آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۵۶

 • امید بورسی به آینده اقتصاد

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی سود مورد اجماع تحلیلگران که در آستانه انتشار عملکرد شرکت‌های بزرگ سهامی در فصل بهار منتشر می‌شود، پیش از این توانسته مبنای قابل‌اتکایی را برای سنجش ارزندگی سهام در اختیار فعالان این بازار قرار دهد. این گزارش علاوه‌بر تمرکز بر سودآوری بنگاه‌های بورسی، برآوردهای کارشناسی از متغیرهای کلان اقتصادی را نیز ارائه می‌دهد. ازجمله نقاط پررنگ و قابل‌توجه آخرین گزارش مورد اجماع کارشناسان، قوت‌ گرفتن نگاه‌های خوش‌بینانه نسبت به متغیرهای کلان در نگاه‌های تحلیلی است. آخرین انتظارات گروه‌های کارشناسی حاکی از کاهش انتظارات تورمی در سال‌جاری است. انتظارات تورمی نسبت به برآوردهای پیشین تحلیلگران به‌طور میانگین ۷ درصد کاهش یافته است. همچنین برآوردهای کارشناسان از نرخ ارز در بازار آزاد طی سال‌جاری با افت ۱۷ درصدی نسبت به پیش‌بینی‌های اردیبهشت‌ماه همراه شده است. برآیند ارزیابی‌های کارشناسی همچنان انتظار برای تداوم صعود سهام را تداعی می‌کند؛ درحالی‌که اصلاح برخی سیاست‌های ارزی توانسته از فشارهای تورمی بکاهد و نرخ ارز در بازار آزاد را در مسیر اصلاح قرار دهد. انتظارات از سودآوری شرکت‌های بورسی نسبت به برآوردهای قبلی همچنان در مسیر صعودی قرار دارد. انتظاراتی که در مجموع نشان از فروکش کردن التهابات و بهبود فضای اقتصادی دارد.
 • تله پرریسک در بازار سهام

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : در بین فعالان «بازار پایه» مثلی رایج است که می‌گوید: «بسیاری از گنج‌ها در خرابه‌ها یافت می‌شوند». صرف‌نظر از اینکه در حال‌حاضر اکثر نمادهای بازار پایه از دیدگاه بیشتر متخصصان مالی و بر اساس تمام روش‌های ارزش‌گذاری، دارای حباب هستند، اما ضرب‌المثل بالا همیشه می‌تواند مصادیقی در بازارپایه (توافقی) داشته باشد. اگر از گوینده این مثل خواهان مصداق شویم، احتمالا گفته خواهدشد سهمی را در سال ۱۳۹۲ به قیمت ۴۰ تومان می‌شد خرید (این سهم در مدتی کوتاه قیمت‌های کمتر تا ۲۰ تومان را هم دید) که در وضعیت زیاندهی قرار داشت و اخبار اعتراضات انبوه کارکنان آن به بیرون درز کرده بود.
 • جابه‌جایی سریع صف‌ها در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: پس از سه روز رشد متوالی بازار سهام و شکسته شدن سقف مقاومتی ۲۵۰ هزار واحدی، در روز گذشته شاخص کل بورس تهران پس از یک رفت و برگشت در نهایت با افتی اندک مواجه شد. به این ترتیب در حالی که در نیمه‌ اول معاملات سهام شاهد رشد حدود ۱۳۰۰ واحدی شاخص کل و عبور از سطح ۲۵۴ هزار واحدی بودیم، در ادامه با افزایش فشار فروش سهامداران این رکورد از دست رفت و در انتها شاخص سهام به اصلاح ۲۷۴ واحدی تن داد. از نکات قابل توجه معاملات روز گذشته، جابه‌جایی سریع معامله‌گران در صف‌ها بود. به این ترتیب در شرایطی که روز یکشنبه بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان نقدینگی در صف‌های خرید نشسته بودند، دیروز این روند چرخشی محسوس داشت و میلیاردها تومان در انتظار خروج از گردونه معاملات روانه صف‌های فروش شد. موضوعی که حکایت از تداوم هیجان در میان معامله‌گران دارد.
 • جزئیاتی جدید از عرضه سهام دولتی در بورس

  ایسنا: مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی ارزش پایه ۱۸ شرکتی را که قرار است سهم دولتی‌شان واگذار شود حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت شرایط واگذاری هفت شرکت فراهم شده و فرآیند واگذاری ۱۱ مورد باقی مانده که خودرویی‌ها هم جزو آن هستند، به مرور طی می‌شود. سیدجعفر سبحانی درباره واگذاری سهام دولتی ۱۸ بنگاه اقتصادی اظهار کرد: چهارم خرداد امسال هیات واگذاری مصوبه‌ای داد که به موجب آن مصوبه باید سهام باقی‌مانده دولت در ۱۸ شرکت واگذار شود. وی اضافه کرد: از بین این ۱۸ شرکت ۶ پالایشگاه بودند که نام آنها لاوان، شیراز، اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر