• هواشناسی سهام در پسا انتخابات

  دنیای‌اقتصاد: بازار سرمایه هفته‌ای دیگر را پشت سر گذاشت و پس از دو هفته متوالی صعود، این بار با تشدید فضای انتظاری ناشی از انتخابات و مذاکرات برجامی تن به افت ۴/ ۰ درصدی داد. این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند با تعیین تکلیف انتخابات ریاست‌جمهوری کشور، تکلیف بورس نیز روشن خواهد شد گواه این ادعا جایگاه ویژه بورس در نگاه کاندیداها است؛ جایی که شاهد به تکاپو افتادن نامزدها برای حل بحران بازار سرمایه بودیم. حالا کمتر از یک روز تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده و به نظر می‌رسد در اولین روز کاری در هفته آینده با عبور از ابهامات مربوط به این متغیر سیاسی، شاهد رفتارهای متفاوتی از سوی معامله‌گران باشیم. به اعتقاد برخی تحلیلگران، حقوقی‌های بازار ساز حداقل در هفته‌های ابتدایی بعد از تعیین تکلیف انتخابات ترجیح می‌دهند حضور کمرنگی در معاملات داشته باشند و به نظر می‌رسد ازانجام معاملات جدید خودداری کنند. اما از سوی دیگر برخی از فعالان بورسی با محتمل دانستن افزایش نرخ دلار از صعود قیمت سهام برخی شرکت‌ها خبر می‌دهند.
 • بورس در انتظار رفع ابهامات

  دنیای‌اقتصاد- حمیده‌قاسمی: بازار سهام این روزها پس از تخلیه نسبی حباب در برخی سهام، به دنبال گذر از برخی ریسک‌های سیاسی از جمله انتخابات است تا سرمایه‌گذاران را این بار به دلیل رسیدن به برخی فاکتورهای ارزندگی پای استیشن‌های معاملاتی بنشاند. معاملات روز چهارشنبه ۲۶‌خرداد با آغازی منفی به تدریج به سمت تعادلی مثبت رفت. اما هر چند در دقایق نخست این روند به خوبی پیگیری شد، اما به دلیل غلبه فشار فروش در کلیت بازار شاخص از ورود به محدوده سبز پا پس کشید.
 • انتخابات و کسب رای با چاشنی بورس

  دنیای‌اقتصاد: در گیر و دار بحث‌ها و گفت‌وگوهای انتخاباتی که هرچه به روز برگزاری انتخابات نزدیک‌‌تر می‌شویم، داغ‌تر و تا حدودی جنجالی‌تر می‌شود، گاه گداری هم کاربران شبکه‌های اجتماعی به دیگر اظهارنظرها‌ی خارج از فضای انتخابات توجه می‌‌کنند. دیروز صحبت‌های رئیس دولت در جلسه هیات دولت مورد توجه بخشی از کاربران دو شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام قرار گرفته بود.
 • تکذیب حباب با استدلال خطا

  دنیای‌اقتصاد- محمدامین خدابخش: محمدعلی دهقان‌دهنوی، رئیس سازمان بورس روز سه‌شنبه به دیدار اعضای اتاق بازرگانی رفت و در نشستی با این فعالان اقتصادی به ایراد سخنانی در مورد وضعیت بورس و دلایل گرفته شدن برخی از تصمیمات پرداخت. در این میان برخی از سخنان رئیس سازمان بورس درخصوص وجود حباب در بازار سهام و دلیل اتخاذ تصمیم دامنه نوسان نامتقارن حاوی نکاتی بود که به نظر چندان راضی‌کننده نبود. این‌طور که به نظر می‌رسد به رغم تغییر نگاه موجود نسبت به نقش نظارتی سازمان بورس در میان مسوولان و فعالان بازار سهام و نحوه مقابله با نوسانات قیمت، وجود نگاه دستوری همچنان مانع بزرگی بر سر راه تخصیص آزادانه قیمت‌ها در بازار سهام است.
 • ریشه‌یابی ناهنجاری‌های عمده در بورس

  دنیای‌اقتصاد: سازمان بورس و اوراق بهادار از همه فعالان بازار سرمایه دعوت کرده تا نسبت به ارسال گزارش‌های حرفه‌ای درخصوص «ناهنجاری‌های عمده» که «موثق و قابل اثبات» ‌باشند، اقدام کنند. تعریف رسالت نادرست برای سازمان بورس، تغییر مکرر قوانین و دستور‌‌العمل‌ها و بی‌نظمی در سیاستگذاری‌ها از جمله مهم‌ترین ناهنجاری‌هایی است که اهالی بازار سرمایه در گفت‌‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» بر آن تاکید می‌کنند و معتقدند ابتدا باید این ناهنجاری‌ها را رفع کرد. برخی از آنان نیز بر این باورند که بیشتر ناهنجاری‌های بورس خارج از بازار سرمایه است که تاثیر خودرا روی بازار می‌گذارد و برای اهالی بازار نگرانی ایجاد می‌کند.
 • بازدید رئیسی از بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد: در بحبوحه داغ شدن فضای انتخاباتی، روز گذشته ابراهیم رئیسی، یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری به تالار شیشه‌ای رفت. وی ضمن بازدید از تالار بورس تهران در جمع سهامداران به این نکته اشاره کرد که بورس را نمی‌توان با نرخ‌گذاری دستوری و دامنه نوسان اداره کرد بلکه باید سازوکارهایی برای آن ایجاد شود. رئیسی همچنین ثبات در مقررات را از شرایط مهم بازار سرمایه عنوان کرده و به سهامداران قول پیگیری مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برای تزریق ۲۰۰ میلیون دلاری به بازار سهام را داد.
 • واکنش‌های دوگانه به بازدید بورسی مسوولان

  دنیای‌اقتصاد: بعد از یک روز سبزپوشی و کمی افزایش شاخص، بورس با افت اندکی همراه شد. اما آن‌طور که باید و شاید این اتفاق توجه‌ها را در توییتر بورسی‌ها به خود جلب نکرد. این روزها هرچه هست، بحث انتخابات و صحبت‌های نامزدها درباره بورس است.
 • بورس بر مدار صفر درجه

  روزهای اخیر بازار سرمایه با رفت و برگشت‌ خریداران و فروشندگان سپری شد، به‌طوری که گاهی خریداران با زورآزمایی بیشتر رنگ شاخص را سبز کردند و گاهی با عرضه سهام فروشندگان رنگ نماگر اصلی بازار سهام به سرخی گرایید و روند تعادلی بازار نمایان‌تر شد. در جریان معاملات روز گذشته اما جدال عرضه و تقاضا در پایان معاملات برنده پرقدرتی نداشت. اگرچه آغاز معاملات با حضور پررنگ متقاضیان سهام شروع شد اما رفته رفته از همان ابتدا بزرگ‌ترها و کوچک‌تر‌ها راه خود را از هم جدا کردند و تا میانه‌های بازار نسبت به هم واگرایی داشتند. این دو هرچند پس از میانه‌های بازار هم‌مسیر شدند و راه عرضه را در پیش گرفتند اما برآیند معاملات چیزی جز کاهش ۴۴ واحدی شاخص کل نبود. این مساله بر ارتفاع شاخص کل اثری نگذاشت. شاخص هم‌وزن اما ۷۹/ ۰ درصد کاهش یافت و در ارتفاع ۳۷۳ هزار و ۳۷۲ واحدی قرار گرفت.
 • صنایع پیشران در صعود بورس

  دنیای‌اقتصاد: ۱۳ روز کاری است که بازار سهام روندی متعادل پیدا کرده و نماگر اصلی تالار شیشه‌ای از کف اخیر خود حدود ۵درصد فاصله گرفته است. این رشد اما همه بازار را دربرنگرفته و نماگر هموزن ۸/ ۱درصد عقب نشسته‌ است. انعکاس این تفاوت بازدهی را می‌توان در عملکرد صنایع بورسی مشاهده کرد. جایی که بزرگان بازار اعم از دلاری و غیردلاری روزهای سبزی را پشت‌سر گذاشته‌اند.
 • نیک و بد شفافیت متولی بورس

  دنیای اقتصاد: در حالی که به نظر می‌رسید در روزهای باقی مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری، بورس روزهای بی‌دغدغه‌ای را بگذراند، نه تنها بازار در مسیر تعادل گام بر نداشت حتی اقدام اخیر سازمان بورس و پرده‌برداری از صورت‌های مالی این سازمان در سال مالی گذشته واکنش‌های متفاوتی را از سوی اهالی بازار سرمایه به دنبال داشته است. بورس تهران مدت‌هاست که بر مدار نزولی در حرکت است. وضعیت بازار سهام به قدری پیچیده شده که حتی سرمایه‌گذاران بورسی نیز امید چندانی نسبت به بهبود شرایط فعلی ندارند .

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر