آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۱۱

 • پول‌رسانی به کوچک‌ترها از کانال بورس

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: تامین مالی همواره از چالش‌های اساسی بنگاه‌های اقتصادی به ویژه کسب و کارهای کارآفرینانه و نوپا بوده است. در این راستا ایجاد ساز‌و‌کارهای مناسب جهت تامین مالی بنگاه‌ها نیز از مهم‌ترین و اساسی‌ترین الزامات بازار سرمایه است. بر این اساس روز گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار دستورالعمل تامین مالی جمعی (Crowd funding) را ابلاغ کرد.
 • هیجان‌سازی در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: معاملات دیروز بازار سهام عمدتا تحت تاثیر شوک‌ سیاستی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی دنبال شد. عقبگرد عجیب «پالایش و پخش» از قیمت‌گذاری محصولات فرعی نفت که در روزهای یکشنبه و دوشنبه موجی از نقدینگی را روانه بورس تهران کرد، طی معاملات دیروز روندی کاملا معکوس را رقم زد و به ریزش بیش از ۵/ ۲ درصدی شاخص کل سهام انجامید. تصمیمات خلق‌الساعه و دور از انتظاری که وزارت نفت در هفته جاری اتخاذ کرد سهام صنعت پالایشگاهی بورس تهران را به‌طور مستقیم هدف قرار داد. اما عقب‌نشینی زودهنگام از سیاست اصلاح قیمت‌ها علاوه بر آسیب‌های مستقیم به سهام وابسته، کل بازار و جریان کسب‌وکار را به دلیل خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی تحت فشار قرار داد. این رفتار هیجان‌ساز سیاست‌گذار است که به بازی خطرناک با سرمایه و اعتماد مردم برخاسته و امکان بروز قابلیت‌های تولیدی را در این شرایط سخت اقتصادی با تنگنا رو‌به‌رو کرده است.
 • اصلاح ۲۸ واحدی آیفکس

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، شاخص کل فرابورس ایران پیرو تصمیمات جدید سیاست‌گذار درباره قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها در مسیر اصلاح قرار گرفت. بعد‌از‌ظهر شنبه هفته جاری شرکت ملی پالایش و پخش طی یک ابلاغیه از حذف رانت خوراک صنایع پایین‌دستی نفت خبر داد. فرابورس ایران تحت تأثیر این خبر در روز یکشنبه و دوشنبه‌ای که گذشت نوسانات بالایی را تجربه کرد. با این حال، ابلاغیه مذکور شامگاه دوشنبه بار دیگر دستخوش تغییراتی شد و با بازگشت به رویه گذشته خود، قیمت محصولات ویژه پالایشی به نصف کاهش یافت. اثرات این تصمیم ناگهانی سبب شد که نماگر فرابورس، طی معاملات روز گذشته سقوطی به میزان ۲۸ واحد (معادل ۸/ ۱ درصد) تجربه و به سطح یک هزار و ۵۵۰ تنزل پیدا کند. این بیشترین میزان افت شاخص فرابورس از ۱۷ مرداد بود. به این ترتیب با احتساب افت دیروز آیفکس، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۲/ ۳۰ درصد محدود شد. در مجموع داد وستدهای دیروز نیز، نزدیک به ۷۱۰ میلیون معامله به ارزش کلی ۳۱۴ میلیارد تومان در مجموع بازارهای چندگانه مورد معامله قرار گرفت.
 • رشد سودآوری هلدینگ خلیج‌فارس

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: سود صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس برای سال منتهی به ۳۱ خردادماه ۹۷ از ۱۵ درصد رشد نسبت به سال قبل برخوردار است.
 • سرگیجه بازار سهام از دستورالعمل‌ها

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته دقیقا عکس روزهای یکشنبه و دوشنبه عمل کرد و با اصلاح دوباره دستورالعمل قیمت‌گذاری کالاهای نفتی با ریزش شاخص مواجه شد.

بیشتر

بیشتر