزان که عمومیت و شمولیت دارد، به‌دلیل حجم انبوه آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها، آرای شورای مالیاتی و دیوان عدالت اداری، نه‌تنها برای مردم عادی بلکه در برخی موارد برای متخصصان و اهل فن نیز پیچیده، سردرگم‌کننده و گاهی متناقض است. این تشتت در مقررات مالیاتی، موجب آشنایی نداشتن مودیان از آن و حقوق خود و ایجاد ظن ناعدالتی در اخذ مالیات و در نتیجه تلاش برای فرار مالیاتی و لطمه به اقتصاد کشور خواهد بود. برای یک نمونه در این نوشتار، مقررات مالیاتی مربوط به هزینه کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • همگام با بازیگران سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران در حالی معاملات روز یکشنبه را با نوسان منفی ۴۱۳ واحدی شاخص کل سپری کرد که به این ترتیب بازدهی بازار از ابتدای مرداد تا پایان دیروز به ۱۴/ ۳ درصد رسید.در این راستا بررسی عملکرد بازیگران بازار سهام نشان می‌دهد که در این بازه زمانی سهامداران خرد بیش از آنکه فروشنده باشند، خریدار بودند. به‌طوری که در این ۱۸روز کاری حدود ۱۲۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.در این میان معامله‌گران خرد در جریان مبادلات دیروز خالص خرید بیش از ۴۰ میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند که بخش عمده‌ای از این رقم به خرید سهام پالایش نفت اصفهان تعلق داشت.
 • بازگشت دوباره شاخص سهام از قله تاریخی

  دنیای اقتصاد: نماگر اصلی بورس تهران در روز گذشته هرچند بار دیگر کانال ۲۶۲ هزار واحدی را فتح کرد، اما همانند معاملات روز شنبه، با سنگینی فشار فروش ناشی از شناسایی سود، مجددا از این کانال تاریخی عقب‌نشینی کرد. در این میان رشد مداوم نماگر هموزن نشان از توجه بیشتر بورس‌بازان به بهانه‌هایی مانند تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارد. در همین حال طی روزهای اخیر شاهد افزایش ارزش معاملات خرد روزانه هستیم.
 • برنامه‌ای برای تقویت سامانه معاملات پروژه‌ای در بورس

  ایسنا: معاون اجرایی سازمان بورس از تقویت هسته معاملات پروژه‌ای در بازار سرمایه خبر داد و عنوان کرد در این راستا با اقدامات صورت گرفته و همکاری با دانشگاه تهران در حال راه‌اندازی سامانه‌ای بومی و به‌روز هستیم.
 • تصویب سود نقدی ۳۰ ریالی به ازای هر سهم حفاری شمال

  گروه بنگاه‌ها: در مجمع شرکت حفاری شمال تقسیم ۳۰ ریال سود به ازای هر سهم تصویب شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، مسعود عیدی‌زاده در این جلسه به پرسش‌های سهامداران پاسخ داد و درخصوص فروش ساختمان اصلی شرکت گفت: دلیل فروش ساختمان حفاری شمال، خروج سنگین نقدینگی از شرکت بوده است. وی با اشاره به شرایط سخت تحریم‌ها و وجود مطالبات زیاد حفاری شمال از کارفرماها یادآور شد: در تلاش هستیم تا با مدیریت صحیح این دوره برای شرکت حفاری شمال پشت‌سر گذاشته شود. وی تاکید کرد برای دکل الیما نیز مذاکراتی را پیش برده‌ایم که در صورت دستیابی به توافق مطلوب نتایج آن از سوی سایت کدال در اختیار سهامداران قرار خواهد گرفت. در این جلسه وحید باقری، مدیرعامل شرکت انرژی‌گستر سینا به نمایندگی از شرکت مالی و سرمایه‌گذاری پیشرو ایران؛ ریاست مجمع را برعهده داشت، همچنین محمد نوین به نمایندگی از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به‌عنوان ناظر اول، حسین پناهیان به نمایندگی از صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح به‌عنوان ناظر دوم و مسعود عیدی مدیرعامل شرکت حفاری شمال نیز به‌عنوان منشی مجمع در ترکیب هیات‌رئیسه مجمع حضور داشتند. در جریان تصمیمات مجمع سهامداران شرکت حفاری شمال، روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به‌عنوان روزنامه رسمی انتخاب شد.

بیشتر

بیشتر