آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۶۱۷

 • بورس در جدال تورم و نفت

  امیرهوشنگ نوایی
  دنیای اقتصاد: بازار سهام دادوستدهای این هفته را در تقابل قابل‌توجه فشار عوامل بیرونی و مولفه‌های حمایتی درونی آغاز کرد. ریزش ملموس قیمت‌ کامودیتی‌ها در معاملات انتهای هفته بازارهای جهانی، خیز دوباره برخی ریسک‌های غیراقتصادی و افزایش مقطعی تنش‌ها بین ایران و آمریکا در مقابل انتشار گزارش‌های مطلوب از عملکرد ماهانه و صورت‌های مالی سالانه بنگاه‌های بورسی روز کم‌نوسانی را در آغاز هفته برای این بازار رقم زد. به نظر می‌رسد در فصل داغ برگزاری مجامع شرکت‌های بزرگ، گزارش‌های عملکرد قدرتمند بنگاه‌ها انگیزه‌های عرضه سهام را کمرنگ ساخته و این موضوع فشار عمومی بر قیمت سهام را تخفیف بخشیده است.
 • حرکت بازار بدهی روی خط صاف

  دنیای اقتصاد: معاملات فرابورس ایران طی روز گذشته با نوسان تقریبا صفر آیفکس و افزایش محدود نرخ سود موثر اوراق خزانه پایان یافت. هر چند بهای عموم سررسیدهای اوراق خزانه در معاملات دیروز افزایش داشت، اما برآیند نیروها در این بازار از افزایش میانگین نرخ سود موثر اوراق خزانه به سطح ۹/ ۲۲ درصد حکایت داشت.
 • آغاز هفته محتاط شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: بازار سهام معاملات هفته جاری را تحت‌تاثیر رویکرد محتاطانه معامله‌گران آغاز کرد و در نهایت با ثبت کاهش ۸۵۴ واحدی شاخص کل مواجه شد. به‌دنبال افت سنگین آخر هفته بازارهای جهانی، سهامداران جانب احتیاط را نسبت به سهام کالایی بیش از پیش حفظ کردند که در برهه‌ای سقوط دو کانالی شاخص کل را موجب شد. اما به‌دنبال ترافیک انتشار صورت‌های مالی سال ۹۷ و همچنین گزارش‌های ماهانه اردیبهشت، تغییر مسیر توجه فعالان بازار به واقعیت‌های بنیادی جلب شد و اندکی از قدرت عرضه فروکش کرد که محصول آن کاهش شدت افت شاخص کل بود. امری که در نهایت افت ۴/ ۰درصدی نماگر اصلی بازار را رقم زد. در همین حین شاخص کل هموزن، با فرض یکسان در نظر گرفتن نمادها، روندی صعودی را طی کرد و بیش از ۶/ ۰ درصد افزایش یافت.
 • خرید «حقیقی» در زمین کوچک‌ترها

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در حالی معاملات روز گذشته خود را با افت ۸۵۴ واحدی به پایان رساند که بار دیگر شاهد تغییر زمین بازیگران سهام بودیم. به این ترتیب دیروز خالص خرید سهام به سمت معامله‌گران خرد بازار تغییر جهت داد و بیش از ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر