آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۶۱

 • چرخش بورس با اهرم بزرگان

  دنیای اقتصاد: بورس تهران پس از تجربه موج اصلاحی اخیر، در معاملات دیروز به دلایل بنیادی توانست تغییر مسیر دهد و پس از حدود یک هفته، رشد قابل ملاحظه‌ای را ثبت کند. رونمایی از کارنامه بنگاه‌های بورسی در بهار و ارسال سیگنال‌های مطلوب از میزان سودآوری بخش عمده‌ای از شرکت‌ها در سه ماهه نخست سال نقش مهمی در صعود ۳/ ۱ درصدی شاخص کل سهام طی روز گذشته داشت. در حالی که گروهی از فعالان بورسی انتظار اصلاح قیمت‌ها را داشتند اما اولین نشانه‌های دریافتی از اطلاعات فصلی عملکرد شرکت‌های بزرگ نشان از تحقق سودهای فراتر از انتظار آن هم در شرایط تحریم داشت. این اطلاعات علاوه بر اینکه سهامداران را از نگرانی درخصوص پایان موج صعودی سهام درآورد، در تفکیک و جدایی مسیر سهام ارزنده از سهام غیرارزنده و ترغیب سرمایه‌گذاران به حضور مضاعف در سمت خرید طیف گسترده‌ای از سهم‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کرد.
 • آخرین تحولات پرریسک‌های فرابورسی

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : عصر یکشنبه هفته گذشته در ادامه فرآیند تغییر قوانین بازارپایه، جلسه‌ای با حضور فعالان این بازار تشکیل شد تا آخرین جمع‌بندی از نظرات سهامداران صورت گیرد. یکی از نکات جالب درباره این جلسه، تعیین معیارهایی مشخص برای افراد دعوت‌شده بود که از جمله شامل فعالانی می‌شد که درصد قابل توجهی از سبد سهام آنها در بازارپایه بود، یا بیشترین سود را از معاملات بازارپایه به‌دست آورده بودند.
 • صعود سهام روی موج سودآوری

  دنیای اقتصاد: بازار سهام روز گذشته در حالی شروع به کار کرد که از همان دقایق ابتدایی سهام بسیاری از بزرگان بورسی در سقف قیمت مجاز روزانه معامله می‌شد. با انتشار گزارش‌های عملکرد سه ماهه شرکت‌های بزرگ بازار، خونی دوباره در رگ‌های بورس تهران تزریق شد و در حالی بازار سهام تحت تاثیر ترافیک سنگین گزارش‌های مثبت بار دیگر به مرز ۲۵۰ هزار واحدی نزدیک شد که پیش‌تر با توجه به تنش‌های منطقه‌ای برخی از بورس‌بازان اعتقاد به اصلاح و ریزش شاخص کل داشتند.
 • سوخت بنیادی رشد فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران برای سومین روز متوالی، حرکت خود در مسیر صعودی را ادامه داد و با ثبت رشد ۵/ ۱۹ واحدی (معادل ۶/ ۰) درصد، در سطح ۳۲۳۳ واحد ایستاد. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۲/ ۴۳ درصد رسید. از مهم‌ترین دلایل ثبت قیمت‌های مثبت در کارنامه روز گذشته سهام فرابورسی می‌توان به تقویت جریان اطلاعات در روزهای اخیر و ادامه این روند در ۱۰ روز باقی‌مانده تا پایان مهلت قانونی شرکت‌ها برای ارسال عملکرد فصل بهار اشاره کرد. اطلاعاتی که عموما خبر از رشد سودآوری شرکت‌های سهامی می‌داد و توجه فعالان بازار را به خود جلب کرد. در این میان روز ابتدایی هفته شاهد انتشار گزارش‌هایی جذاب از شرکت‌های پتروشیمی بودیم. گزارش‌هایی که سبب شد تا روز گذشته اغلب نمادهای این گروه سبزپوش شوند و به دنبال افزایش تقاضا، صف‌های پرحجمی در سمت خرید سهام شاهد باشند.
 • معرفی مدیرعامل جدید افرانت

  گروه بنگاه‌ها: به دنبال انتشار خبر تغییر مدیرعامل شرکت افرانت در کدال، مدیرعامل سابق این شرکت در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد»، عملکرد ۲۲ ساله این شرکت را تشریح کرد.
 • تصویب صورت‌های مالی بیمه حکمت صبا

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت بیمه حکمت برگزار و صورت‌های مالی شرکت در سال منتهی به ۲۹اسفند ۱۳۹۷ مورد بررسی و تصویب مجمع قرار گرفت. به گزارش «دنیای اقتصاد» براساس تصمیم صاحبان سهام حاضر در مجمع شرکت فاطر به‌عنوان حسابرس و بازرس قانونی، شرکت آرمان آروین پارس به‌عنوان بازرس علی‌البدل و روزنامه‌های «دنیای‌اقتصاد» و اطلاعات نیز به‌عنوان روزنامه‌های رسمی شرکت انتخاب شدند. همچنین بر اساس تصمیمات مجمع، حق حضور اعضای غیر موظف و پاداش هیات مدیره تعیین و مورد تصویب قرار گرفت. این مجمع به ریاست اکبر غفرالهی به‌عنوان رئیس مجمع، عیسی عباسی، علیرضا هاشمی و مهران حدادی به ترتیب به‌عنوان ناظران و منشی هیات رئیسه مجمع انتخاب شدند. مجمع بیمه حکمت صبا با حضور عباس عسکرزاده رئیس هیات مدیره، غلامحسین چایچی مدیر عامل بیمه حکمت و نمایندگان بیمه مرکزی، سازمان حسابرسی، سازمان بورس و اوراق و دیگر سهامداران حقیقی تشکیل شد. مدیرعامل شرکت بیمه حکمت گفت: بر آن بودیم تا با افزایش تولید در بیمه‌هایی با تحلیل ریسک منطقی، راهبری کارآمد عملیات جاری شرکت را کنترل و مدیریت کنیم. چایچی افزود: حضور هوشمندانه در بازار هدف و طراحی محصولات متنوع بیمه‌ای برای پاسخگویی به تقاضای این بازار یکی دیگر از برنامه‌های اجرا شده بیمه حکمت در سال ۹۷ است. مدیر عامل بیمه حکمت از افتتاح و بهره‌برداری ۹ شعبه در سطح کشور در سال گذشته خبر داد وگفت: بیش از ۱۴۰ نماینده فعال در سراسر کشور مجوز دریافت کردند.
 • مجمع دو بانک ادغامی لغو شد

  گروه بنگاه‌ها: به‌رغم اعلام قبلی مجمع دو بانک ادغامی لغو شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» دو بانک انصار ومهر اقتصاد از بانک‌های ادغامی مجامع خود را لغو کردند و بانک دی نیز اطلاعیه لغو مجمع خود را منتشر کرد. مجمع عمومی عادی سالانه بانک انصار قرار بود در تاریخ یکشنبه ۳۰ تیرماه و بانک مهر اقتصاد نیز در تاریخ ۳۱ تیرماه برگزار شود. با توجه به اعلام بانک مرکزی برای برگزاری مجامع بانک‌ها به نظر می‌رسد فصل مجامع با برگزاری یکی دو مجمع بانکی پایان یابد. در میان بانک‌ها، بانک قرض الحسنه مهر ایران نیز اولین بانکی بود که مجمع خود را برگزار کرد. مجمع موسسه اعتباری ملل ساعت ۱۱تاریخ ۳۱ تیرماه برگزار می‌شود. البته بانک مرکزی نیز اعلام کرده که وصول و بررسی صورت‌های مالی و گزارش حسابرس، شرط برگزاری مجامع بانک‌هاست. بانک مرکزی باتوجه به عدم برگزاری مجامع برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری، اعلام کرد: از جمله شرایط لازم برای انجام بررسی‌های مربوط و صدور مجوز برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه، «وصول صورت‌های مالی امضا شده توسط هیات مدیره به انضمام پیش‌نویس نهایی گزارش حسابرس مستقل» حداقل یک ماه قبل از تاریخ برگزاری مجمع عمومی است. به استناد مفاد قانون تجارت و ضوابط و مقررات مربوط، مسوولیت تهیه صورت‌های مالی هر بانک با هیات مدیره آن و اظهارنظر راجع به‌صورت‌های مالی در چارچوب استانداردهای حسابداری و حسابرسی، برعهده حسابرس مستقل آن بانک یا موسسه اعتباری است.
 • تقسیم سود ۲۸ تومانی «فولاژ»

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت فولاد آلیاژی ایران (سهامی عام) برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷ در ۲۶ تیر ۱۳۹۸ با حضور صاحبان ۸۴/ ۹۳ درصد سهام یا نمایندگان آنان تشکیل شد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر