آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • عبور بورس از ریسک غیراقتصادی؟

  دنیای اقتصاد : پس از چهار افت پیاپی، شاخص سهام روز گذشته صعود چشمگیر ۳۵۷۴ واحدی را تجربه کرد و به نیمه کانال ۲۳۷ هزار نزدیک شد. به‌نظر می‌رسد با فروکش کردن هیجانات مربوط به تنش‌های منطقه‌ای پایان هفته، بورس‌بازان مجددا به پتانسیل‌های اقتصادی بازار سهام توجه می‌کنند. این مساله سبب شد با وجود پایین ماندن ارزش معاملات، قیمت‌ها بر مدار صعود قرار گیرند. تحلیلگران معتقدند بر خلاف هفته‌های گذشته که عموما فشار تقاضا به رشد سهام کمک می‌کرد، این بار به‌نظر می‌رسد عقب‌نشینی سمت عرضه به این روند کمک کرد.
 • منوی بورسی تامین سرمایه

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : بازار سرمایه هر چند با برخورداری از پتانسیل بالا و وجود ابزارهای مالی متنوع، به‌عنوان موتور تجهیز منابع برای بخش واقعی اقتصاد محسوب می‌شود و نقش مهمی در تامین مالی شرکت‌ها دارد، ولی طی سال‌های اخیر به‌دلیل بانک‌محور بودن اقتصاد ایران، فرصت چندانی برای بهره‌گیری از این ظرفیت وجود نداشته است. حال با توجه به شرایط نامساعد اقتصاد، تنگناهای تامین مالی کشور و مشکلات عدیده بانک‌ها، بازار پول دیگر قادر نیست به تنهایی پاسخگوی نیاز مالی بنگاه‌ها باشد. در این راستا باید تمرکز بیشتری بر توان بالای بازار سرمایه و استفاده از ابزارهای موجود در این بازار برای تامین مالی و عبور از این مسیر شود.
 • تحریم حرفه؛ اُفَک علیه آیفَک

  سعید جمشیدی فرد حسابدار رسمی
  در نوامبر سال گذشته از طرف انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران، دو عضو فدراسیون بین المللی حسابداران International Federation of Accountants (CAFI)، در مجمع عمومی سالانه فدراسیون و همچنین کنگره بین المللی حسابداران که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود در شهر سیدنی شرکت کردم. فدراسیون بین‌المللی حسابداران «آیفک» در سال ۱۹۷۷ با هدف عالیه شناساندن حرفه‌ حسابداری در سطح دنیا به سازمان‌های قوی و پایدار، بازارهای مالی و اقتصاد جهانی در سوئیس تاسیس شده، لیکن محل اداری و فعالیت آن شهر نیویورک است. ماموریت‌های آیفک خدمت به منافع و علایق عمومی از طریق مشارکت در توسعه‌ رهنمودها و استانداردهای با کیفیت تخصصی، تسهیل و پیاده‌سازی رهنمودها و استانداردها، شرکت در توسعه‌ تشکل‌های حرفه‌ای حسابداری و موسسات حرفه‌ای، ارتقای جایگاه حسابداران حرفه‌ای در سطح جهانی و گفت‌وگو درخصوص منافع عمومی تعیین شده است.
 • تصورات اشتباه عامل انتقاد به نامک

  سنا: دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ضمن بررسی سامانه مدیریت ریسک (نامک) که اخیرا اجرایی شده است، اظهار کرد: در این چند روز شایعاتی درخصوص سامانه مدیریت ریسک مطرح شده که بعضا نشان از عدم شناخت این سامانه دارد. روح الله میرصانعی تصریح کرد: این تصورات اشتباه سبب شده تا این شائبه به وجود آید که سفارش‌های خرید توسط این سامانه محدود و کم شده است، در حالی که اصلا چنین اتفاقی رخ نداده و انجام سفارش‌ها مانند سابق است. تنها موردی که تغییر کرده، این است که انجام سفارش‌ها از حالت شفاهی به شکل سیستمی در آمده است.

بیشتر

بیشتر