آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۸۵

 • کارنامه آبان ماه صندوق‌ها

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: بازار سهام با ثبت زیان ۴/ ۶ درصدی در آبان ماه، یکی از ضعیف‌ترین عملکردهای ماهانه را در کارنامه خود ثبت کرد. در این شرایط بخش عمده‌ای از صندوق‌های سرمایه‌گذاری همگام با روند ریزشی بازار، عملکردی منفی داشتند. اما بعضا در مقایسه با شاخص کل بورس نه تنها زیان‌هایی کمتر از نماگر اصلی بازار داشتند، بلکه در برخی موارد رشد اندکی نیز داشته باشند.
 • پنج توهم توطئه در بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل سهام روز گذشته حدود ۴ هزار واحد دیگر عقب نشست تا بازدهی کل بورس از ابتدای پاییز در محدوده منفی قرار بگیرد. اگرچه افت ارزش سهام طی هفته‌های اخیر واجد منطق بنیادین و البته رفتاری است؛ اما نزول فرسایشی قیمت‌ها بسیاری از اهالی تالار شیشه‌ای را بر آن داشته تا به جای بررسی‌های تحلیلی در دام تئوری توطئه بیفتند و افت قیمت‌ها را به علل بعیدی چون عرضه‌های سهامداران حقوقی، جلوگیری از خروج نقدینگی از بانک‌ها، مقدمه‌چینی برای کنترل نرخ دلار یا حذف پیش‌بینی سود نسبت دهند.
 • حاشیه امن ارزی در چادرملو

  گروه بنگاه‌ها: نوسان نرخ ارز با توجه به ترکیب هزینه‌های چادرملو و هزینه تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید شمش فولاد و قطعات و لوازم یدکی وارداتی از خارج در قیمت‌های تمام‌شده موثر است.
 • تردید در خرید سهام «وامید» توسط «ومعادن»

  گروه بنگاه‌ها: مشکلات بر سر راه خرید «وامید» سبب شده تا سرمایه‌گذاری معادن و فلزات در خرید سهام این شرکت دچار تردید شود. معاون مالی و اقتصادی سرمایه‌گذاری معادن و فلزات با اشاره به اینکه مسوولان باید اراده قوی‌تر برای خصوصی‌سازی و واگذاری واقعی شرکت‌های بانکی داشته باشند، گفت: در حال حاضر «ومعادن» در خرید سهام «وامید» دچار تردید شده است.
 • آیفکس در فاصله ۲۳ درصدی از اوج خود

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات نخستین روز کاری هفته را با ادامه گام‌های نزولی پشت سر گذاشت. همراه با آغاز داد و ستدها در روز شنبه، بیش از ۸۶ درصد تعداد نمادها فشار فروش و افت قیمت را تجربه کردند. در این روز، شاخص کل بازار نیز با حرکت ممتد نزولی بیش از ۳/ ۳ درصد عقب نشست و در سطح ۱۷۱۷ واحدی متوقف شد.
 • «سمات» عضو WFC شد

  روابط عمومی سمات: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، برای نخستین بار به عضویت هیات رئیسه فدراسیون شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی جهان (WFC) درآمد. بیست و دومین دوره مجمع عمومی گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری‌های مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) هفته گذشته در شهر کلمبو سریلانکا برگزار شد. در این مجمع نماینده ایران با اکثریت آرا به‌عنوان نایب رئیس گروه شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) برگزیده شد، تا به‌طور مستقیم به عضویت هیات رئیسه انجمن سپرده‌گذاری‌های مرکزی جهان (WFC) درآید.
 • اعتمادسازی جهانی در بازار سرمایه

  سنا: عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در آیسکو از «وابسته» به «عادی» ارتقا یافت. سکاندار بورس با اعلام این خبر، موفقیت مزبور را نمایانگر رشد و تکامل جهانی بازار سرمایه ایران دانست و تاکید کرد به منظور تحقق این موضوع، کلیه قوانین و استانداردهای موجود در بازار سرمایه ایران با استانداردهای موجود در این نهاد بین‌المللی منطبق شده است.
 • رقابت پربسامد در بازار سرمایه

  سنا: نخستین رقابت معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه با هدف «تلاش در جهت رسیدن به استانداردهای جهانی»، «مشارکت بیشتر نخبگان حوزه‌های فناوری اطلاعات و مالی در بازار سرمایه»، «گسترش و بسط مفاهیم نوین بازار سرمایه به جامعه»، «معرفی فرصت‌های شغلی فعالان حوزه معاملات الگوریتمی در سطح کشور»، «معرفی قابلیت‌های نرم‌افزاری و ابزارهای معاملاتی نوین به افراد جامعه» و«ارتقای دانش حرفه‌ای فعالان بازار سرمایه» برگزار می‌شود.
 • دو ابلاغیه جدید برای صورت‌های مالی دو نهاد بورسی

  سنا: مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، با انتشار و ابلاغ دو اطلاعیه جداگانه به شرکت‌های کارگزاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه، جزئیاتی از عملکرد این دو نهاد مالی را تشریح کرد. وی هدف از این اقدام را بهبود افشای اطلاعات صورت‌های مالی آنها دانست. سعید‌محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار دو ابلاغیه جداگانه درخصوص بهبود انتشار صورت‌های مالی توضیحاتی را ارائه کرد؛ در ابلاغیه اول که خطاب به کلیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه و حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار است، درخصوص فرمت جدید صورت‌های مالی توضیحاتی ارائه داد.
 • تخلیه بازدهی پاییزی بورس

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته ضمن تداوم روند نزولی شاخص سهام، بازدهی پاییزی بورس تهران تخلیه شد و شاخص مرز روانی ۱۶۰هزار واحد را از دست رفته دید.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر