آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۴۲

 • آغاز تابستان بورس با چهار مجوز افزایش سرمایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : شرکت‌هایی که در روند افزایش سرمایه اقدام به حراج می‌کنند، قاعدتا باید پس از معین شدن خالص مبلغ فروش حق‌تقدم‌های استفاده نشده، آماده پرداخت به دارندگان آن باشند زیرا این مبالغ ربطی به تامین مالی شرکت از طریق افزایش سرمایه نداشته و مربوط به دارندگان آن است، کسانی که حتی ممکن است درحال حاضر سهامدار شرکت نباشند اما حق‌تقدم‌های استفاده نشده داشته‌اند.
 • پنج آینده‌ساز بورس تهران

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام هفته گذشته روندی مثبت با شیب قابل توجه نزدیک به ۶ درصدی را پشت سر گذاشت تا در عمل نسبت به برخی نااطمینانی‌ها در حوزه سیاسی و نیز توقف عوامل مساعد موثر بر سودآوری شرکت‌ها از جمله نرخ ارز آزاد بی‌تفاوت بماند. رکورد‌شکنی‌های پی در پی بازار سهام که در ادامه یک صعود ممتد و پرقدرت تزریق نقدینگی از سوی بازیگران حقیقی صورت می‌گیرد که باعث رشدهای انفجاری سهام و ایجاد نوعی از حالت بی تفاوتی به فاکتورهای بنیادین و اصول ارزش‌گذاری به ویژه در صنایع کوچک‌تر نزد بسیاری از مشارکت‌کنندگان در بازار شده است. در نقطه مقابل، در سهام شرکت‌های بزرگ‌تر، همگام با رشد نرخ‌های ارز پایه در بورس کالا و سامانه نیما نقش‌آفرینی مثبت عوامل محیطی بر سودآوری شرکت‌ها ادامه یافته است. در دو روز پایانی معاملاتی هفته البته نشانه‌هایی از اقبال به سهام بزرگتر نیز دیده شد. با توجه به اصل بازگشت قیمت به سمت ارزش ذاتی، انتظار می‌رود مسیر آینده بورس تهران از مسیر تعدیل دو گانه محبوبیت شرکت‌های کوچک و مهجوری شرکت‌های بزرگ بگذرد؛ وضعیتی که می‌تواند رالی‌های توفنده در سهام پیشتاز صنایع کوچک در هفته‌های اخیر را متوقف کند.
 • ۳۵۰ ریال سود برای سهامداران مادیران

  گروه بنگاه‌ها: در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنایع ماشین‌های اداری ایران که با حضور دارندگان بیش از ۹۰ درصد سهام برگزار شد، ضمن بررسی گزارش عملکرد شرکت در سال۱۳۹۷، ۳۵۰ ریال سود به ازای هر سهم بین سهامداران تقسیم شد.
 • شفاف‌سازی صورت‌های مالی «بانک سرمایه»

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک سرمایه با اشاره به شفاف‌سازی صورت‌های مالی این بانک گفت: حدود دو سال است که ترکیب کلی هیات‌مدیره در بانک سرمایه تغییر کرده و مهم‌ترین اقدامات بانک در این مدت اصلاح و بهبود وضعیت سهام بانک و تحقق خواسته‌های بحق سهامداران است.
 • هفته ۶ درصدی بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شاهد بازگشت به مدار رشد بود. پس از چند روز تنش و نگرانی از برخورد نظامی با فروکش کردن تنش‌ها در سطح منطقه و روشن شدن عدم احتمال برخورد نظامی میان تهران و واشنگتن، بازیگران بازار بار دیگر به روند عادی بازار بازگشتند و تحت تاثیر سه عامل وضعیت بهبودیافته بازار جهانی و رشد بهای نفت، انتشار گزارش‌های مناسب عملکرد خرداد ماه و فصل بهار شرکت‌ها و همچنین در جریان بودن فصل مجامع خریدهای مناسبی را صورت دادند که در جریان آن شاخص کل توانست با رشد حدود ۶ درصدی مواجه شده و بازدهی معامله‌گران از ابتدای سال به سطح ۳۹ درصد رسید. در همین حال هفته گذشته با تغییراتی که در سیستم مدیریت ریسک ایجاد شد هر چند همچنان حجم معاملات پایین است و در هفته گذشته ارزش معاملات نسبت به هفته قبل ۲۷درصد کاهش یافت اما تاثیرات متوقف‌کننده این قوانین در انتهای هفته گذشته کاهش یافت.
 • معرفی ۲۰ ریسک کلیدی در حسابرسی داخلی

  محمد غواصی کناری/ دانشجوی دکترای حسابداری دانشگاه تهران شاهرخ شهرابی/ دانشجوی دکترای حسابداری دانشگاه تربیت مدرس
  در قسمت پیشین، محرک‌های قرارگیری سازمان در معرض ریسک‌های ناشی از «دیجیتال‌سازی، انقلاب چهارم صنعتی و اینترنت اشیا» و «رایانش ابری» و نقش و الزامات حسابرسی داخلی در پایش مستمر، رهگیری و مدیریت این ریسک‌ها مورد بحث قرار گرفت. در این قسمت به بررسی دو موضوع دیگر از فهرست تشکیل‌دهنده‌ «رادار ریسک» با عنوان ریسک‌های ناشی از «قانون حفاظت از داده‌های عمومی اتحادیه اروپا» و «امنیت سایبری» خواهیم پرداخت. قبل از آن، توجه به این موضوع شایسته است که اگرچه برخی از این ریسک‌ها، قوانینی را به بحث می‌گذارند که با قوانین و مقررات ناظر بر محیط فعالیت اقتصادی ایران متفاوت است، اما این موضوع از ضرورت پرداختن به آنها نمی‌کاهد. مدیران حسابرسی داخلی و سایر مسوولان پایش مستمر ریسک می‌توانند مفاد قوانین حاکم بر ایران را جایگزین این قوانین کنند. لذا ماهیت و اهمیت موضوع بدون تغییر باقی خواهد ماند. همچنین، در صورت وقوع تغییرات گسترده در قوانین حوزه‌های مربوط در کشور، آگاهی از سازوکار اثربخش واکنش سازمان‌ها به این تحولات می‌تواند راهنمای عمل مناسبی برای نحوه‌ مدیریت این تغییرات به‌دست دهد.

بیشتر

بیشتر