آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۶۷

 • نقشه راه بازار سهام پس از فروکش هیجان

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشد یک درصدی را تجربه کرد. با این حال هیجان بازارها در مسیر نزولی قرار گرفته بود. در حالی‌که از ماه‌ها قبل با انتظار برای تحریم‌های آمریکا هیجان اقتصاد کشور را فراگرفته بود اما در موعد تحریم‌های آمریکا از شدت واکنش‌های هیجانی به شدت کاسته شد. بر این اساس می‌توان گفت اثرات هیجانی تحریم‌ها بر اقتصاد کشور تا حدود زیادی پیش‌خور شده است و در شرایط کنونی ادامه مسیر بازارها جالب توجه است. آینده قیمتی سهام به عوامل متعددی مانند روند قیمتی کالاها در بازار جهانی، رویه سیاست‌گذاری داخلی، آینده سیاسی کشور در داخل و فضای بین‌المللی، روند نرخ دلار و تورم و سایر عوامل بازاری وابسته است.
 • برنامه‌های «ومعادن» در سه حوزه

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: سرمایه‌گذاری معادن و فلزات از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های معدنی کشور است که توسعه پرتفوی محصولات، سرمایه‌گذاری در طرح‌های زیربنایی مثل اکتشاف، انرژی و حمل و نقل را در برنامه توسعه خود دارد.
 • آرایش هفتگی بازیگران سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات هفته گذشته را با بازدهی حدود یک درصدی سپری کرد. در این شرایط بازیگران عمده در بیشتر روزهای هفته به جمع‌آوری سهام پرداخته و نه تنها نقش حمایتی خود را در بازار ایفا کرده، بلکه خالص خرید را در سمت زمین بازی خود حفظ کردند. بر این اساس در سومین هفته آبان بیش از ۱۸۶میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابه‌جا‌ شد. بررسی جزئیات جابه‌جا‌یی‌های صورت گرفته در این هفته نشان از آن دارد که بورس تهران معاملات نخستین روز هفته را با برآیند تقریبا صفر شاخص کل آغاز کرد به‌طوری‌که افزایش نماگر اصلی بازار طی روز شنبه تحت تاثیر جدال نیروهای متقابل به ۸۱ واحد محدود شد.
 • رشد بازار سرمایه از کانال توسعه اطلاعات

  سنا: افزایش سرعت افشای اطلاعات، بهبود کیفیت اطلاعات، انواع مختلف دسترسی‌های اینترنتی، وب‌سایت‌های مختلف اطلاع‌رسانی و تحلیلی و همچنین نرم‌افزارهای موبایل و معاملات آنلاین (دسترسی سرمایه‌گذاران به اطلاعات) که در بازار سرمایه نمود پررنگی داشته‌اند، همگی باعث افزایش حجم و ارزش معاملات، افزایش شفافیت بازار و اثربخشی و رشد بیشتر در بازار سهام شده‌اند. مطهره مروج، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به توسعه بازار سرمایه از مسیر توسعه فناوری اطلاعات گفت: فناوری اطلاعات ابزار حمایت‌کننده و پیشران موسسه‌های مالی عصر حاضر محسوب می‌شود و نقشی فراتر از کاهش هزینه و بهبود عملکرد داشته و تبدیل به ابزاری راهبردی در شکل‌دهی استراتژی‌های سازمانی شده‌ است.
 • هفته یک درصدی بورس تهران

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با وجود تلاقی هفته کاری با اعلام تحریم‌های ایالات‌متحده و تعطیلی پایان هفته، شاهد رشد ارزش معاملات و شاخص کل بود.

بیشتر

بیشتر