آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۷۵

 • دومینوی هیجان در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: دومین روز معاملات بورس تهران در هفته جاری با تداوم گام‌های اصلاحی بلند شاخص به پایان رسید. نماگر اصلی بازار سهام در جریان دادوستدهای دیروز تحت‌تاثیر فروش‌های چشمگیر سهامداران خرد ۵ هزار و ۲۶۲ واحد دیگر عقب نشست و به کمترین سطح از ابتدای پاییز رسید. توزیع نقدینگی و نحوه رفتار بازیگران در خرید و فروش سهام مختلف نشان می‌دهد که نااطمینانی از سرنوشت متغیرهای کلان‌ اثرگذار بر بورس، اعم از نرخ ارز، بازار جهانی و همچنین تحریم‌ها، بار هیجانی معاملات را سنگین‌تر کرده و بر انگیزه‌های خروج از جریان معاملات افزوده است. در این میان، به نظر می‌رسد برخی از محدودیت‌های ابزاری درون بازار هم دستمایه تشدید عرضه‌ها شده و دومینوی هیجان بازار سهام را تکمیل کرده است. وضعیتی که انتظار می‌رود با انتشار قریب‌الوقوع گزارش‌های ماهانه دستخوش تغییر شود و تکلیف بازار از حیث عملکرد شرکت‌ها در نخستین ماه اجرای تحریم‌های تمام‌عیار آمریکا مشخص شود.
 • چراغ سبز سکاندار به عرضه‌های بورسی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به بررسی چالش‌های بازار سرمایه پرداخت و ابهامات موجود در این بازار را تشریح کرد. طراحی و ورود ابزارهای جدید به بازار سرمایه، جذب نقدینگی، ایجاد حد اعتباری برای معاملات کارگزاری‌ها، لزوم عرضه‌های اولیه، افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت‌ها، معاملات الگوریتمی و دستیابی به سودآوری واقعی شرکت‌های بورسی از جمله مهم‌ترین‌ موارد مطرح‌شده از سوی رئیس‌ سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با «ایسنا» بود. به این ترتیب طبق گفته شاپور محمدی با تحقق موارد مطرح شده، تعمیق هرچه بیشتر و افزایش شفافیت در بازار سرمایه را شاهد خواهیم بود.
 • ریزش ۵هزار واحدی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد افزایش سرعت افت شاخص بود؛ به گونه‌ای که در نهایت شاخص نزدیک به ۳درصد عقب‌نشینی کرد. در بازار دیروز کمبود نقدینگی و بی‌انگیزگی معامله‌گران در سایه کاهش قیمت ارز در بازار آزاد و همچنین نگرانی نسبت به احتمال کاهش میزان صادرات شرکت‌های بورسی سبب شد تا بازار به‌رغم یک شروع متعادل، در میانه راه با ریزش شدید مواجه شود. به این ترتیب در پایان معاملات دیروز بازار سهام، شاخص کل بورس با عقب نشینی ۵هزار و ۲۶۲واحدی (معادل ۹۴/ ۲ درصد) به رقم ۱۷۳هزار و ۵۵۷واحد رسید. دیروز شاخص کل هموزن نیز ۵۵۴ واحد افت کرد و به رقم ۲۷ هزار و ۷۵۲ واحد رسید.
 • تغییر حسابرس و بازرس قانونی با تایید سازمان بورس

  سنا: همواره استقلال حسابرسان مستقل به‌عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین بازوی نظارتی سازمان مدنظر بوده است، بنابراین در راستای حمایت از استقلال حسابرسان معتمد سازمان به موجب دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مقرر شد از این پس، تغییر حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت‌های بورسی و فرابورسی با تایید سازمان بورس صورت گیرد.
 • نگاهی به عملکرد کمیته فقهی سازمان بورس

  سنا: کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به‌عنوان عالی‌ترین رکن نظارت شرعی در بازار سرمایه در اردیبهشت ۱۳۸۶ تاسیس شد و از همان زمان فعالیت خود را شروع کرد که تا امروز نیز این جلسات معمولا ماهی دو بار و در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شده است. در این راستا دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، از برگزاری ۱۸۰ جلسه تخصصی با موضوع بازار سرمایه و مباحث مرتبط با آن از آغاز تشکیل این کمیته تاکنون خبر داد. مجید پیره با اشاره به وظایف و رسالت‌های کلی کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار که در دستورالعمل تأسیس و فعالیت کمیته تخصصی فقهی تصریح شده است، توضیح داد: ارزیابی ابزارهای مالی جدید پیشنهادی برای استفاده در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس از دیدگاه فقهی، بررسی شبهات فقهی در مورد ابزارهای مالی و ارائه راه‌حل‌های مناسب، همچنین ارزیابی ابزارهای مالی در مقام عمل به‌منظور اطمینان از حسن اجرای آنها از جمله وظایف این کمیته است.

بیشتر

بیشتر