آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۹۴

 • تامین مالی با ابزار«جایزه»

  دنیای اقتصاد: بورس‌های اوراق بهادار همواره به دنبال راهکارهایی برای افزایش جذابیت بیشتر این بازار و جذب سرمایه‌گذاران بیشتر بوده‌اند. در این راستا بسیاری از بورس‌های اوراق بهادار اقدام به راه‌اندازی ابزارهای مالی جدید مطابق با نیازهای سرمایه‌گذاران و نهادهای مالی کرده‌اند. از جمله ابزارهای نوین مالی که امکان معامله آن در بورس‌های اوراق بهادار و حتی بازارهای خارج از بورس وجود دارد، گواهی جایزه است. گواهی جایزه یک ابزار مالی مشتق است که همچون قراردادهای آتی و اختیار معامله، مبتنی بر یک دارایی پایه از جمله سهام و شاخص سهام منتشر می‌شود.
 • سهام، شانس اول رونق بازارها؟

  دنیای اقتصاد: بورس تهران در شرایطی هفته کم‌هیجانی را پشت‌سر می‌گذارد که بازارهای ارز و سکه و همچنین بازارهای جهانی نوسانات پردامنه‌ای را تجربه می‌کنند. تلاش برای کشف نشانه‌های قطعی‌تر از آثار تحریم از یکسو و انتظار برای عملگرایی بیشتر سیاست‌گذار ازسوی دیگر، فضای احتیاطی را بر معاملات بورس چیره ساخته است. با وجود این، مولفه‌های فوق می‌توانند سوخت صعود دوباره سهام را مهیا کنند؛ بهبود شرایط در رابطه با این متغیرها می‌تواند بار دیگر بورس را به مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاری تبدیل کند.
 • عقبگرد ۴/ ۰ درصدی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران پس از چند روز تعادل نسبی دیروز مجددا تن به کاهش سه رقمی شاخص کل داد. در بازار دیروز شاخص کل به میزان ۶۸۱واحد (معادل ۴/ ۰ درصد) افت کرد و به رقم ۱۶۶هزار و ۲۳۵واحد رسید. بازار دیروز، اما بازاری نیمه‌تمام در فرابورس بود. پس از عرضه صف خرید نماد تازه‌وارد مادیران و حجم زیاد سهامداران این نماد باعث بروز مشکل در هسته معاملات فرابورس شد که این مساله تا پایان بازار دیروز حل نشد و فرابورس ایران با حجم معاملات ناچیز ۲۲میلیارد تومان به‌کار خود خاتمه داد. از این‌رو بازار دیروز به‌طور کامل بیان‌کننده تحولات درون بازار نبود و بخشی از ضعف بازار ناشی از خرابی سیستم معاملات می‌تواند ارزیابی شود. در همین حال تداوم کاهش نرخ دلار در برابر ریال موجب نگرانی بازار در مورد وضعیت شرکت‌های دلاری بازار شد. این در حالی است که قیمت‌ها در بازار جهانی به‌رغم ثبات ظاهری ناپایدار به‌نظر می‌رسد. دیروز وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صنعت از خودروسازان برنامه جامعی خواسته است و باید آنها به تعهدات خود برای خودروهای پیش‌فروش شده عمل کنند.
 • ۹ نگاه به ارتقای جایگاه بورس

  سنا: دهم آذرماه شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ارتقای جایگاه نهاد ناظر ایران در آیسکو خبر داد و گفت ارتقای عضویت در این نهاد بین‌المللی نمایانگر رشد و تکامل جهانی بازار سرمایه ایران است و برای دستیابی به این جایگاه، تمامی قوانین و استانداردهای موجود در بازار سرمایه ایران با استانداردهای موجود در آیسکو منطبق شد. در این گزارش گزیده‌ای از صاحب‌نظران و مدیران بازار سرمایه از اهمیت این خبر می‌گویند.
 • ابطال معاملات کلیه بازارهای فرابورس

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه معاملات فرابورس در میانه راه ناتمام ماند. بروز اختلال در سامانه فنی معاملات فرابورس ایران در میانه دادوستدها، باعث شد تا معامله‌گران فرابورسی امکان سفارش‌گذاری در سامانه‌های بر خط را نیابند و در نتیجه معاملات فرابورس در نیمه دوم معاملات معلق بماند.
 • آتی سبد سهام از یکشنبه در بورس

  روابط عمومی شرکت بورس تهران: مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار از آغاز به کار قراردادهای آتی سبد سهام از روز یکشنبه ۲۵آذرماه در بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

بیشتر

بیشتر