آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۸۰

 • آغاز سرسبز بورس در فصل بهار

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در ایام سپری شده از سال جدید با پیروی از سنت سبزپوشی در روزهای معاملاتی نوروز و هفته پس از آن، در مجموع روند صعودی پر شتابی را به ثبت رساند که به رشد تقریبا ۹ درصدی شاخص کل منجر شد. رشد مزبور عمدتا با محوریت سهام کوچک‌تر صورت پذیرفت؛ هر چند دامنه جو مثبت در روزهای اخیر تا حدودی به نمادهای بزرگ‌تر نیز سرایت کرده است.
 • یکه‌تازی ادامه‌دار شاخص سهام

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در حالی معاملات روز گذشته خود را با جهش ۳۵۵۳ واحدی به پایان رساند که ارز و سکه در مسیری خلاف جهت حرکت کردند. به این ترتیب همگام با تداوم جریان بالای نقدینگی در بازار، شاخص سهام با افزایش حدود ۹/ ۱ درصدی، در آستانه کانال ۱۹۴ هزار واحدی قرار گرفت. این قدرتمندترین رشد شاخص کل در هفته جاری بود که این نماگر را در فاصله ۸/ ۰ درصدی سقف تاریخی قرار داد. بر این اساس میزان بازدهی شاخص سهام از ابتدای سال به حدود ۹ درصد رسید.
 • تداوم رکوردشکنی نماگر فرابورس

  دنیای اقتصاد: روند صعودی شاخص کل فرابورس با گام بلندتری در جریان معاملات آخرین روز هفته جاری همراه شد و سقف‌شکنی جدیدی را برای نماگر بازارهای اول و دوم رقم زد. آیفکس با رشد بیش از ۶/ ۱ درصدی به سطح ۲۴۷۰ واحدی دست یافت. به این ترتیب میزان افزایش شاخص مزبور از ابتدای سال جاری به بیش از ۹ درصد رسید. از سوی دیگر با پایان دادوستدهای هفته جاری، متوسط بازده اوراق خزانه اسلامی با رشدی محدود، در محدوده ۲۱ درصدی محبوس ماند. معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز همچنان با جریان پایین نقدینگی همراه بود که منجر به نزول سطوح قیمت بسیاری از اوراق مزبور شد.
 • احیای کاتالیست‌های واحدهای تصفیه نفتای شبریز

  گروه بنگاه‌ها: مدیر برنامه‌ریزی تعمیرات پالایشگاه تبریز از تعمیرات اساسی چهار واحد این پالایشگاه با استفاده از نیروهای متخصص داخلی خبر داد. به گزارش روابط عمومی پالایشگاه تبریز، مهدی اصغری افزود: تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر در جو، تقطیر در خلأ گاز مایع و کاهش گرانروی شرکت پالایش نفت تبریز با رعایت کامل ملاحظات ایمنی، بهداشت و محیط زیست آغاز شد. وی گفت: هدف از تعمیرات اساسی دوره‌ای واحدهای پالایشی، کسب اطمینان از عملکرد ایمن و بهره‌وری تجهیزات به منظور استمرار تولید محصولات راهبردی است. مدیر برنامه‌ر‌یزی تعمیرات پالایشگاه تبریز با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، تصریح کرد: مدت زمان پیش‌بینی انجام تعمیرات ۲۸ روز بوده که با حضور یک هزار و ۱۵۰ نفر از هفدهم فروردین ماه سال‌جاری در حال انجام است. وی افزود: به جز واحدهای اشاره شده، بر اساس برنامه ریزی انجام شده، بستن کامل واحدهای پالایشگاه به مدت هفت روز به منظور انجام تعمیرات موردی نیز در سایر واحدها انجام خواهد شد. همچنین احیای کاتالیست‌های واحدهای تصفیه نفتای سنگین و واحد تولید روغن پایه نیز در طول مدت تعمیرات اساسی انجام می‌شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر