آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۷۴

 • پیام تازه‌واردها به بورس

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز گذشته افت ۳۱۷۵ واحدی (معادل ۷/ ۱ درصدی) را تجربه کرد. گرچه قیمت سهام به‌دنبال افزایش فشار فروش در شیب تند نزول قرار گرفت، اما این اتفاق با یک عرضه اولیه بزرگ همراه بود؛ در‌حالی‌که بورس تهران در ماه‌های اخیر رشد پرشتابی را تجربه ‌کرده بود و موج نقدینگی تازه‌وارد به رشد قیمتی سهام دامن زد، اما با تعلل سیاست‌گذار اقدامی برای گسترش عرضی بازار انجام نشد. روز گذشته اما پس از مدت‌ها انتظار، شاهد عرضه سهام یک شرکت‌ بزرگ بودیم که نقدینگی قابل‌توجهی را به خود جذب کرد. افزایش فشار بر سهام در روز عرضه اولیه یک حالت معمول و البته موقتی است. با این حال نتایج مثبتی که عرضه‌های اولیه برای روند آتی بورس به‌دنبال دارند بر رویه یک‌روزه بازار سهام ترجیح دارد. نکته جالب توجهی که نشان از آمادگی بازار برای افزایش تعداد عرضه‌های اولیه در هفته‌های آتی دارد، حضور بیش از ۳۰۸ هزار کد معاملاتی، به عنوان یک رکورد قابل‌توجه در تاریخ بازار سرمایه، در سمت تقاضای سهام است. پیام این موضوع به سیاست‌گذار این است که نقدینگی تازه‌وارد عطش سرمایه‌گذاری در بورس را دارد و با ایجاد فضای مناسب و تعمیق بازار می‌توان از نقدینگی سرگردان در اقتصاد برای رونق‌بخشی به بورس بهره جست.
 • رصد «سود» در بازار بدهی

  دنیای اقتصاد: راه‌اندازی و توسعه بازار بدهی در حالی به‌عنوان مناسب‌ترین راه‌حل برای ساماندهی بدهی‌های دولت و رفع تنگنای مالی مطرح است که در چند سال اخیر، مورد توجه سیاست‌گذاران اقتصادی کشورمان قرار گرفته است. به این ترتیب بازار بدهی در حال حاضر یکی از رقابتی‌ترین بازارها محسوب می‌شود که نرخ آن بر اساس عرضه و تقاضای واقعی صورت می‌گیرد. اما از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین‌ ابعاد اوراق بدهی، نرخ سود آنهاست؛ به‌طوری‌که طبیعتا نرخ این اوراق باید متناسب با نرخ سود بانکی تعیین شود. این در حالی است نرخ سود اوراق بدهی در حال حاضر از نرخ سود بانکی پیشی گرفته است. میانگین نرخ سود کنونی این اوراق به ۵/ ۲۴درصد رسیده است.
 • شروع هفته منفی فرابورس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: معاملات فرابورس آخرین هفته آبان ماه همگام با تداوم فشار عرضه بر بزرگان سهام، با قرارگیری در مسیر کاهشی شروع به کار کرد. روندی که تا پایان معاملات ثابت ماند و منجر به ریزش بیش از ۳/ ۲ درصدی شاخص کل شد. نوسانات معاملات از ابتدای ماه جاری تا پایان روز کاری گذشته افت بیش از ۳/ ۹ درصدی شاخص را رقم زد و مقدار نهایی نماگر یادشده در پایان داد و ستد‌ها در سطحی کمتر از ۱۹۱۲ واحد متوقف شد. روز گذشته، معاملات در حالی شروع شد که نگرانی‌ها از افت شاخص دلار و اثرات آن بر سهام دلاری بسیاری از معامله‌گران را به سوی طرف عرضه نمادهای مربوطه کشاند و موجبات کاهش شاخص کل را فراهم کرد.
 • مدیریت سهام عدالت نباید به دولت برسد

  علی قربانی دانشجوی ارشد سیستم‌های انرژی
  با فرارسیدن زمان قانونی آزاد‌سازی سهام عدالت، دولت قصد دارد در صدر مدیریت سهام عدالت باقی بماند و شرکت‌های سهام عدالت را تحت مدیریت یک هیات امنای دولتی (با حضور وزرا) اداره کند. با این کار، هیچ مسیری برای ورود بخش خصوصی به مدیریت شرکت‌های سهام عدالت که هدف اصلی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی است، به وجود نخواهد آمد.
 • آغازضعیف بورس در هفته پایانی آبان

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران در شروع هفته کاری خود با کاهش شدید شاخص کل همراه شد. دیروز معامله‌گران به‌رغم بهبود نسبی شرایط در قیمت‌های جهانی با بازاری ضعیف مواجه شدند. برخی کارشناسان این شرایط را به موضوع عرضه اولیه سهام گهر زمین و نقدینگی مورد نیاز آن مرتبط می‌دانستند. البته این نظر چندان قابل اتکا نیست چرا که عملا سهم اندکی به هر خریدار تخصیص داده شده و نمی‌توانست تاثیر مهمی بر بازار داشته باشد. به نظر می‌رسد در حال حاضر بازار بیش از هر چیز در انتظار اطلاعات جدید در مورد تحولات مرتبط با تحریم و تاثیر آن بر بازار سرمایه است. در همین حال از آنجا که رشد بازار سهام در ابتدای سال جاری با انگیزه رشد دلار صورت گرفته، به نظر می‌رسد تداوم کاهش ارزش دلار به‌خصوص تنزل حدود ۴۰درصدی آن از نقطه اوج یکی از دلایل افت بازار به شمار می‌رود. اکثر کارشناسان امیدوارند با پایان‌یافتن آبان ماه و انتشار گزارش‌های ماهانه فضای بهتری برای بازار و جهت آتی حرکت آن مشخص شود.
 • اقدامات جدید هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان

  گروه بنگاه‌ها: معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت‌های مثبت هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان در طول دو سال اخیر گفت: این صندوق اقدامات مناسبی در زمینه رفع مسائل بانک سرمایه، ورود شرکت‌های تابعه به بورس، سرمایه‌گذاری‌های جدید و پایدار انجام داده است.
 • شمارش معکوس برای ورود افق کوروش به بورس تهران

  گروه بنگاه‌ها: مقدمات ورود شرکت افق کوروش به بورس انجام و نهایی شده و در ماه آینده این شرکت برای سهیم شدن عموم هموطنان، به‌عنوان اولین شرکت در صنعت خرده‌فروشی وارد بورس می‌شود. به گزارش روابط عمومی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، امیر خسرو فخریان، مدیرعامل این شرکت در آستانه پنجمین سالگرد افتتاح فروشگاه همواره تخفیف افق‌کوروش، با اعلام این مطلب افزود: این شرکت در کمتر از پنج سال از آغاز فعالیت خود موفق شد یک هزار و صد فروشگاه را در ۳۱ استان کشور و ۲۴۵ شهر راه‌اندازی کند و ضمن اشتغال‌زایی وسیع برای ۷‌هزار نفر از جوانان سرزمین، به شرکتی نام‌آشنا و پیشرو و پیشتاز در صنعت خرده‌فروشی تبدیل شود و دانش قابل قبولی را در این نوع از کسب‌و‌کار به‌دست بیاورد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر