آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۳۶

 • بورس ۱۰۰ درصدی شد

  دنیای اقتصاد : در ادامه صعودهای پرشتاب بورس تهران، روز گذشته شاخص سهام با جهش ۷۶۹۸ واحدی در ارتفاع ۱۹۵ هزار واحدی ایستاد. به این ترتیب، بازدهی بورس از ابتدای سال از ۱۰۰ درصد نیز عبور کرد. این در شرایطی است که ارزش معاملات بورس و فرابورس در مجموع به بیش از دو هزار میلیارد تومان رسیده و خالص خرید سهامداران خُرد در روز گذشته به ۷۰۰ میلیارد تومان نزدیک شد. این امر نشان می‌دهد هجوم نقدینگی تازه به بازار سهام در حال افزایش است و اکنون مهم‌ترین پرسش پیش‌روی کارشناسان، دلیل بی‌عملی مقام ناظر است. «دنیای اقتصاد» بارها تاکید کرده بود سیاست‌گذاری صحیح در بازارهای سفته‌بازی نظیر ارز و سکه می‌تواند موجب بازگشت آرامش به فضای اقتصادی شود و همزمان بورس را به گزینه نخست سرمایه‌گذاری تبدیل کند. اما همزمان سکاندار بورس باید بستر جذب پول‌های سرگردان به سمت تولید واقعی را فراهم کند؛ در غیر این صورت، به تدریج سرعت ورود نقدینگی به سهام کاسته می‌شود و با حبابی شدن قیمت‌ها مجدد این بازار وارد دوره اصلاحی-رکودی خواهد شد. این در حالی است که تاکنون که انتظار می‌رفت اقدامی عاجل از سوی سیاست‌گذار صورت پذیرد، نه خبری از عرضه‌های تازه در بازار سهام است و نه فشاری برای افزایش سهام شناور شرکت‌ها.
 • هواشناسی بازارها برای حفظ سرمایه

  دنیای اقتصاد: همواره سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در مناسب‌ترین بازار مالی هستند. بازاری که با کمترین ریسک ممکن، بیشترین بازدهی را نصیب آنها کند. اما در حال حاضر و با توجه به ریسک‌های سیاسی و اقتصادی پیش‌رو، کدام بازار می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌ها باشد؟ در این شرایط کدام بازارهای سرمایه‌گذاری قادر به حفظ ارزش پول سرمایه‌گذاران خرد در مقابل تورم است؟
 • یک گام تا ۲۰۰ هزار واحد

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: با بزرگ‌ترین‌ جهش قیمتی تاریخ بورس اوراق بهادار تهران طی معاملات روز گذشته، نماگر این بازار به سقف ۲۰۰ هزار واحدی نزدیک شد. دیروز در یک رکورد‌شکنی تاریخی دیگر، شاخص در یک روز ۷هزار و ۶۹۸ واحد معادل ۱۱/ ۴ درصد رشد کرد و به رقم بی‌سابقه ۱۹۵هزار و ۱۰۴واحد رسید. با این رشد، بازدهی شاخص سهام از ابتدای سال تاکنون از ۱۰۰‌درصد فراتر رفت. احتمالا شاخص در هفته جاری می‌تواند مرز ۲۰۰هزار واحد را لمس کند و به بازدهی جالب توجهی برسد.
 • راه‌اندازی آزمایشی سامانه مدیریت ریسک

  سنا: مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار، درخصوص راه‌اندازی آزمایشی سامانه مدیریت ریسک ابلاغیه‌ای صادر کرد. بر‌اساس این ابلاغیه که مخاطبان آن کلیه شرکت‌های کارگزاری هستند، سامانه مزبور از ۱۰ مهر ۱۳۹۷ بر اساس اطلاعات واقعی ارسالی، به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی و اجرا خواهد شد.
 • تداوم رکوردشکنی آیفکس

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل فرابورس ایران با جهش بیش از ۶/ ۳ درصدی به صعود خود ادامه داد و پس از رکوردشکنی دیگری بر سطح ۲۲۲۸ واحدی ایستاد. به این ترتیب رشد آیفکس از ابتدای مهر به بیش از ۳/ ۱۷ درصد رسید. طی معاملات انجام شده دیروز در بازارهای چندگانه فرابورس، بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون سهام به ارزش حدودی ۶۰۹ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفتند. معاملات بازار اول و دوم نسبت به سایر بازارها، در حصول این نقدینگی بیشترین نقش را داشت.
 • مشکلات زیر‌مجموعه‌های گل‌گهر

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: شایعه اخیر کمبود گندله برای فولاد سازان در داخل کشور پس از مشکلات حمل و نقل شدت گرفت. یک مقام آگاه از شرکت گل‌گهر درخصوص بحث حمل مواد معدنی به ویژه گندله خاطرنشان کرد: قرارداد‌های ما با فولاد‌سازان بر پایه تحویل درب معدن است و برای تحویل گندله در هر زمان که خواستار باشند ما آماده هستیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر