آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۶۸

 • دو بازی متفاوت در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: بورس تهران به‌‌رغم انتظار کارشناسان و سهامداران، معاملات نخستین روز کاری هفته را با افت شاخص کل آغاز کرد. نماگر اصلی سهام طی روز گذشته تحت‌تاثیر افت قیمت در سهام بزرگان کالایی ۸۶۹ واحد از ارتفاع خود را از دست داد و به سطح ۱۸۴ هزار و ۲۳۱ واحد بازگشت. ریزش ممتد قیمت نفت و افت ارزش جهانی دیگر کالاهای پایه از مهم‌ترین عوامل موثر بر کاهش ارتفاع شاخص کل ارزیابی می‌شود.
 • ابزار جذاب تامین مالی بورسی‌ها

  دنیای اقتصاد: راه‌اندازی و انتشار ابزارهای مالی مختلف در بازارهای اوراق بهادار می‌تواند باعث جذابیت بیشتر این بازارها برای سرمایه‌گذاران و نهادهای مالی شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند از این ابزارها به‌عنوان ابزاری برای پوشش ریسک و فعالیت‌های سفته‌بازانه استفاده کنند که این کار باعث جذب سرمایه‌گذاران بیشتر و در نتیجه ورود سرمایه‌های جدید به بازارهای اوراق بهادار می‌شود. از جمله ابزارهای مالی که امکان معامله آن در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس وجود دارد، گواهی سود اهرمی است که توسط یک نهاد ثالث (به‌عنوان مثال بانک‌ها و نهادهای مالی معتبر) و معمولا به منظور تامین مالی منتشر می‌شود و سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند برای پوشش ریسک و فعالیت‌های سفته‌بازانه به خرید این گواهی اقدام کنند. این موضوع واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس را بر آن داشت تا در پژوهشی به قلم کامران سلمانی قرائی، ضمن تشریح چگونگی تامین مالی شرکت‌ها و نهادهای مالی از طریق انتشار گواهی سود اهرمی در بازارهای اوراق بهادار، به بررسی انواع، مزیت‌ها و ریسک‌های سرمایه‌گذاری در این ابزار بپردازد و تفاوت‌ها و شباهت‌های موجود بین معاملات گواهی سود اهرمی و سایر ابزارهای مالی را بررسی کند.
 • عقبگرد شاخص سهام به کانال ۱۸۴ هزار واحدی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران معاملات نخستین روز کاری هفته را با جو ضعیفی آغاز کرد. به‌طوری‌که با عرضه‌های سنگین صورت گرفته در این روز، شاهد افت ۸۶۹واحدی، معادل ۴۷/ ۰ درصدی در کارنامه شاخص کل بورس بودیم و این نماگر مجدد به کانال ۱۸۴هزار واحدی عقب‌نشینی کرد.
 • آغاز منفی فرابورس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: معاملات هفته گذشته فرابورس، برخلاف آغاز دور دوم تحریم‌ها با فضایی آرام به کار خود ادامه داد و پایان یافت. امری که حاکی از پیشخور شدن هیجانات و بازتاب آثار آن بر قیمت است. با این حال، دروازه‌های معاملاتی روز شنبه در حالی گشوده شد که شاهد روند نزولی قیمت‌ها در بازار جهانی بودیم. به این ترتیب سهام کالایی از اولویت معامله‌گران خارج شدند و اکثریت توجهات به سوی نمادهای کوچک‌تر بازار جلب شد. مادامی که شاخص کل روند نزولی خود را طی می‌کرد، بیش از ۸۰۸ میلیون برگه به ارزش نزدیک به ۳۵۷ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. در نهایت، نماگر بازار با افت بیش از ۵/ ۱ درصدی از سطح ۲۰۰۰ واحدی پسرفت کرد و در سطح ۱۹۹۴ واحدی متوقف شد.

بیشتر

بیشتر