آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۸۱

 • دیده‌بانی بورس در یک‌قدمی قله

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: مسیر پرشتاب صعود بورس تهران در هفته گذشته نیز ادامه پیدا کرد. شاید کمتر کسی انتظار رشدهای پیاپی شاخص سهام را داشت با این حال مطابق با انتظارات و همان‌طور که در گزارش‌های «دنیای اقتصاد» در بهمن و اسفند گذشته اشاره شده بود سهام پتانسیل ویژه‌ای را برای صعود دارا است.
 • راز شکست موج‌های افزایش سرمایه بورسی

  علیرضا توکلی*
  دنیای اقتصاد: یکی از رویدادهای نه چندان خوشایندی که در افزایش سرمایه‌های از محل تجدید ارزیابی در سال ۱۳۹۴ رخ داد بالا رفتن قیمت سهام پس از «تصویب افزایش سرمایه» و کاهش آن پس از «ثبت افزایش سرمایه» بود. یعنی در بازگشایی سهم پس از برگزاری مجمع فوق‌العاده، سهم در قیمت‌های بالاتر از قیمت تئوریک باز می‌شد و تا زمان ثبت افزایش سرمایه که ممکن بود چند هفته طول بکشد، رشد قیمت سهم ادامه‌دار بود. این افزایش قیمت سبب می‌شد برخی از فعالان آن سهم، تمام سهام ناشی از افزایش سرمایه را در بالاترین قیمت به فروش برسانند و پس از آن تا مدتی بازار شاهد صف فروش و افت قیمتی سهم بود. سهامدارانی که از روی هیجان در قیمت‌های بالا خریداری کرده بودند، نمی‌توانستند حتی با ضرر کمتر سهم را بفروشند. سهامدارانی هم که پیش از افزایش سرمایه، سهم را داشتند و مایل بودند با سود خوبی آن را به فروش برسانند، بعضا موفق به این کار نمی‌شدند. در یکی از افزایش سرمایه‌های سنگین آن سال‌ها، بازگشایی نماد (کقزوی) در قیمت ۲ تا ۳ برابر قیمت تئوریک صورت گرفت و تا پیش از ثبت افزایش سرمایه، از همین قیمت بازگشایی مجددا دو برابر شد.
 • هفته توفانی بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران نخستین هفته کاری کامل در سال ۱۳۹۸را توفانی پشت‌سرگذاشت و با ثبت رشد ۷/ ۴ درصدی شاخص کل بازدهی شیرینی را برای معامله‌گران رقم زد. در هفته گذشته البته به‌صورت واقعی حتی وضعیت از این میزان بازدهی نیز فراتر بود چرا‌که شاخص کل هموزن که حاصل بازدهی یکسان نمادهای بورسی است، توانست به بازدهی خیره‌کننده حدود ۸ درصد برسد. بازدهی که نشان داد شرکت‌های بزرگ بازار هنوز بازدهی به اندازه شرکت‌های کوچک ثبت نکرده و توفان شرکت‌های کوچک همچنان در بازار ادامه دارد.
 • انبساط ۸ برابری سهام فرابورسی

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات هفته گذشته را با حفظ رونق جالب توجه سهام و ثبات نسبی قیمت در بازار بدهی به پایان برد. شاخص کل فرابورس طی هفته گذشته با رشد ۷/ ۲ درصدی، بازدهی خود را از ابتدای سال به ۵/ ۹ درصد رساند و قله تاریخی جدیدی را فتح کرد. از طرفی، با رشد آرام قیمت در بازار بدهی، متوسط نرخ سود طی این هفته کمتر از نیم درصد افت کرد و بار دیگر به کمترین ارتفاع طی یک سال گذشته، یعنی ۱/ ۲۱ درصد بازگشت. جهت‌گیری و میزان تغییرات این دو متغیر نشان از رشد قابل توجه قیمت سهام در قیاس با بازار بدهی طی این هفته داشت. در عین حال، قیمت اوراق تسهیلات مسکن بر خلاف بهای سهام و بدهی عقب‌نشینی کرد و به کمترین سطح در بیش از چهار سال گذشته رسید. مهم‌ترین ویژگی جالب توجه معاملات فرابورس در هفته گذشته، رشد تقریبا ۸ برابری حجم و ارزش معاملات خرد در بازارهای اول و دوم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بود. معنای این تغییر، افزایش چشمگیر مشارکت سرمایه‌گذاران در سهام طی این یک سال است که به‌طور غیرمستقیم از انبساط سهام در سبد دارایی فعالان اقتصادی حکایت دارد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر