آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۷۳

 • لبخند بورس به حذف ارز رانتی

  دنیای اقتصاد: بورس تهران روز گذشته صحنه استقبال سهامداران از حذف ارز رانتی بود. در این روز شاخص اصلی بازار سهام به لطف رشد قابل‌ملاحظه تقاضا در عموم سهم‌ها ضمن تقویت ۴/ ۰ درصدی قله جدیدی را فتح کرد. البته نماگر هموزن به‌دلیل هجوم اهالی بورسی به سهام شرکت‌های کوچک و متوسط جهش ۵/ ۱ درصدی را به نمایش گذاشت. نحوه آرایش سهامداران در این روز خبر از چراغ سبز بورس تهران به زمزمه‌های حذف دلار موسوم به ۴۲۰۰ تومانی از چرخه قیمت‌گذاری کالاهای مرتبط بود. در بیش از یک سال گذشته کالاهای ضروری نظیر دارو، شکر و روغن، لاستیک و ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدکننده این محصولات، ارز ترجیحی دریافت می‌کردند و در نتیجه قیمت نهایی محصولات آنها نیز بر همین اساس تعیین می‌شد. اما طی روز گذشته با تقویت زمزمه‌های زدن مهر پایان بر این سیاست رانت‌آفرین از معادلات تجاری کشور شاهد تشکیل جبهه قدرتمند تقاضا در معاملات بورس تهران بودیم؛ به‌طوری‌که سهام تقریبا تمام شرکت‌های دارویی، قندی، لاستیک‌سازان و سایر تولیدکنندگان مرتبط با این سیاست با صف‌های خرید به کار خود پایان دادند. این اتفاق در حالی رقم خورد که سهام شرکت‌های وابسته به بازار جهانی از محل گسترش جبهه‌های جنگ تجاری چین و آمریکا با عقب‌نشینی متقاضیان معامله شدند.
 • هشدار رنگی به نمادهای فرابورسی

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : نشست خبری مدیرعامل فرابورس ایران در حالی روز گذشته به منظور تشریح ظرفیت‌های این بازار در آستانه بازگشایی نماد «فرابورس» در بازار اول برگزار شد که یکی از مهم‌ترین خبرهای مطرح شده در این جلسه، تغییرات جدید مصوب‌شده برای قوانین معاملاتی بازار پایه بود. به‌طوری که تفکیک نمادهای بازار پایه به سه تابلوی زرد، نارنجی و قرمز و همچنین نحوه معاملات و دامنه نوسان آن مشخص شد.
 • رشد شاخص سهام از کانال کوچک‌تر‌ها

  دنیای اقتصاد: دماسنج اصلی بازار سهام در روز گذشته باز هم به رکوردشکنی خود ادامه داد و وارد کانال جدید ۲۵۵ هزار واحدی شد. رکوردشکنی‌ دوباره بازار سهام در حالی اتفاق افتاد که ارزش معاملات خرد نیز در حال تقویت است و تا رسیدن به میانگین ثلث اول سال جاری فاصله چندانی ندارد. ورود شاخص کل به کانال ۲۵۵ هزارتایی در حالی اتفاق افتاد که رشد بالای نماگر هم‌وزن بیشتر جلب توجه می‌کرد. به‌طوری‌که افزایش ۴/ ۰درصدی شاخص کل بورس در مقابل رشد ۵/ ۱درصدی شاخص کل‌ هم‌وزن قرار داشت.
 • اصلاح قوانین بازار پایه با هشت بند

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس ایران خبر داد و عنوان کرد: اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس با هشت بند عملیاتی می‌شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر