• خیز بورس با نسیم آزادی

  دنیای‌اقتصاد، محمد امین‌خدابخش: انتشار خبر بریده شدن پای دامنه نوسان نامتقارن از تالار شیشه‌ای، نشانه‌هایی از امیدواری به بهبود معاملات سهام را آشکار کرد. شامگاه یکشنبه سیاستگذار بورسی اعلام کرد دامنه نوسان از ۲۵ اردیبهشت به حالت متقارن گذشته بازمی‌گردد و در آینده با رصد شرایط بازار نسبت به افزایش آن اقدام خواهد شد. اعلام این خبر با تصمیم مکمل کاهش حجم مبنا تا سطح ۱۵میلیارد ریال برای تمام نمادهای بورسی کافی بود تا امید به رهایی از منگنه دامنه نوسان که متهم اصلی شکل‌گیری ابرنوسان‌ها چه در مسیر صعود و چه نزول است، رشد هرچند اندک شاخص کل بورس تهران را سبب شود. به‌نظر می‌رسد سیاستگذار نیز به این نتیجه رسیده که تمام تصمیمات گذشته بی‌تاثیر بوده و باز شدن گره بورس در تغییر ساختار و حذف محدودیت‌های معاملاتی است. حال به‌نظر می‌رسد که خروج بازار سهام از بحران دامنه نامتقارن و ادامه این مسیر با اخذ تصمیمات مکمل دیگر شرایطی را پدید خواهد آورد تا در ماه‌های پیش‌رو شاهد متعادل شدن بازار باشیم.
 • سرنوشت بازار سهام در دست کیست؟

  دنیای‌اقتصاد: با رشد شاخص کل بورس در ماه‌های ابتدایی سال ۹۹ و رکوردشکنی روزانه آن، بازار سرمایه صدرنشین بازدهی در بین بازارهای دیگر شد. این صدرنشینی در حالی رخ داد که با دعوت مسوولان از مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس طی ۵ ماه اول سال ۹۹، هجوم نقدینگی و افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشور باعث جهش شاخص و ورود به کانال ۲ میلیون واحدی شد. با این حال این رشد ادامه‌دار نبود و روند نزولی بازار از مرداد آغاز شد و این ریزش با وجود تصمیم‌ها و مصوبات متعدد سیاست‌گذاران بورسی بعد از گذشت بیش از ۱۰ ماه همچنان ادامه دارد و حتی مصوبه جدید سران قوا که تصویب بسته پیشنهادی ۳+۷ سازمان بورس و اوراق بهادار بود هم تا به امروز نتوانسته است لباس قرمز از تن شاخص بورس بیرون بکشد و آن را سبزپوش کند.
 • بورس نامتقارن

  مهدی حاجی‌وند نویسنده کتاب فراز و فرودهای بازار سرمایه
  «متقارن یا نامتقارن بودن دامنه نوسان سهام شرکت‌ها»؛ این اتفاق درست یا نادرست، به باور برخی کارشناسان این روزها شده بهانه‌ای برای «تغییر قاعده بازی در بورس». دامنه‌ای که از ۲۵ بهمن‌ پارسال نامتقارن شد.
 • روی خوش بازار به متقارن شدن دامنه نوسان

  دنیای‌اقتصاد: با اتخاذ تصمیم متقارن شدن دامنه نوسان که از روز ۲۵ اردیبهشت‌ماه اجرایی خواهد شد، شاخص کل بورس دیروز سبزپوش شد و با بیش از پنج ‌هزار و ۷۰۰ واحد رشد به رقم یک میلیون و ۱۵۷ هزار واحد رسید. بورس‌بازان فضای مجازی هم دیروز تمرکز خود را روی این موضوع گذاشته بودند و تصمیم هیات مدیره سازمان بورس مبنی بر بازگشت دامنه نوسان متقارن مثبت و منفی ۵ را مهر تاییدی بر اشتباه قبلی می‌دانستند که حدود سه ماه بازار را یکدست قرمز کرد و خاصیت نقدشوندگی را از بورس گرفت.
 • ساز و کار برگزاری مجامع الکترونیک

  محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس: هر یک از مجامع عمومی را می‌توان توأمان به شکل فیزیکی و الکترونیکی برگزار کرد و رای‌گیری در این مجامع صرفا به طور الکترونیکی ثبت و اعمال می‌شوند. انتخاب هیات رئیسه مجمع از بین داوطلبانی که به طور فیزیکی در جلسه حاضر هستند انجام خواهد پذیرفت. همچنین هر شرکت ثبت شده نزد سازمان می‌تواند با درج در آگهی مجمع عمومی، اعلام نشانی سامانه جامع و هوشمند و چگونگی دسترسی به راهنمای آن در آگهی دعوت نسبت به برگزاری مجمع خود اقدام کند. در نظر داشته باشید که یکی دیگر از الزامات اجرای بهینه این دستورالعمل رعایت الزامات فنی و همچنین الزامات امنیتی در خصوص زیرساخت‌های برگزاری مجامع الکترونیکی است. شرکت‌ها پس از پیاده‌سازی الزامات مربوط به زیرساخت برگزاری مجامع الکترونیکی، مکلف هستند نسبت به انتشار تصمیم برگزاری مجامع الکترونیک از طریق کدال یا روزنامه کثیرالانتشار حسب مورد جهت اطلاع سهامداران اقدام کنند. / سنا
 • مشخص شدن چشم‌اندازها وضعیت بازار را بهتر می‌کند

  سعید اسلامی، عضو شورای عالی بورس: سهامداران در انتظار مشخص شدن موضوع برجام، مذاکرات آن و نیز انتخابات ریاست جمهوری ایران هستند. نتیجه هر یک از آنها می‌تواند به شدت بر روند بازار تاثیرگذار باشند و این امر باعث شده است تا سهامداران در چنین وضعیتی احتیاط بیشتری را برای سرمایه‌گذاری در بورس و ورود سرمایه هایشان به این بازار در پیش بگیرند. قفل بودن برخی از سهام در صف فروش ناشی از آن است که همه حجم معاملات بازار فقط روی چند نماد قرار گرفته است که این موضوع بر روند بازار تاثیرگذار بوده و سبب ایجاد هیجان و ریزش در معاملات بورس شده است. تا زمانی که این چشم‌اندازها وضعیت بهتری را در بازار پیدا نکنند، نمی‌توان شاهد تاثیر مثبت اقدامات انجام شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار جهت بهبود وضعیت بازار باشیم. / ایرنا
 • بازگشت اعتماد به بازار مهم‌تر از انتخابات و مذاکرات است

  محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: مسائل مهم‌تری از انتخابات درخصوص بازار سرمایه مطرح است و تحلیل اثر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار به مثابه گذشته، توهم است، افزود: باید مسوولان و ارکان بازار با اخلال‌گران برخورد جدی داشته باشند تا اعتماد دوباره به بازار برگردد. واقعیت این است که نه انتخابات و نه مذاکرات وین اثری در بازار ندارد و تنها ناجی بازار اعتماد است./ سنا
 • بازگشت سرمایه از بن‌بست بورس

  دنیای‌اقتصاد: روزهای منفی تالار شیشه‌ای ادامه دارد و این روزها سهامداران کاری جز نظاره کردن افت قیمت‌ها و آب شدن سرمایه‌هایشان از دستشان بر نمی‌آید. روز یکشنبه ۳۴/ ۱ درصد دیگر از ارتفاع نماگر اصلی بورس تهران کاسته شد که رکورد بیشترین ریزش شاخص کل در سال جاری بود. با این حساب دماسنج تالار شیشه‌ای با قرار گرفتن در محدوده یک میلیون و ۱۵۱ هزار واحد تنها ۵/ ۱درصد تا شکستن کف قبلی خود فاصله دارد. دیگر متغیرهای بازار نیز وضعیت بهتری ندارند. دیروز نه تنها ارزش معاملات خرد سهام کمتر از ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود که سهامداران خرد نیز خالص فروش۶۰۷ میلیارد تومانی را رقم زدند که از ۲۰ اسفند سال گذشته بی‌سابقه بود. این پایان کار نبود و صف‌های فروش نیز همچنان سنگین هستند.
 • چشم‌انداز تولید و سودآوری شرکت‌های بورسی

  محمدمهدی مومن‌زاده / کارشناس بازار سرمایه مهدی کرامت‌فر/ کارشناس بازار سرمایه
  براساس آمارهای کلان، وضعیت رشد اقتصادی کشور در دوره سه ساله ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ به شکلی بوده که متاثر از افت شدید درآمدهای نفتی، رشد اقتصاد در اکثر فصل‌ها منفی بوده است. هرچند که در فصول پایانی سال ۱۳۹۸، رشد اقتصادی به تدریج در حال ورود به دامنه مثبت بوده اما وقوع بیماری کرونا و اثرات منفی آن بر هر دو طرف عرضه و تقاضای کل سبب پایداری شرایط رکودی در کشور شده است. آخرین آمارها نشان می‌دهد که وضعیت در حال تغییر است و رشد اقتصادی در فصل سوم سال ۱۳۹۹ مثبت شده است.
 • لزوم توجه ویژه به بازار اولیه

  مصطفی زهتابیان کارشناس بازار سرمایه
  رشد نقدینگی و ورود منابع سرگردان به بازار ثانویه بورس به همراه نوسانات شدید قیمت‌ها نشان می‌دهد که باید رویه کنونی برای جذب منابع در بازار ثانویه تغییر کرده و تعمیق بازار سرمایه از طریق فرهنگ‌سازی، ایجاد بستر مناسب در بازار اولیه برای هدایت نقدینگی و با چشم‌انداز مشارکت در تولید و اشتغال‌زایی در دستور کار قرار گیرد. فضای رکودی کنونی بازار سرمایه بهترین زمان ممکن برای ایجاد بستر برای راه‌اندازی و تجهیز بازار اولیه است تا در سیکل صعودی بعد شاهد رشد جذب منابع در بازار اولیه بورس باشیم.
 • دل نگرانی از تلاطم بورس تهران

  دنیای‌اقتصاد: دومینوی افت شاخص بورس حتی بعد از جلسه سران قوا ادامه دارد. در کنار انتقادها و کنایه‌ها نسبت به وضعیت پیش آمده برای بورس و سهامداران، در روزهای گذشته برخی کانال‌های پیام رسان تلگرام که محتوای آنها انتقاد و زیر سوال بردن عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم بوده است، پیامی منتشر کردند که نسبت به گرایش مردم به سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها هشدار می‌داد. در این پیام نوشته شده بود که «پول‌های ایرانیان به سمت بازارهای جهانی و به ویژه ارزهای دیجیتال سرازیر شده است و کارآفرینان جهانی از جمله ایلان ماسک و دیگران و کشورهای شرق و غرب در جهت پیشبرد اهداف خود به خوبی از این سرمایه‌ها استفاده می‌کنند.»

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر