آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۳۵

 • بورس‌بازی در مارپیچ تند

  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران همچنان بر مدار جذابیت‌های ترازنامه‌ای در حال رقم خوردن است. موج افزایش سرمایه و ارزیابی مجدد سمت راست ترازنامه که روز‌به‌روز طیف وسیع‌تر‌ی از بنگاه‌های بورسی را در‌بر‌می‌گیرد، وجه غالب معاملات بورس تهران در این روزهاست که طی دادوستدهای دیروز هم ادامه یافت. سیطره چنین الگویی بر ذهن بازار، معاملات سایر سهم‌ها را به‌طور سلبی تحت‌الشعاع قرار داده و پول‌های سرگردان ضمن خروج از جریان معاملات سهم‌های توانمند، در چرخه تکرارشونده‌ای بین صنایع در حال گردش هستند. نقش دو عامل عمده در شکل‌گیری مارپیچ تند مسلط بر سهام بیش از سایر نیروهاست: یکی ریسک‌های مرتبط با سهام بنیادی و دیگری محاسبات ذهنی و خطای رفتاری معامله‌گران بورسی.
 • رشد دسته‌جمعی صندوق‌های بورسی در دی‌ماه

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران در حالی معاملات دی‌ماه را با عملکرد مناسب و رشد ۶درصدی شاخص کل به پایان رساند که در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز متاثر از فضای بازار کارنامه قابل‌قبولی در این ماه از خود برجا گذاشتند و در برخی موارد از بازار سهام نیز سبقت گرفتند.بر این اساس صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ماه گذشته توانستند همگام با شرایط مثبت حاکم بر بازار سهام، عملکردی قابل‌توجه داشته باشند. به این ترتیب حدود یک‌سوم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این بازه زمانی عملکرد مناسب‌تری نسبت به شاخص کل بورس داشته‌اند و حتی بازدهی در محدوده ۱۷درصدی را در عملکرد یک ماهه برجا گذاشتند.افزون بر این در ماهی که گذشت از مجموع ۱۵۶ صندوق فعال در بازار سرمایه اعم از سهامی، مختلط، بادرآمد ثابت و قابل‌معامله، حدود ۸۷درصد بازدهی مثبت داشتند. مابقی نیز یا با عملکردی خنثی یا زیانی در محدوده ناچیز مواجه شدند.
 • افت ادامه‌دار آیفکس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران معاملات میانه هفته را نیز با سیر در مسیری نزولی سپری کرد. نماگر بازار که در شروع معاملات بهمن ماه در آستانه کانال ۲۰۰۰ واحدی قرار داشت، پس از گذشت ۶ روز کاری افت بیش از ۸۲ واحدی را متحمل شد و بر سطح ۱۹۰۹ واحدی قرار گرفت. بالغ بر ۶۵۵ میلیون برگه بهادار به ارزش حدود ۵۰۹ میلیارد تومان در بازارهای مختلف فرابورس معامله شد که بخش عمده این نقدینگی در بازار اوراق با درآمد ثابت به گردش درآمد. از سویی در اثر گام‌های نخستین بانک مسکن برای افزایش سقف وام مسکن، بازار تسهیلات مسکن دیروز نیز با بهبود قیمت اکثر اوراق به کار خود پایان داد.
 • نوسان سهام روی موج افزایش سرمایه

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم کاهش قیمت سهام شرکت‌های بزرگ بود. این روزها به نظر اخبار پیرامون سهام بورسی در صدر توجهات فعالان بازار قرار دارد. به‌طوری که سهام سودآور و به اصطلاح بنیادی بازار تقریبا به حاشیه رفته‌اند. در مقابل اما بازار افزایش سرمایه گرم است. بنابراین روز گذشته هیجان برای خرید سهامی که پیشنهاد افزایش سرمایه داده‌ بودند، صف‌های طویلی را رقم زد. به این ترتیب در حالی که همچنان شرکت‌های کوچک مورد توجه سرمایه‌گذاران بودند اما افت نمادهای شاخص‌سازی نظیر هلدینگ خلیج‌فارس، ملی‌مس، چادرملو، بانک تجارت و هلدینگ نفت و گاز تامین موجب شد تا شاخص کل در نهایت با افت ۹۶۶ واحدی تا سطح ۱۵۹ هزار و ۸۳۲ واحد عقب‌نشینی کند. شاخص کل هم‌‌وزن اما با افزایش ۰۲/ ۰ درصدی عدد ۲۹ هزار و ۵۱۹ واحد را به نمایش گذاشت. در بازار دیروز بازگشایی بازارهای جهانی شاهد افت بهای نفت برنت بود. هر چند این افت نتوانست بهای نفت را به زیر ۶۰دلار بیاورد اما از انگیزه معامله‌گران برای رشد قیمت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها کاست.روز گذشته در گروه برقی، تعدادی از سهامداران کارخانجات تولیدی شهید قندی با اعلام ۷ ابهام در گزارش عملکرد ۹ ماهه این شرکت زیانده و زیرمجموعه ۶۹ درصدی سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، خواهان رسیدگی شدند.
 • تولید سامانه معاملات داخلی بورس با همکاری دانشگاه تهران

  سنا: مطهره مروج، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار درباره برنامه‌های جدید و بهبود فرآیندهای کاری معاملاتی در بورس تهران گفت: کار خوبی را با دانشگاه تهران برای تولید سامانه معاملات داخلی آغاز کرده‌ایم. طی جلساتی که با آنها در سطح ریاست سازمان داشته‌ایم، توانایی‌ها و دستاوردهای آنها را به‌خوبی ارزیابی کردیم.
 • تقدیر از ۵ شرکت بورسی در همایش ۱۰۰ شرکت برتر

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های بورسی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، همراه اول، نفت ایرانول و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در همایش ۱۰۰ شرکت برتر ایران به انتخاب سازمان مدیریت صنعتی، رتبه‌های برتر را کسب کردند. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در رتبه‌بندی ۵۰۰ شرکت برتر کشور به انتخاب سازمان مدیریت صنعتی، پنج رتبه برتر کسب کرد. بر اساس رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی (IMI-۱۰۰)، هلدینگ خلیج فارس مفتخر به کسب رتبه اول در شاخص فروش، رتبه اول در صادرات، رتبه اول ارزش افزوده، رتبه اول ارزش بازار، رتبه اول سودآوری و رتبه برتر گروه پتروشیمی کشور در بین ۵۰۰ شرکت‌ برتر کشور شد.

بیشتر

بیشتر