آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۴۳

 • تقابل انتظارات در بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران معاملات روز گذشته خود را در دو نیمه به پایان رساند. دو نیمه‌ای که به سبب تقابل انتظارات معامله‌گران شکلی متفاوت به خود گرفتند. به این ترتیب شاخص سهام که در ابتدای معاملات توانسته بود تا ارتفاع ۲۵۰ هزار واحدی نیز رشد کند، در ادامه رو به تنزل گذاشت و در نهایت با افت حدود ۴۵ واحدی مواجه شد. در این میان از یکسو شاهد شکل‌گیری انتظارات مثبتی در میان معامله‌گران بودیم. انتظاراتی که عمدتا به بالا بودن ارزش معاملات، خوش‌بینی‌های سیاسی، امیدواری نسبت به بازار جهانی و همچنین انتظارات مثبت از برگزاری مجامع بورسی‌ها بازمی‌گردد. با این حال در تقابل با انتظارات مثبت موجود، شناسایی سود پس از کسب‌ بازدهی مورد انتظار و البته برخی دیدگاه‌های منفی میان بورس‌بازان به میدان آمده و برآیندی صفر برای شاخص سهام رقم زد.
 • صدرنشینان صندوق‌های بورسی

  دنیای اقتصاد: بازار سهام در حالی در فصل بهار بهترین بازدهی را در بازارهای مالی تجربه کرد که صندوق‌های بورسی نیز از این روند افزایشی بی‌نصیب نماندند. به این ترتیب، از میان ۱۵۷ صندوق فقط چهار صندوق کالایی با زیان مواجه شدند. همچنین ۲۲ صندوق سرمایه‌گذاری حتی توانستند از بازدهی ۳۱ درصدی شاخص بورس نیز فراتر روند. این عملکرد نشان می‌دهد مسیر دوم سرمایه‌گذاری در سهام که ریسک به مراتب پایین‌تری از ورود مستقیم به بورس دارد، توانسته در نخستین فصل سال ۹۸ کارنامه مناسبی را از خود بر جای گذارد.
 • سهام و بدهی در مسیر صعودی

  دنیای اقتصاد: معاملات فرابورس ایران طی روز گذشته با رشد متوسط قیمت سهام و ارتقای میانگین بهای اوراق خزانه اسلامی پایان یافت. در این روز، شاخص کل فرابورس ضمن رشد نیم درصدی، به رکورد تازه‌ای دست یافت. تداوم ورود سرمایه‌های خرد به فرابورس و ایجاد جبهه قوی برای سهام بازارهای اول و دوم در شرایطی رقم خورد که در فراسوی بازار اخبار مساعدی برای فعالان فرابورس منتشر شده بود. عملیاتی شدن خط اعتباری اروپا پس از نشست کمیسیون مشترک برجام طی روز جمعه و همچنین پالس‌های مثبت حاشیه نشست گروه G۲۰ هر دو در تحریک تقاضای سهام نقش مثبتی ایفا کردند. در نقطه مقابل، رشد قریب به اتفاق سررسیدهای اوراق خزانه منجر به فشار بر متوسط نرخ بازدهی در بازار بدهی شد. به‌طوری که در پایان معاملات دیروز نرخ سود موثر با افت ۲/ ۰ واحد درصدی روی عدد ۲۲ درصد قرار گرفت. در اوراق تسهیلات مسکن نیز قیمت‌ها با وجود نوسان زیاد، عموما حول مرز ۴۵ هزار تومان با افت قیمت مواجه شدند.
 • اهمیت توسعه ارتباط با بازارهای مالی جهان

  ایسنا: جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل با اشاره به اهمیت توسعه ارتباط با بازارهای مالی جهان گفت: پیش‌بینی شده ارزش بازار مالی اسلامی در سال ۲۰۲۰ به ۳ تریلیون دلار برسد که ایران می‌تواند سهم بالایی در این بخش داشته باشد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر