آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۹۵

 • معمای بورس و دلار چندنرخی

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بورس تهران در این هفته همزمان با شتاب گرفتن تقویت ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی در بازار آزاد روندی منفی با شیب ملایم داشت که در مجموع منجر به افت یک درصدی شاخص بورس شد. به این ترتیب بازدهی پاییزی شاخص کل در فاصله تنها یک هفته تا پایان فصل جاری به ۳ درصد رسید. در همین حال، افت حجم معاملات خرد و نیز برخی اختلالات در سامانه معاملات فرابورس در هفته جاری از مواردی بودند که توجه معامله‌گران را به خود جلب کردند. به دلیل ثبات متغیرهای حاکم بر سودآوری شرکت‌ها به ویژه شرایط ارزی، انتظار می‌رود فضای کم‌نوسان با چاشنی رکود کماکان در بازار سهام حکم‌فرما بماند.
 • ردپای هیجان در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: در حال حاضر بررسی‌ها نشان از اصلاح به مراتب کمتر بازار سهام در مقایسه با بازارهای رقیب از جمله بازار ارز دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، قیمت‌گذاری ارز صادراتی شرکت‌های سهامی بر مبنای دلار نیمایی و عدم‌ارتباط آن با نرخ بازار آزاد است. طی روزهای اخیر با وجود افت پرشتاب نرخ دلار آزاد، نرخ نیما نه‌تنها کاهشی نداشته، بلکه با توجه به الزامات بودجه‌ای، انتظار برای رشد آن نیز وجود دارد. بنابراین به‌نظر می‌رسد مجموع تحولات فعلی ارزی، تهدیدی برای بورس تهران به‌شمار نمی‌آید.
 • پایان هفته پرنوسان فرابورس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: فرابورس طی معاملات روز گذشته، در مسیر کاهشی گام برداشت و فشار فروش از ابتدای معاملات شاخص کل سهام را به سطوح پایین‌تری راند. با وجود نوسانات کم‌عمق متعدد نمودار شاخص، روند کلی آن نزولی بود و در انتهای روز با کاهش ۳۵/ ۰ درصدی (معادل ۵/ ۶ واحد) سطح ۱۸۵۱ واحدی را در اختیار گرفت.
 • نگاهی به مزیت‌های معاملات آتی سبد سهام

  سنا: ابزار مشتقه یکی از پرکاربردترین ابزارهای بازار سرمایه به شمار می‌رود که نقش ویژه‌ای در نقدشوندگی و تعمیق این بازار دارد. در این راستا مدیرعامل اسبق شرکت بورس اوراق بهادار تهران به ارائه توضیحاتی درخصوص ابزار جدید معاملاتی یعنی سبد آتی سهام پرداخت و مزایای این ابزار را تشریح کرد.
 • نیروی انسانی سرمایه اصلی شرکت‌ها و سازمان‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیر‌عامل صندوق بازنشستگی کشوری توسعه سرمایه انسانی را یکی از مهم‌ترین اهداف راهبردی سازمان‌های توسعه‌یافته در عصر حاضر برشمرد و گفت: امروزه قدرت سازمان‌ها را سرمایه مادی، ماشین‌آلات و تجهیزات رقم نمی‌زنند، بلکه نیروی انسانی کارآمد و خلاق تعیین‌کننده قدرت و توان رقابتی سازمان‌هاست.

بیشتر

بیشتر