آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۶۲

 • سه‌گانه رشد آتی بورس

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد : بورس تهران در هفته‌ای که یک روز کاری کمتر داشت چهره‌ای متعادل با چاشنی مثبت داشت تا با رشد ۳/ ۱ درصدی شاخص کل، این متغیر مهم در فاصله ۷ درصدی از اوج ۱۹۵ هزار واحدی یک ماه قبل بایستد. عبور از خوش‌بینی‌های فزاینده اولیه درخصوص چشم‌انداز جهشی سودآوری شرکت‌ها در گزارش‌های ۶ ماهه در کنار ابهام معامله‌گران درخصوص آثار اجرایی شدن دور جدید تحریم‌های آمریکا موجب شده تا نه تنها از بی پروایی سمت تقاضا در بازار کاسته شود بلکه حجم داد و ستدهای خرد نیز با افت ۵۰ درصدی نسبت به روزهای اوج اوایل مهرماه بار دیگر به محدوده کمتر از ۷۰۰ میلیارد تومان بازگردد. در همین حال، گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها نیز به دلیل برخی مشکلات حمل‌ونقل‌ و نیز افت صادرات بعضی شرکت‌های پتروشیمی در مجموع انگیزه بنیادی جدیدی را برای خریداران سهام در این هفته فراهم نکرد تا جو انتظار و احتیاط کماکان بر بازار سهام حکمفرما بماند.
 • روز کوچک‌ترها در بازار سهام

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: نماگر بورس تهران معاملات روز گذشته خود را با رشد ۱۴۸ واحدی (معادل ۰۸/ ۰ درصد) به پایان رساند و در سطح ۱۸۳ هزار و ۳۶۷ واحدی قرار گرفت. معاملات این روز با افزایش فشار فروش به ویژه در میان گروه‌های بزرگ و کالامحور بازار آغاز شد. با این حال سهام کوچک‌تر بورسی محور اصلی تقاضای معامله‌گران بودند. شرایطی که ناشی از غلبه فضای تردید و احتیاط بر معاملات سهام بود. به این ترتیب به نظر می‌رسد در آستانه اعمال دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، تحلیل جای خود را به تردید داده است و در این میان شرکت‌های صادرکننده در مرکز سیبل فروش بازار قرار گرفته‌اند.
 • پایان هفته منفی آیفکس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: روز گذشته معاملات فرابورس مجددا به سوی مدار منفی تغییر جهت داد و با افت شاخص کل مواجه شد. از نکات معاملات دیروز می‌توان به توجه بیشتر سهامداران به صنایع کوچک‌تر بازار و رویگردانی از صنایع کالایی و بزرگ بود. به این ترتیب نمادهایی که بیشترین اصلاح قیمتی را تجربه کرده بودند تقاضاکنندگان بسیاری را به سوی خود کشاندند. دیروز نزدیک به یک میلیارد سهام به ارزش افزون بر ۴۴۷ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس معامله شد. فشار عرضه با گشایش درهای معاملاتی بسیاری از نمادهای بزرگ و تاثیرگذار بازار را تحت تاثیر قرار داده و روزی منفی را برای آنها و همین‌طور فرابورس ایران رقم زد. به این ترتیب شاخص کل فرابورس در انتهای معاملات با افت بیش از یک درصدی (معادل ۲۲ واحد) بر سطح ۲۰۱۸ واحدی ایستاد. به این ترتیب، معاملات فرابورس هفته جاری را با افت در مجموع بیش از ۲/ ۲ درصدی به پایان رساندند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر