آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • ۱‌+‌۲ نشانه از مسیر بورس

  امیرهوشنگ نوایی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات دیروز با رشد ۱۲۲۴ واحدی پس از شش ماه و نیم به کانال ۱۹۵ هزار واحدی راه یافت. دماسنج اصلی بازار سهام پیش از این، در نهم مهرماه به این کانال وارد شده بود و پس از آن در مسیر نزولی افتاد. بنابراین محدوده مزبور به لحاظ فنی سقف تاریخی شاخص کل محسوب می‌شود و عبور پایدار از این مرز حداقل از نقطه‌نظر روانی و در کوتاه‌مدت با مقاومت روبه‌رو خواهد بود. در نقطه مقابل، تحلیلگران بنیادی با اتکا به پارامترهایی نظیر نسبت قیمت به درآمد بازار و مبنای دلاری قیمت سهام، تصویر دیگری از روند بورس ارائه می‌کنند. نسبت قیمت به درآمد سهام در مقایسه با سپرد‌ه‌های بانکی (سرمایه‌گذاری بدون ریسک) در سطوح متعادلی قرار دارد و نزدیک شدن به فصل مجامع و تقسیم سود شرکت‌ها در این مدت می‌تواند با کاهش نسبت مزبور از افت قیمت‌ها ممانعت کند. در سوی دیگر، شاخص قیمت دلاری بورس تهران نشان از فاصله معنادار این نماگر با میانگین تاریخی خود دارد. این اختلاف با توجه به سیاست‌های اقتصادی مورد انتظار فعالان بورسی می‌تواند پشتوانه‌ای قابل‌تامل برای ادامه صعود سهام باشد. به‌ویژه آنکه عموما در میان‌مدت غلبه عوامل بنیادی، رفتار معمول بورس تهران بوده است.
 • تداوم خرید حقیقی‌ها در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بازار سهام در حالی سومین هفته معاملاتی سال جدید را با ثبت بازدهی ۷/ ۴درصدی به اتمام رساند که در این مدت بازیگران خرد با خریدهای قابل‌توجه توانستند تغییرمالکیت را در زمین خود حفظ کنند. بر این اساس معامله‌گران حقیقی تمامی روزها خالص خرید مثبتی را در کارنامه خود ثبت کردند که در نهایت این موضوع با انتقال بیش از ۱۹۰میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها همراه شد. به این ترتیب خالص خرید معامله‌گران حقیقی از ابتدای سال جدید تا پایان معاملات روز گذشته به بیش از ۳۳۱میلیارد تومان رسید. بررسی روند خریدهای صورت گرفته در این هفته نشان از آن دارد که در نخستین روز کاری هفته، خالص خرید حقیقی به حدود ۵۲میلیارد تومان رسید. این روند در معاملات روز یکشنبه با حجمی بالغ بر ۶۷میلیارد تومان دنبال شد. هر چند در معاملات روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، کمی از سرعت خرید حقیقی‌ها کاسته شد و حقوقی‌ها فعال‌تر شدند، اما در پایان هفته به همان اوج اولیه رسید. بر این اساس انتقال ۷/ ۲میلیارد تومانی نقدینگی در روز دوشنبه و ۵/ ۱میلیارد تومان در روز سه‌شنبه، به ۶۷میلیارد تومان در روز چهارشنبه افزایش یافت.
 • شاخص سهام در آستانه رکورد شکنی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در حالی به رکورد تاریخی خود نزدیک شد که با عرضه‌های سنگین در بازار دست به گریبان بود. دیروز شاخص کل بورس هرچند توانست تا سطح ۱۹۵ هزار و ۷۳۹ واحد پیش رود اما عرضه‌های سنگین در اکثر نمادهای بازار در نهایت شاخص را در سطح رشد ۶/ ۰ درصدی معادل هزار و ۲۲۴واحد زمین‌گیر کرد تا شاخص در عدد ۱۹۵هزار و ۲۰۳ واحد قرار گیرد.
 • درنگ آیفکس در مسیر صعود

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته پس از آغازی قدرتمند و رسیدن به آستانه کانال ۲۵۰۰ واحدی، مسیر نزولی یکنواختی را در پیش گرفت. به این ترتیب برآیند تغییرات شاخص کل منجر به رشد محدود ۱/ ۰ درصدی آن شد و نماگر مزبور در انتهای روز کاری بر سطح ۲۴۷۳ واحدی، همچنان بر فراز مقادیر تاریخی خود ایستاد. از سوی دیگر، متوسط بازدهی بازار بدهی با رشد نیم واحد درصدی، در بیشترین مقدار طی شش روز کاری اخیر قرار گرفت. همچنین تداوم فشار فروش در بازار تسهیلات مسکن بهای بسیاری از سررسیدهای اوراق مزبور را به زیر سطح ۵۰ هزار تومان راند.
 • برنامه‌های فرابورس سال ۹۸

  سنا: مدیرعامل فرابورس ایران به تشریح برنامه‌های سال جدید پرداخت و اولویت اصلی برنامه‌های پیش روی این رکن بازار سرمایه را توسعه تکنولوژی برشمرد. بهبود رویه‌های مقرراتی بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME )، توجه به بحث حاکمیت شرکتی و ارتقای آن از دیگر برنامه‌های مهم مطرح شده از سوی مدیرعامل فرابورس بود. همچنین امیر هامونی حضور فین‌تک‌های مشاوره‌ای را عامل توسعه جامعه سرمایه‌گذاران بورسی ارزیابی کرد و ورود تازه‌واردها را به این بازار از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری توصیه‌ای مفید برای آنها دانست.

بیشتر

بیشتر