آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۵۴

 • سونامی خریداران در بورس

  دنیای اقتصاد: در اولین جلسه از معاملات این هفته بورس تهران، هم‌زمان با عرضه سهام پتروشیمی نوری، شاخص کل توانست مرز سخت ۲۵۰ هزار واحدی را پشت سر بگذارد. این در حالی است که نماگر کلی بازار برای عبور از این مرز حساس ۱۰ جلسه معاملاتی را باتردید و بی‌نتیجه سپری کرده بود. از دیگر سو عرضه سهام پتروشیمی نوری تعدادی از رکوردهای قابل‌اعتنای بورسی را جابه‌جا کرد. تعداد کدهای متقاضی برای خرید سهام تازه عرضه‌شده «نوری» بیش از ۵۸۰ هزار نفر گزارش شد و حجم نقدینگی جذب‌شده به این سهم به بیش از ۹۷۳ میلیارد تومان رسید. این آمار از یک‌سو نشان از جذابیت بازار سهام در نگاه عموم فعالان اقتصادی دارد و ازسوی دیگر پیام مهمی را به سیاست‌گذاران اقتصادی مخابره می‌کند. جریان فعلی نقدینگی که بازار سهام را به عنوان مقصد نشانه گرفته، می‌تواند فرصت مناسبی را برای کاستن از سهم دولت در مدیریت بنگاه‌های بزرگ در اختیار سیاست‌گذاران اقتصادی قرار دهد و ضمن توسعه عرضی این بازار، مانع شکل‌گیری حباب قیمتی در بورس تهران شود. در عین حال عدم استفاده از این فرصت، می‌تواند به بازگشت جریان نقدینگی به سمت مقاصد سنتی خود منجر شود و تورم قیمت‌ها در بازارهای غیرمولد و ناکارآ را در پی داشته باشد.
 • چهار تجربه جهانی بازار برتر سهام

  دنیای اقتصاد: مدتی است شرکت بورس اوراق بهادار تهران از تصمیم خود برای رونمایی از بازاری تحت عنوان بازار برتر با نوسان ۱۰ درصدی قیمت سهام خبر داده است. تصمیمی که به گفته رئیس سازمان بورس در حال بررسی است و درخواست آن نیز به نهاد ناظر ارائه شده است. پیش از این «دنیای اقتصاد» نیز در گزارش «عملیات نجات سهام از حبس قیمتی» به واکاوی بیشتر این تصمیم و تاثیر آن در افزایش نقدشوندگی بازار سهام و کاسته شدن از برخی هیجانات مخرب در این بازار پرداخت. در این میان مدیریت تحقیق و توسعه بورس اوراق بهادار تهران در گزارشی به قلم کامران سلمانی قرائی به بررسی شرایط پذیرش شرکت‌ها در بازار برتر برخی از بورس‌های اوراق بهادار همچون بورس‌های وین، لندن، ژاپن و استانبول پرداخته است.
 • ۲۵۰ هزار واحد در مشت سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران روز گذشته توانست سقف مقاومتی ۲۵۰ هزار واحدی را بشکند. طی هفته‌های اخیر چندین بار شاخص سهام به سطح ۲۵۰ هزار واحد نزدیک شده اما هر بار با افزایش عرضه سهام مواجه می‌شد. همین موضوع باعث شده بود که برخی از اهالی بازار از این سطح یک مقاومت ذهنی قدرتمند برای خود ترسیم کنند. با این حال روز گذشته دماسنج بورس تهران رشد ۹۸۳ واحدی را در شرایطی تجربه کرد که در سوی دیگر بازار سهامی تازه‌وارد موفق به جذب بیش از ۹۷۳ میلیارد تومان نقدینگی شد.
 • مذاکره با مجلس برای عرضه سهام سرخابی‌ها در بورس

  ایرنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در مورد واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس با برخی مشکلات مواجه شده‌ایم که اکنون با مجلس درصدد برطرف کردن آنها هستیم.شاپور محمدی به عرضه سهام استقلال و پرسپولیس در بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: سازمان بورس و سازمان خصوصی‌سازی در حال مذاکره و همکاری با مجلس شورای اسلامی به منظور رفع موانع موجود برای واگذاری سهام سرخابی‌ها و ورود هر چه زودتر آنها به بازار سرمایه هستند.وی ادامه داد: در ابتدا باید به‌طور حتم اصلاحی در متن قانون انجام شود تا بتوان آنها را به‌صورت سهامی عام در آورد و از این طریق برای تعداد افرادی که خریدار هستند سهام ایجاد شود.دبیر شورای‌عالی بورس به زمان عرضه سهام استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه هم اشاره و اظهارکرد: زمان آن بستگی به نحوه اصلاح قانون از سوی مجلس دارد، همچنین باید مشخص شود که قانون‌گذار به چه شکلی زمان‌بندی عرضه سهام را تعیین خواهد کرد. وی در پایان با تاکید بر اینکه در قانون باید همه جوانب عرضه سهام سرخابی‌ها به بازار سرمایه در نظر گرفته شود، گفت: همه تلاش ما رفع موانع موجود برای ورود هر چه زودتر سهام سرخابی‌ها به بازار سرمایه است.
 • فرابورس میزبان فعالان و ناشران بازار پایه

  مدیریت ارتباطات فرابورس ایران: امروز یکشنبه ۲۳ تیرماه و پیش از جلسه شورای عالی بورس برای جمع‌بندی نهایی قوانین جدید بازار پایه، جلسه‌ای تبیینی و توجیهی با حضور فعالان این بازار در فرابورس برگزار می‌شود که معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران درخصوص مدعوین این نشست و معیارهای انتخاب آنها و اینکه فعال بازار پایه چه کسانی هستند، جزئیاتی ارائه کرد.
 • تصویب دستورالعمل انتشار اوراق وکالت در کمیته فقهی سازمان بورس

  ایکنا: نایب‌رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: در جلسه اخیر این کمیته، دستورالعمل انتشار اوراق وکالت به تصویب رسید.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر