آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۷۲

 • چتر نجات سود برای بورس تهران

  دنیای اقتصاد: معاملات این هفته بازار سهام مشابه هفته‌های گذشته تحت‌تاثیر متغیرهای کلان آغاز شد. با این وجه‌تمایز که فشار این مقطع از ریزش قیمت‌ها از بازار جهانی نشات می‌گرفت و خبری از تشدید تنش‌های سیاسی در کار نبود. روزهای پایانی هفته گذشته با نوسان‌های شدید قیمتی در بازار کامودیتی‌ها همراه شد و همان‌گونه که انتظار می‌رفت این موضوع خود را در روند معاملات آغازین هفته نشان داد. با این وجود خبری از فشارهای هیجانی عرضه نبود و شاخص کل بورس بدون تغییر محسوسی به کار خود پایان داد.
 • کارنامه ۲۹۳ بورسی در فصل مجامع

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: برگزاری مجامع عادی سالانه شرکت‌های سهامی که در ماه‌های ابتدایی سال جاری آغاز شد، در پایان تیرماه به اوج خود رسید و در مجموع در چهار ماه سپری شده از سال ۹۸ فعالان بازار سهام شاهد برگزاری حدود ۳۰۰ مجمع عادی سالانه و تقسیم سود بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومانی بودند. بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌طور میانگین در مجامع سال ۹۸ شرکت‌های سهامی، فعالان بازار شاهد تقسیم سود ۵۴درصدی بودند. میانگینی که با احتساب وزن شرکت‌ها (سرمایه) حدود ۶۰ درصد برآورد می‌شود. این موضوع «دنیای اقتصاد» را بر آن داشت تا به بررسی اجمالی میزان سودهای تقسیمی توسط شرکت‌های سهامی، صنایع ۳۸گانه بازار و همچنین کیفیت سودهای تقسیم شده با توجه به عملکرد صنایع بپردازد.
 • دو جبهه متفاوت در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: بورس تهران در حالی معاملات روز شنبه را با تعادل نسبی آغاز کرد که در نهایت افزایش نامحسوس ۸واحدی در کارنامه شاخص کل بورس ثبت شد. امری که ثبات بورس در کانال ۲۵۴هزار واحدی را به دنبال داشت.
 • استعمارگری اقتصادی

  نظام‌الدین ملک‌آرایی حسابدار رسمی
  موسسات و سازمان‌هایی که در یک جامعه، اجرای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی را به عهده دارند از لحاظ هدف، نوع مالکیت، شکل حقوقی و نوع فعالیت، تفاوت‌های زیادی باهم دارند. اما جنبه مشترک در همه موسسات و سازمان‌ها اعم از انتفاعی و غیرانتفاعی، خصوصی یا عمومی آن است که موسسات و سازمان‌ها برای نیل به هدف‌های خود باید به نحوی صحیح اداره شوند.تغییرات زیادی که در سال‌های اخیر در محیط تجاری به‌وجود آمده واحدهای اقتصادی را با چالش‌های گسترده‌ای روبه‌رو کرده است.
 • رشد ۶/ ۰ درصدی دماسنج فرابورس ایران

  دنیای اقتصاد: شاخص فرابورس ایران روز گذشته رشد حدود ۱۹ واحدی را تجربه کرد. رشد ۶/ ۰ درصدی شاخص فرابورس در حالی رخ داد که بعضا انتظار افت سهام به دنبال ریزش قیمت‌ها در پایان هفته بازار جهانی وجود داشت. بعضی از نمادهای پربیننده فرابورس که با شائبه تشکیل حباب قیمتی نیز مواجه هستند در روز گذشته با صف فروش مواجه بودند. در این میان رشد قیمتی برخی از نمادهای بزرگ مانند «کگهر» و همچنین «دماوند» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص وزنی (اثرگذار ارزش بازار شرکت‌ها در محاسبه شاخص) فرابورس داشت.
 • پرداخت سود سهام عدالت مشمولان جامانده

  سنا: مشاور سازمان خصوصی‌سازی گفت: پس از راستی‌‌آزمایی و تایید شماره شبا مشمولان جامانده، سود سهام پرداخت می‌شود. سید جعفر سبحانی افزود: مشمولانی که شماره شبای بانکی خود را در موعد مقرر اعلام کردند بدون هیچ استثنایی سود سهام عدالت مربوط را دریافت کرده‌اند، اما احتمال دارد عده‌ای ظرف دو ماه گذشته شماره شبای خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده باشند و طبیعی است که شماره شبای این عده باید راستی‌‌آزمایی شود و سازمان خصوصی‌سازی پس از راستی‌آزمایی و تایید شماره شبا مبالغ سود سهام آنها را پرداخت می‌کند. وی افزود: اطلاعات سازمان خصوصی‌سازی و استعلام‌های دریافت شده مشخص می‌کند که سود همه مشمولان سهام عدالت در ۲ سال اخیر پرداخت شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر