آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۳۰

 • بهار بورس در آغاز پاییز

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران با افزایش ۸/ ۲ درصدی نخستین روز مهر را به پایان رساند. ورود نقدینگی تازه به بازار سهام باعث شد عمده گروه‌ها با افزایش قیمت مواجه شوند. در این شرایط، گزارش‌های عملکرد شهریور ماه شرکت‌ها در کانون توجه معامله‌گران است که تاکنون نشانه‌های مثبتی از بهبود نرخ‌های فروش در نمادهای صادرات‌محور به همراه داشته است. آغاز به کار بازار جهانی در معاملات امروز و روند تحولات سیاسی در نشست سازمان ملل در نیویورک از دیگر عواملی است که بر وضعیت این روزهای سهام اثرگذار خواهد بود.
 • ظرفیت مغفول تعمیق بورس

  د‌نیای اقتصاد‌: نگاهی به وضعیت نماد معاملاتی شرکت‌های حاضر در بورس تهران نشان می‌دهد تنها ۱۵ درصد از سهام این شرکت‌ها به‌عنوان سهام شناور آزاد‌ د‌ر این بازار شناسایی شد‌ه و قابلیت معامله د‌ر بازار سهام را د‌ارند‌ (در سه ماهه نخست سال گذشته ۱۶ درصد از سهام شرکت‌ها قابل معامله بوده‌اند).
 • جهش دوپله‌ای شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته با رشد ۲۳ واحدی (معادل بیش از ۲/ ۱ درصد) مواجه شد و در پایان معاملات در سطح یک هزار و ۹۰۲ واحدی قرار گرفت تا سریال سقف‌شکنی‌های آیفکس همچنان ادامه داشته باشد. همگام با افزایش قیمت سهام در بورس تهران که با افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به آخرین روز پاییز همراه بود، فرابورس نیز با محوریت سهام فولادی و پالایشی جهش دو پله‌ای نماگر اصلی را تجربه کرد.
 • سیستم محوری «عامل اصلی شفافیت مالی»

  قاسم بنی‌مهد حسابدار رسمی
  سلامت مالی در هر جامعه بستگی تام به سیستم محور بودن آن جامعه دارد و عامل اصلی شفافیت نیز رابطه تنگا‌تنگی به سیستم محور بودن شرکت‌ها و سازمان‌ها دارد تا اتکا به اشخاص و فرد‌محوری. گذر از تفکر سنتی به تفکر مدرن نیز اعتقاد به سیستم محور بودن در هر جامعه است. سیستم محوری درکشورهای پیشرفته درزمینه اقتصاد و امور مالی شرکت‌ها موجب حفظ سرمایه و منافع ذی‌نفعان می‌شود. با اتکای به فرد‌محوری سرمایه‌ها را بسیار ضربه‌پذیر می‌کند. تفکر فرد محوری در بسیاری از شرکت‌ها باعث شده، به‌رغم وجود هیات‌مدیره، همچنان روش سنتی حاکم باشد و مدیران‌عامل شرکت‌ها عملا حاکم بلامنازع شرکت شوند و هیات‌مدیره به مجری تصمیمات مدیر عامل تبدیل شود. تا جایی که بقای هیات مدیره، بستگی به نظر مدیرعامل شرکت دارد. امری که برخلاف اساسنامه شرکت‌ها است.
 • سازمان بورس عضو انجمن بین‌المللی روابط عمومی شد

  سنا: مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار از عضویت این سازمان در انجمن بین‌المللی روابط عمومی (IPRA) خبر داد. یاسر فلاح مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس با بیان این خبر گفت: عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در انجمن بین‌المللی روابط عمومی (IPRA) محصول اقدامات اخیر سازمان بورس در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، ارتقای سواد مالی و فرهنگ سهامداری و همچنین عملکرد شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس است.مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس ادامه داد: خبر رسمی عضویت سازمان بورس در انجمن بین‌المللی روابط عمومی (IPRA) طی نامه‌ای از طرف دبیر این نهاد بین‌المللی اعلام شد. در این نامه ضمن قدردانی از اقدامات سازمان بورس در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، ارتقای سواد مالی و فرهنگ سهامداری با عضویت سازمان در این نهاد موافقت شده است.

بیشتر

بیشتر