• خرس دوم در بورس ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: معاملات شنبه با افت ۵/ ۳ درصدی شاخص کل بورس به پایان رسید و نماگر سهام به کمترین سطح از ۲۵ خردادماه نزول کرد تا علاوه‌بر شکستن مرز مقاومتی ۲/ ۱ میلیون واحد، برای دومین بار در سال‌جاری، شاهد تغییر روند بازار و ورود به فاز خرسی باشیم. ارزش معاملات خرد هم روز شنبه کاهش چشم‌گیری داشت و به کمترین مقدار خود از یک ماه پیش رسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد در نیم‌قرن فعالیت بورس تهران، این بازار تنها ۵ فاز نزولی را به خود دیده و تاکنون سابقه تجربه دو دوره خرسی در یک سال وجود نداشته است. شکسته شدن پی‌در‌پی کف‌های حمایتی، فعال شدن حد ضرر معامله‌گران در بسیاری از نمادها، هراس از تداوم افت قیمت‌ سهام و جو هیجانی ناشی از کاهش نرخ دلار از مهم‌ترین دلایلی است که برای وضعیت این روزهای بورس تهران می‌توان عنوان کرد. در این میان سیاست‌گذار بورسی نیز با نگاه پوپولیستی خود سبب فرسایشی شدن اصلاح قیمت‌ها شده است. جایی که عزمی برای حذف دامنه نوسان و رسیدن سریع قیمت‌ها به تعادل دیده نمی‌شود.
 • جاماندگان «عدالت» آب رفتند

  دنیای‌اقتصاد – زینب نورانیان: طرح پر سر و صدای بهارستان‌نشینان برای جاماندگان سهام عدالت که قرار بود شامل ۲۰ میلیون نفری شود که شرایط دریافت این سهام را داشتند اما جامانده محسوب می‌شدند، هنوز به صحن علنی مجلس نرسیده آب رفت و کمیسیون تلفیق با گنجاندن پیشنهادی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مصوب کرد سهام عدالت به ۷ میلیون نفر جامانده تعلق گیرد. ابراهیم عزیزی، عضو کمیسیون تلفیق پیش‌بینی می‌کند با مصوبه این کمیسیون، طرح ساماندهی سهام عدالت از دستورکار خارج شود، چرا که به گفته او خواسته طراحان طرح برآورده می‌شود! این در حالی است که طراحان طرح ساماندهی سهام عدالت به دنبال ارائه برگه سهام عدالت به ۲۰ میلیون نفر بودند؛ یعنی سه برابر آنچه کمیسیون تلفیق مشخص کرده است.
 • شکست مقاومت در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در روز‌‌های پایانی دی ماه سطح مقاومت ۲/ ۱ میلیون واحدی را از دست داد، به‌ این ترتیب سرمایه‌گذاران در نخستین روزکاری هفته جاری شاهد افت ۵/ ۳ درصدی نماگر اصلی بودند. در حالی تمام شاخص‌‌های سهامی روز شنبه قرمز‌پوش شدند که عرضه‌کنندگان سهام از متقاضیان پیشی گرفتند، هر چند طی چند وقت اخیر فروش سهام در محدوده ارزندگی بدون هیچ‌گونه پشتوانه عقلایی عمدتا از سوی سهامداران خرد صورت گرفته است اما در نقطه مقابل نیز شاهد جمع‌آوری سهام عرضه شده در سبد سرمایه‌گذاری حقوقی‌های بازار هستیم. در داد و ستد‌های روز شنبه ۲ هزار و ۶۱ میلیارد تومان سهام از حقیقی‌ها به حقوقی‌های بازار منتقل شد. بر این اساس در حالی افت ۴۳ هزارو ۱۲۵ واحدی در این روز معاملاتی روی داد که شاخص کل تحت تاثیر چنین رویدادی به رقم یک میلیون و ۱۸۶ هزار واحدی بازگشت.
 • دومینوی ریزش بورس به درخواست استیضاح رسید

  دنیای ‌اقتصاد: شرایط هفته گذشته و همچنین شروع آخرین هفته دی برای سهامداران و فعالان حوزه بورس، به قدری عجیب و غریب و پر از ریزش بود که مجددا هشتگ بورس در توییتر ترند شد و به یکی از هشتگ‌های پر استفاده و پر بازدید در این شبکه اجتماعی تبدیل شد. موضوع دیگر پیش‌بینی سمت و سوی دومینوی سقوط شاخص بورس و اینکه تا کجا پیش می‌رود، است که دو، سه هفته‌ای است بین فعالان حوزه بورس و سهامداران فعال در شبکه ‌اجتماعی توییتر از موضوعات پر بحث در کنار دیگر خبرها است.
 • P/ E بازار سرمایه با P/ E بازارپول همخوانی ندارد

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • بورس در «تله ارزندگی»

  دنیای‌اقتصاد - شروین شهریاری: بورس تهران برای سومین هفته متوالی روند منفی خود را ادامه داد و با افت ۲/ ۶ درصدی به کانال ۲/ ۱میلیون واحدی عقبگرد داشت. به این ترتیب عقربه شاخص کل در فاصله کمتر از ۲ درصدی از کف بیستم آبان‌ماه ایستاد. در صورت ادامه این روند در معاملات روز جاری، مجددا شاهد تغییر فاز بورس و خرسی شدن بازار خواهیم بود. دغدغه حاضر فعالان بازار اما تداوم بی‌واکنشی نرخ‌های سهام به شرایط سودآوری شرکت‌هاست؛ شرایطی که‌ در ادبیات سرمایه‌گذاری از آن تحت‌عنوان تله ارزندگی یاد می‌کنند. در این میان روز چهارشنبه مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید ‌آمریکا برگزار خواهد شد. علاوه‌بر اقتصاد جهان، بسیاری از ناظران بازارهای مالی ایران نیز در انتظار پیامدهای این انتقال قدرت بر قیمت سهام هستند. رئیس‌جمهور جدید آمریکا می‌تواند پیام جدیدی از کاهش ریسک‌های سیستماتیک در بورس تهران داشته باشد؛ ضمن آنکه روندهای آتی در قیمت ارز و همچنین الحاق ایران به FATF در این میان تاثیرگذار خواهند بود.
 • فرمول صحیح بازارگردانی

  عليرضاتوكلي كاشي/ معاون توسعه كانون نهادهاي سرمايه‌گذاري ايران
  اگر هدف اصلی بازارگردانی «افزایش نقدشوندگی» و نه لزوما حمایت از قیمت سهام به هر قیمتی باشد، پس باید طبق دستورالعمل بازارگردانی اختیار تعیین کلیه پارامترهای بازارگردانی به بازارگردان داده شود.
 • سومین هفته فروش حقیقی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران برای سومین هفته متوالی شاهد افت نماگر اصلی خود بود. به این ترتیب در هفته منتهی به ۲۴ دی دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت ۲/ ۶ درصدی مواجه شد. همزمان با کاهش قیمت سهام، بازیگران حقیقی نیز خالص فروش مثبتی را ثبت کردند. در این راستا طی هفته‌ای که گذشت شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۴ هزار و ۲۰۳ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم. این سومین هفته پیاپی بود که سهامداران خرد در سمت فروش بازار مشغول به فعالیت بودند.
 • دارایکم؛ ۴/ ۲ میلیون تومان

  چند ماهی است از واگذاری بخشى از باقی‌مانده سهام دولت در بورس در قالب صندوق‌های قابل‌معامله(ETF) مى‌گذرد؛ بررسى‌ها حکایت از بازده ۹۸ درصدی ارزش خالص دارایی‌های دارایکم و کاهش NAV این صندوق به ۳ میلیون و ۹۶۳ هزار تومان دارد. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری دارایکم در بورس‌تهران با افت هفتگی ۱/ ۱۶درصدی، به ۲ میلیون و ۴۲۸ هزار تومان رسیده است.
 • سهام عدالت؛ ۷/ ۸ میلیون تومان

  در معاملات هفته گذشته بورس، ارزش روز ۳۶ شرکت موجود در پرتفوی سهام عدالت برای دارندگان سهام ۵۰۰ هزار تومانی به ۸میلیون و ۷۰۵ هزار تومان رسید که در مقیاس هفتگی افت ۱۰‌درصدی را ثبت کرد. از ۱۹ مرداد‌ماه، ۶۰‌درصد سهام عدالت و همچنین سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس قابل‌معامله شد.
 • بورس سرخ

  دنیای‌اقتصاد: این روزها اوضاع بورس چندان خوب نیست. در حالی که متغیرهای بنیادی چندان تغییر نکرده‌اند طی یک هفته‌ای که گذشت تمامی نماگرهای سهام عملکردی منفی را به ثبت رساندند، به‌طوری‌که طی این مدت شاخص کل بورس تهران از یک میلیون و ۳۱۲ هزار و ۷۵۳ واحد تا محدوده یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۳۶ افت کرد. تمامی این افت در حالی اتفاق افتاد که بازگشت قیمت‌های سهام به سطوح قبلی خصوصا در نمادهای کامودیتی محور بازار نظیر فولادی‌ها و شیمیایی در طول این مدت همزمان با حمایت حقوقی‌ها از قیمت سهام صورت گرفته است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر