آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۲۶

 • تغییر نقش دلا‌ر در صعود بورس

  دنیای اقتصاد: با رشد ۳/ ۱ درصدی شاخص کل بورس در روز گذشته، بازدهی این بازار از ابتدای سال از عدد ۲۸ درصد گذشت. استقبال همه‌جانبه سرمایه‌گذاران از سهام در حالی رقم خورد که ارز و طلا به حرکت خود در مسیر کاهشی ادامه دادند. عقب‌گرد ۴/ ۳ درصدی نرخ دلار و تنزل ۳/ ۴ درصدی بهای سکه در سال ۹۸، یکه‌تازی بورس در بین بازارها را بهتر نشان می‌دهد. سال گذشته، بخش عمده بازدهی در بورس تهران ناشی از رشد دلار و موج تورمی به وجود آمده بود و این تصور را جا انداخت که رشد سهام از محل تقویت دلار صورت گرفته است. اکنون اما این سوال برای بسیاری از معامله‌گران مطرح شده که با وجود عقب‌نشینی بهای ارزها چرا رشد شاخص سهام همچنان ادامه دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش دمای ریسک سیاسی نقش عمده را در عقب‌گرد دلار ایفا کرده و در پی این خوش‌بینی، بخشی از پول‌ها به انگیزه کسب سود راهی بازار سهام شده است. به بیان ساده‌تر کاهش ریسک‌های غیراقتصادی موجب تقویت ریسک‌پذیری در اقتصاد کشور و در نتیجه اقبال بیشتر به بورس می‌شود. بنابراین مادامی که این انتظارات تداوم یابد، روند مخالف سهام و ارز طبیعی خواهد بود که البته در صورت تغییر نظم سیاسی، کانون گردش نقدینگی نیز به تناسب دستخوش تغییر خواهد شد.
 • غوغای «پایه‌ای» در بازار سرمایه

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: واکنش‌ها به اطلاعیه شنبه و یکشنبه هفته گذشته سازمان بورس درباره تغییرات بازار پایه در ابتدا چندان چشمگیر نبود و تصور می‌شد تعطیلات چندروزه عیدفطر از حجم آن بکاهد، اما سیر رویدادها به‌گونه دیگری رقم خورد که باعث شد سازمان بورس موقتا از اجرای تغییرات در زمان‌بندی اعلام شده صرف‌نظر کند. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در بازار پایه پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.
 • جهش شاخص سهام به قله جدید

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه شاخص بازار سهام هفته جاری را با عقبگرد محدودی آغاز کرد، روز گذشته صعود ۳/ ۱ درصدی را تجربه کرد. به این ترتیب با افزوده شدن نزدیک به سه هزار واحد به ارتفاع شاخص کل، نماگر مزبور سقف تاریخی جدیدی را در آستانه کانال ۲۳۰ هزار واحدی رقم زد. همزمان، شاخص کل هم‌وزن با جهش بیش از ۸/ ۲ درصدی پیشتاز بود که ناشی از جریان عمده نیروی تقاضا در سهام غیرصادراتی بود.
 • آمادگی فرابورس برای اصلاح و اجرای قوانین بازار پایه

  ایرنا: در حالی که در چند روز گذشته اعلام شده بود به منظور راه‌اندازی تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه، تمامی نمادهای مندرج در این بازار در پایان معاملات دوشنبه ۲۰ خردادماه متوقف خواهد شد، اما جدیدترین خبرها حاکی از برگزاری جلساتی در شورای‌عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار با محوریت بررسی و جمع‌آوری نظرات فعالان و کارشناسان بازار سرمایه درخصوص تغییرات قوانین بازار پایه است تا دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی که از سوی سهامداران و فعالان این بازار در آستانه اجرایی‌شدن مقررات جدید منعکس شده است بار دیگر مورد توجه قرار گیرد.
 • استقبال بازار از پذیره نویسی«سرو»

  گروه بنگاه‌ها: در ۲ روز نخست پذیره‌نویسی، بیش از ۶میلیون از واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری سرو سودمند مدبران (قابل معامله در سهام) پذیره‌نویسی شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» پذیره‌نویسی عمومی این صندوق با نماد «سرو» از امروز ۱۸ خرداد آغاز شده و تا ۲۲ خرداد ادامه خواهد داشت.
 • تقسیم سود صد تومانی در مجمع «فخوز»

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت فولاد خوزستان با حضور بیش از ۸۰ درصد از سهامداران این شرکت، با تقسیم صد تومان سود برای هر سهم موافقت شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر