آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۸۴

 • بورس تهران در مرز حمایتی؟

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران هفته گذشته با افت ۸/ ۶ درصدی مواجه شد. ریزش قیمتی بازارهای جهانی در کنار تخلیه هیجان سهام مهم‌ترین عوامل افت قیمتی سهام در هفته گذشته عنوان می‌شود. در برخی نمادهای بازار سهام نشانه‌هایی از واکنش هیجانی معامله‌گران نیز مشاهده شد. با این حال برخی درخصوص بیش‌واکنشی معامله‌گران و هیجان منفی سهام بزرگنمایی می‌کنند. بر این اساس سهام به دنبال هراس از وضعیت قیمت جهانی کالاها مسیر نزولی را در پیش گرفته است. برخی گروه‌ها نیز در مسیر تخلیه هیجان پیشروی می‌کنند؛ رشد بدون پشتوانه در ماه‌های قبل. این عوامل به ریزش دسته‌جمعی سهام منجر شده است.هفته گذشته شرکت‌های مختلف عملکرد ماهانه فروش خود را در سامانه «کدال» منتشر کردند. در این گزارش به بررسی کلی صنایع بورسی که نشانه‌های مثبت یا منفی در عملکرد ماهانه آنها مشاهده شده، پرداخته می‌شود.
 • تداوم حمایت بزرگان از بازار سهام

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : نخستین هفته آذرماه در حالی با ریزش بی‌سابقه حدود ۷درصدی شاخص کل بورس آغاز شد که در این هفته بازیگران عمده به خریدهای پرحجم خود ادامه دادند و همچنان تغییرمالکیت را در زمین بازی خود حفظ کردند. بر این اساس در هفته گذشته بیش از ۲۵۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله‌گران حقیقی به حقوقی منتقل شد و پنجمین هفته متوالی با خالص خرید مثبت حقوقی‌ها پایان یافت. بررسی خریدهای صورت‌گرفته از سوی بازیگران بورسی در نخستین هفته آذرماه نشان از آن دارد سهام کالایی بورس تهران در صدر خرید حقوقی‌های بازار قرار داشت. این در حالی است که صنایع کوچک‌تر بورسی همچون خودرویی‌ها مورد تقاضای معامله‌گران خرد قرار گرفت. بر این اساس خالص خرید حقوقی‌ها در گروه پالایشی به بیش از ۵۱میلیارد تومان رسید. این روند در معدنی‌ها با خالص خرید ۴۳میلیارد تومانی، در فلزی‌ها و پتروشیمی‌ها نیز هر‌کدام با خالص خرید ۳۸میلیارد تومانی حقوقی‌ها دنبال شد. در مقابل سهامداران خرد توانستند بیش از ۱۱میلیارد تومان نقدینگی را به پرتفوی خود منتقل کنند.
 • بیشترین افت هفتگی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته هماهنگ با دیگر بازارهای مالی و کالایی کشور شاهد ریزش شدید قیمت‌ها بود. در بازار هفته گذشته کاهش بهای نفت، کاهش ارزش دلار در برابر ریال و تداوم نگرانی در مورد صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی به همراه تاثیر افت بهای نفت بر قیمت محصولات پتروشیمی و فلزی و معدنی موجب شد تا شاخص بورس ریزش حدود ۷ درصدی را تجربه کند.
 • امضاهای طلایی یا بوروکراسی اداری؟

  دکتر علی عالیزاده معاون تامین مالی شرکت تامین سرمایه ملت
  در روزهای گذشته مطلبی به نقل از حساب کاربری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مضمون فسادخیز بودن رویه‌های اداری مستلزم استعلام در فضای مجازی منتشر شد. در فهرست ارائه شده در پیوست مطلب مزبور، اخذ مجوز انتشار اوراق بدهی با ۶۰ استعلام در صدر فهرست بیشترین تعداد استعلام مورد نیاز قرار گرفته و با فاصله از رقبایی از جمله تاسیس موسسه مالی و اعتباری با ۴۳ استعلام و تاسیس صرافی با ۲۹ استعلام، مقام اول را در این خصوص به خود اختصاص داده بود. در ادامه نیز با بیان این گزاره که «بیشترین اخبار فساد مربوط به مجموعه‌هایی است که بیشترین استعلامات را دارا هستند» این‌طور نتیجه‌گیری شده بود که «راهکار استعلام نیست، شفاف‌سازی است.»
 • اصلاحات جدید در معاملات بازار سهام

  سنا: مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از اجرایی شدن اصلاحات جدید در معاملات بازار سهام از امروز (شنبه ۱۰ آذر) خبر داد. محسن خدابخش درخصوص جزئیات بازنگری در دستورالعمل توقف نمادها پس از ۲۰ درصد نوسان قیمت گفت: توقف یک روزه نماد معاملاتی ناشران در نوسان‌های ۲۰ درصدی به وقفه کوتاه ۶۰ دقیقه‌ای تبدیل شده است.
 • تحقق برنامه‌های «چکارن»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کارتن‌ایران اقدام به واگذاری سهام برخی شرکت‌ها از جمله حریر خوزستان با برگزاری یک مزایده کرده است.
 • آخرین اخبار از واگذاری سرخابی‌ها

  فارس: رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی به ارائه توضیحات درخصوص واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پرداخت و تاکید کرد که هنوز مصوبه‌ای از سوی هیات وزیران برای واگذاری دو باشگاه صادر نشده است. در این میان تنها رئیس‌جمهور یک درخواست ارائه کرده است. میرعلی‌اشرف عبدالله پوری‌حسینی، رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی درخصوص آخرین وضعیت خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و اینکه چرا در دفعات قبل این موضوع به نتیجه نرسید گفت: سال ۹۳ و ۹۴ در ۴ نوبت دو باشگاه را به مزایده گذاشتیم، در سه نوبت اول بنا بر دلایلی چیزی به نتیجه نرسید و در نوبت چهارم همه چیز مهیای واگذاری بود اما هیات ۳ نفره وزیران، افرادی را که برای خرید دو باشگاه اقدام کرده بودند را تایید نکردند و آن مزایده چهارم هم به نتیجه نرسید. وی افزود: بعد از این اتفاق هیات وزیران عملا واگذاری را متوقف کرد. حالا هیات دولت باید مصوبه مرداد سال ۹۴ را پس بگیرد تا فرآیند فروش دوباره از سر گرفته شود. به محض اینکه این موضوع حل شود اطلاع‌رسانی خواهد شد. فقط تفاوت شرایط الان و سال ۹۴ این است که رئیس‌جمهور دستور داده‌اند فرآیند از نو آغاز شود.

بیشتر

بیشتر