آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۵۵

 • زیرپوست صعود بورس

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با رشد نزدیک به ۳ هزار واحدی (حدود ۲/ ۱ درصد) وارد کانال ۲۵۳ هزار واحد شد. شاخص کل هم‌وزن با اثرگذاری یکسان تمامی نمادها و بدون لحاظ وزن (ارزش بازار) سهام نیز رشد نزدیک به ۷/ ۰ درصدی را تجربه کرد. نمادهای «رمپنا»، دوقلوهای سنگ آهنی بورسی و نمادهایی از گروه پتروشیمی و مخابرات در میان نمادهای با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل قرار داشتند.
 • سنت‌شکنی بازیگران سهام

  دنیای اقتصاد: بازدهی ۸ درصدی شاخص کل سهام از ابتدای تابستان در شرایطی رقم خورده است که سهامداران عمده غالبا خریدار سهم بوده‌اند. فعالان حقوقی بورس تهران در ۱۶ روز کاری اخیر مالکیت ۱۹۰ میلیارد تومان از سهام را به نام خود تغییر داده‌اند. این در حالی است که بازیگران خرد در روندهای صعودی به‌طور سنتی بیشتر در نقش خریدار سهم ظاهر می‌شده‌اند تا فروشنده. در واقع، تغییر مالکیت‌های سهام میان معامله‌گران حقیقی و حقوقی نشان‌دهنده نوعی سنت‌شکنی در بورس تهران طی معاملات سه هفته اخیر است.
 • جهش سه کانالی شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: پس از شکستن سقف مقاومتی ۲۵۰ هزار واحدی طی روز شنبه، شاخص کل بورس تهران روز گذشته با شتاب بیشتری در مسیر صعودی تاخت تا همچنان رکوردشکن باشد. به این ترتیب دیروز شاخص کل سهام با رشد ۲۹۷۳ واحدی ضمن صعود سه کانالی به میانه کانال ۲۵۳ هزارتایی وارد شد. عمده رشد بازار در روز گذشته به دلیل فعالیت چشمگیر سهامداران در غول‌های بورسی بود. شرایطی که سبب شد تا در مقابل رشد ۲/ ۱ درصدی شاخص کل، شاخص هم وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد به صعود ۷/ ۰ درصدی بسنده کند.

بیشتر

بیشتر