آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۱۱

 • سرنوشت بورس در جدال دو نگاه

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در معاملات دیروز با رشد اندکی مواجه شد. این در حالی است که شاخص کل‌ هموزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) رشد نزدیک به ۷/ ۰ درصدی را تجربه کرد. بار دیگر حرکت کور نقدینگی در سودای کسب سود حداکثری را در سهام شاهد هستیم. رفتار زیگزاگی و هیجانی معامله‌گران طی روزهای اخیر بار دیگر توجه کارشناسان بازار را به خود جلب کرده است. رفتار الاکلنگی که سهام خودرویی و بانکی در پیش گرفته‌اند، نشان از نقدینگی سرگردانی دارد که در خیال خود به دنبال کسب بیشترین سود از معاملات سهام این گروه‌ها هستند. در نقطه مقابل نیز برخی از شرکت‌ها به واسطه عملکرد ماهانه و چشم‌انداز بنیادی که تحلیلگران برای آنها متصور هستند مسیر رشد قیمتی را در پیش گرفته‌اند.
 • پنج اثر مثبت الگوریتم‌های بورسی

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : نخستین دوره رقابت‌های الگوریتمی در بازار سرمایه در حالی از هفته آینده برگزار می‌شود که در این راستا روز گذشته نشست خبری برای تشریح اهداف و سیاست‌های این مسابقه با حضور مقامات ارشد سازمان بورس برگزار شد. «تلاش در جهت رسیدن به استانداردهای جهانی»، «مشارکت بیشتر و نظام‌بندی معاملات نخبگان حوزه‌های فناوری اطلاعات و مالی در بازار سرمایه»، «گسترش و بسط مفاهیم نوین بازار سرمایه به جامعه»، «ارتقای دانش حرفه‌ای فعالان بازار سرمایه» و «کاهش احساسات در معاملات و جلوگیری از شکل‌گیری مبادلات هیجانی» از جمله اهداف اصلی برای برگزاری چنین رقابتی در بازار سرمایه است. به این ترتیب با تحقق اهداف مزبور، توسعه و تعمیق هرچه بیشتر بازار سرمایه را شاهد خواهیم بود.
 • توصیه خصوصی‌سازی به وراث متوفیان سهام عدالت

  خبرگزاری مهر: سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد وراث مشمولان متوفیان سهام عدالت برای بهره‌مندی از این سهام می‌توانند به دفاتر منتخب پیشخوان دولت در سراسر کشور مراجعه کنند. از میان مجموع بیش از ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت، حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر متوفی هستند که بر‌اساس مصوبه شورای‌عالی اصل ۴۴ قانون اساسی، وراث این دسته از متوفیان از مردادماه امسال با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، ثبت‌نام و ارائه مدرک کرده تا از مزایای سود و اصل این سهام بهره‌مند شوند.
 • رشد قیمت در بازارهای فرابورسی

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات دیروز را با رشد شاخص کل پشت سر گذاشت. در بازگشایی آرام و مثبت بازار جهانی، استقبال سهامداران فرابورسی از سهام زنجیره فولادی بیشترین نقش را در تداوم رشد نماگر این بازار داشت. دیروز با وجود تاثیر منفی نماد دو شرکت بزرگ پتروشیمی شاخص کل فرابورس ۴ واحد دیگر افزایش یافت و در بالاترین سطح از ابتدای آذر قرار گرفت. در نقطه مقابل، افت متوسط قیمت اوراق خزانه، نرخ سود موثر در این بازار را به کمترین سطح از فروردین ماه رساند. از طرفی، تداوم حرکت رو به پایین‌ منحنی بازده اوراق خزانه نشان از کاهش بازده مورد انتظار بازار و تنزل تورم انتظاری است.
 • رشد ۱۱ برابری ارزش افرانت در ۷ سال

  گروه بنگاه‌ها: در صورت تصویب مجمع‌عمومی فوق‌العاده در تاریخ ۱۶ دی ماه، سرمایه شرکت افرانت با افزایش ۲۵ درصدی از محل سود انباشته به مبلغ ۶۲۵ میلیارد ریال می‌رسد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» این رقم نسبت به سرمایه اولیه شرکت در تاریخ ورود به فرابورس ایران افزایش بیش از ۳۱ برابری را نشان می‌دهد. این درحالی است که طی ۷ سال حضور در بازار فرابورس ایران ارزش بازار شرکت به مبلغ یک‌هزار و ۸۱۸میلیارد ریال رسیده است که نشان از رشد ۱۱ برابری دارد. آمار و ارقام مزبور بیانگر برنامه بلند‌مدت شرکت افرانت برای توسعه بازارهای خود بوده که با سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش زیرساخت، گام‌های بلندی به منظور حفظ مزیت رقابتی و کسب سهم بیشتری از این بازار برداشته است. از طرفی با توجه به برنامه فروش ساختمان اداری ۹ طبقه شرکت، حجم نقدینگی بالایی به سمت شرکت روانه خواهد شد که در آینده می‌تواند زمینه‌ساز گستردگی فعالیت‌ها و برتری بیشتر افرانت در بازار درحوزه اینترنت پرسرعت، دیتاسنتر و خدمات ابری شود.
 • ایجاد حلقه نظام یافته میان صنعت مالی و بخش دانشگاهی کشور

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت تامین سرمایه تمدن و انجمن مهندسی مالی ایران با هدف توسعه صنعت مالی کشور، افزایش ظرفیت‌های بازار سرمایه و پیوند بدنه علمی و مالی کشور با یکدیگر به امضا رسید.
 • اعلام قیمت سرخابی‌ها در نیمه دوم بهمن‌ماه

  خبرگزاری تسنیم: رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه نیمه دوم بهمن ماه قیمت پرسپولیس و استقلال را اعلام می‌کنیم، گفت: عزم دولت برای واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در سال ۱۳۹۷ جدی است. علی اشرف پوری‌حسینی در پایان نشست تخصصی ابعاد واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال گفت: نشست اتاق بازرگانی با حضور تعداد زیادی از پیشکسوتان، هواداران، کارشناسان و... برگزار شد و حاضران نظرات خود را مطرح کردند. آنهایی هم که درصدد خرید سهام دو باشگاه هستند در این اتاق حضور داشتند و افرادی هم که خریدار نبودند قرار شد در صورتی که تمایل داشتند، الگویی برای واگذاری باشگاه ارائه دهند. این جلسه اول بود که به خوبی برگزار شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر