آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۴۰

 • غول‌های پیشران بورس تهران

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران دیروز با جهش ۲۵۳۰ واحدی رکورد جدیدی را به ثبت رساند. این بار به‌طور محسوسی شرکت‌های بزرگ بورسی در گروه‌های کالایی سکاندار جهش نماگر سهام بودند که عمدتا به‌دلیل پشتوانه‌های بنیادی حمایت می‌شوند. همزمان طبق وعده مدیر عامل شرکت بورس تهران قرار است گام‌های مهمی در راستای از بین بردن دامنه نوسان قیمت سهام برداشته شود. در فاز نخست قرار است برای برخی شرکت‌های ممتاز از نظر نقدشوندگی و شفافیت محدوده نوسان دو برابر شود و به ۱۰ درصد برسد.
 • عملیات نجات سهام از حبس قیمتی

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : مدیرعامل شرکت بورس از ایجاد دامنه نوسان ۱۰درصدی برای برخی نمادهای شفاف بازار سهام خبر داد و تاکید کرد این موضوع به زودی اجرایی خواهد شد.حذف دامنه نوسان در حالی از فروردین سال ۹۶ در برنامه‌های توسعه‌ای سیاست‌گذاران بورسی قرار گرفت که در گام نخست شاهد ایجاد مجوز برای نوسان ۲برابری یعنی تا محدوده ۱۰درصد برای نمادهای شفاف بازار خواهیم بود. این امر که می‌تواند در گام‌های بعدی توسعه یابد و به حذف دامنه نوسان بینجامد، رابطه مستقیمی با افزایش نقدشوندگی بازار سهام دارد. تحلیل پذیرشدن بازار و روند معاملات و همچنین حرکت به سمت بازاری کارآ نیز از جمله دیگر مزایای کاهش این محدودیت خواهد بود.
 • سوخت کالایی شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات روز گذشته خود را در دو نیمه متفاوت سپری کرد. به این ترتیب در حالی که در یک ساعت ابتدایی معاملات غلبه هیجانات منفی ناشی از اعمال دور جدید تحریم‌ها علیه برخی مقامات ایرانی با افزایش فروش از سوی معامله‌گران مواجه بود، در نیمه دوم بازار توانست با قدرت‌نمایی نمادهای بزرگ کالایی بار دیگر در مسیر صعودی قرار گیرد. فرآیندی که در نهایت به ثبت رشد ۲۵۳۰ واحدی شاخص کل و قرار گرفتن این نماگر در ارتفاع جدید ۲۴۵هزار واحدی منجر شد. شب گذشته رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه سیاست‌های فشار مضاعف و در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی در ایران، فرمانی اجرایی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را امضا کرد. تحریم‌هایی که نهاد رهبری، وزیر امور خارجه و همچنین برخی فرماندهان ارشد نظامی ایران را نیز شامل می‌شود.
 • سه محور پیشنهادی قوانین جدید بازار پایه

  سنا: معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران، از جمع‌بندی چند پیشنهاد درخصوص نحوه اجرایی شدن قوانین ‌جدید بازار پایه و ارائه آن به شورای‌عالی ‌بورس برای تصمیم‌گیری نهایی خبر داد و گفت: در جلسه‌ای که دوم تیرماه در سازمان ‌بورس برگزار شد، پس از بررسی تمامی پیشنهادهایی که ‌مرتبط با قوانین جدید بازار پایه بود، روی سه پیشنهاد جمع‌بندی نهایی ‌صورت گرفت و نتایج این جلسه توسط سازمان بورس به منظور تصمیم‌گیری نهایی به شورای عالی بورس تقدیم می‌شود.‌
 • رشد ۱۷۰۰ درصدی سود «وملل»

  گروه بنگاه‌ها: سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار با ۲۹ درصد رشد و سپرده‌های پس‌انداز موسسه اعتباری ملل با ۷۱ درصد رشد روبه‌رو بوده است. براساس صورت‌های مالی موسسه اعتباری ملل (حسابرسی نشده) برای ۱۲ ماه منتهی به ۲۹ اسفند گذشته، سپرده‌های دیداری این موسسه ۲۰ درصد کاهش داشته است. سود هر سهم این موسسه در دوره مالی یادشده به ازای هر سهم ۲۱۶ ریال اعلام شده که در سال مالی قبل (۲۹ اسفندماه ۱۳۹۶) ۱۲ ریال بوده است. این رقم نشان‌دهنده رشد ۱۷۳۶ درصدی سود هر سهم سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ است. درآمد کارمزدی این موسسه نیز از رقم ۸۵ میلیارد ریال در سال مالی ۱۳۹۶ به ۳۱۵ میلیارد ریال در سال مالی ۱۳۹۷ افزایش یافته که رشد ۲۷۰ درصدی را نشان می‌دهد. سود انباشته موسسه نیز از رقم ۱۰۵ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال به یک‌هزار و ۲۱۰ میلیارد و ۱۳۶ میلیون ریال در سال ۹۷ رسیده است. اندوخته قانونی موسسه اعتباری ملل نیز با ۳۱ درصد رشد از رقم ۶۲۴ میلیارد و ۱۷۹ میلیون ریال به ۸۲۰ میلیارد و ۱۵۱ میلیون ریال در سال ۱۳۹۷ رسیده است. بر اساس این گزارش، موجودی نقد موسسه نیز ۱۵۷ درصد در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ رشد داشته است. سرمایه‌گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار موسسه اعتباری ملل نیز ۳۴درصد در مدت یادشده رشد داشته است.
 • هر ماه یک شرکت به بورس اضافه می‌شود

  ایسنا: معاون بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه شرکت بورس سعی می‌کند هر ماه حداقل یک عرضه اولیه داشته باشد، گفت: برای پذیرش و عرضه سهام شرکت‌ها در بورس، شرکت‌های متقاضی باید مدارک خود را به‌طور کامل ارائه کرده باشند. اگر از طرف شرکت متقاضی عزمی برای ارائه مدارک مورد نیاز وجود نداشته باشد، قاعدتا از سمت شرکت بورس نمی‌توان در پیگیری پذیرش شرکت تسریع شود. مجید نوروزی با اشاره به عرضه‌های اولیه در بورس تهران اظهار کرد: با عرضه سهام سومین شرکت در سال ۱۳۹۸ در بورس تهران، صنعتی جدید به صنایع موجود در بورس اضافه شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر