آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۳۹

 • سوخت تابستانی رونق بورس

  دنیای اقتصاد : پس از فروکش کردن هیجانات غیراقتصادی، بورس تهران دومین روز صعودی در تابستان را تجربه کرد. به این ترتیب با جهش ۲/ ۲ درصدی شاخص سهام توانست به رکورد جدید ۲۴۲ هزار و ۵۶۸ واحدی دست یابد. نزدیک شدن به زمان اوج برگزاری مجامع و همزمان انتشار گزارش‌های ماه خرداد شرکت‌ها سوخت تازه‌ای شده تا بورس تهران فضای صعودی را تجربه کند. همچنین ارزش معاملات دیروز مجددا رشد نسبی داشت که بیانگر فعال بودن پول‌های تازه است. افزایش اقبال به گروه‌های بزرگ کالایی از دیگر نکات قابل‌توجه معاملات روزهای اخیر بازار سهام است.
 • عجیب و غریب‌های بازار پایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد : در بیشتر روزهای یک‌هفته گذشته و حتی در روزهایی که تابلوهای اصلی بورس و فرابورس منفی بودند، بازار پایه بیشتر متمایل به سبز پررنگ بود. گرچه کسی از سود بردن سهامداران و افزایش ثروت آنها ناراحت نمی‌شود، اما برخی از قیمت‌ها و نسبت‌ها سبب نگرانی باتجربه‌های بورس می‌شود، مانند افزایش ۹۰ برابری قیمت سهم در یک سال یا نسبت ۱۰ برابری ارزش بازار شرکت به فروش (درآمد) آن، که اگر حباب باشد و بترکد ممکن است سبب زیان برخی از تازه‌واردهای بورس و خروج همیشگی آنها از بورس شود. خروج و فرار از بازاری که باید منطقی‌ترین و مناسب‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاری باشد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.
 • رکوردی جدید در کارنامه بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بازار سهام با رشد ۵۱۰۸واحدی (معادل ۱۵/ ۲درصدی) شاخص کل در جریان معاملات روز دوشنبه به محدوده جدید ۲۴۲هزار واحدی وارد شد. رشد روز گذشته بازار سهام در حالی رقم خورد که نماگر اصلی بازار در ۶روز کاری گذشته با نوسان منفی همراه شده بود. ولی در جریان معاملات روز گذشته تحت تاثیر عواملی از جمله ایجاد تعادل نسبی در بازارهای سرمایه‌گذاری موازی، شروع مناسب بازارها و فروکش تنش‌های منطقه‌ای، بازار سهام با کاهش هیجان فروش روبه‌رو شد. امری که در نهایت موج صعودی بیش از ۵هزار واحدی شاخص کل بورس را رقم زد. به این ترتیب نماگر اصلی بازار در پایان معاملات در محدوده ۲۴۲هزار و ۵۶۸ واحدی متوقف شد. در همین راستا شاخص کل‌هم‌وزن نیز با رشد ۲۵/ ۲درصدی به سطح ۵۷هزار و ۷۱۰واحدی دست یافت.
 • ۱۰ طرح کلان بورس کالا در سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بورس کالای ایران در جلسه مجمع صاحبان سهام این شرکت از برنامه اجرای ۱۰ طرح کلان در سال ۱۳۹۸ خبر داد. به گزارش «دنیای اقتصاد» حامد سلطانی‌نژاد با ارائه گزارش فعالیت هیات‌مدیره به مجمع صاحبان سهام شرکت بورس کالای ایران گفت: توسعه دارایی‌های پایه روی ابزارهای فعلی، توسعه ابزارهای مالی اوراق مبتنی بر کالا، گسترش و توسعه اندازه و عمق بازار و توسعه مشارکت با سایر نهادها و نیز تقویت و مدیریت برند شرکت از مهم‌ترین طرح‌های کلان بورس کالای ایران در سال ۹۸ است. وی با اشاره به سایر طرح‌های شرکت افزود: توسعه معاملات بین‌الملل، توسعه سیستم‌های اطلاعات مدیریت، بهبود روش‌ها و فرآیندهای شرکت، بهبود ارتقا و یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و سامانه‌ها و پشتیبانی و بهبود کیفیت خدمات ارائه‌شده به ذی‌نفعان از دیگر طرح‌های مدنظر برای سال جاری است. در راستای اجرایی‌سازی این طرح‌ها حدود ۹۸ پروژه و اقدام بهبود و ۲۵۰ اقدام جاری تعریف شده است.
 • تدوین و تصویب دستورالعمل فروش تعهدی

  سنا: مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، از تدوین دستورالعمل فروش تعهدی و تصویب آن در هیات‌مدیره سازمان بورس خبر داد.
 • برگزاری دومین جشنواره تحلیل برتر

  روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران: دومین جشنواره تحلیل برتر ویژه دانشجویان و کارشناسان بازار سرمایه با محوریت صنعت پتروشیمی در ماه جاری برگزار خواهد شد. علیرضا توکلی کاشی، معاون توسعه کانون نهادها با اشاره به برگزاری دومین جشنواره‌‌ تحلیل برتر توسط کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران که با هدف ارتقای سطح تحلیل در بازار سرمایه کشور و همچنین شناسایی استعدادها و معرفی دانشجویان، کارشناسان و تحلیلگران ممتاز در سطح بازار در حال انجام است، گفت: تحلیل‌های ارائه‌شده در کمیته‌ای متشکل اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و خبرگان بازار سرمایه ارزیابی خواهد شد و در پایان جوایز ارزشمندی به برندگان تعلق خواهد گرفت. وی در ادامه افزود: علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره تا ۵ تیر فرصت دارند تا حضور خود را از طریق ثبت نام در سایت کانون اعلام کنند و پس از آن تا دهم تیرماه فرصت خواهند داشت تا نسبت به تهیه گزارش تحلیلی و بارگذاری در سایت کانون اقدام کنند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر